دیپ بایت یکی از ناهنجاری های فک کلاس 2 است که به طرز قرار گیری دندان های فوقانی و تحتانی مربوط می شود. هنگام بستن فک و دهان ، در صورتی که دندان های بالایی تا حد زیادی بر روی دندان های پایینی قرار گیرند ، نشان از وجود ناهنجاری می باشد.
به طور معمول دندان های فک فوقانی ، در هنگام بسته شدن ، حدود چند میلیمتر از دندان های فک پایین را می پوشانند. اما اگر میزان این پوشانندگی از 4 میلی متر فراتر رود ، این عارضه نمود می یابد. در صورت وجود چنین عارضه ای در بچه ها ، لازم است فوراً به بهترین ارتودنتسیت بابل ، دکتر ثریا یوسف نژاد مراجعه نموده و پیش از آن که مشکل جدی تری بروز کند ، روند درمانی را آغاز کنید.

 

دیپ بایت - دکتر یوسف نژاد

 

علل بروز دیپ بایت

یک یا چندین دلیل در وقوع این دسته از ناهنجاری مربوط به فک و دندان ها دخیل هستند که عبارتند از :

  • عوامل ارثی و ژنتیکی
  • از دست دادن یک یا چند دندان
  • آسیب های وارد شده به فک
  • کوچک بودن فک و عدم فضای کافی برای قرارگیری تمام دندان ها

بروز دیپ بایت برای هر شخص و در هر سنی امکان پذیر است.

در صورت عدم درمان ، چه عوارض وقوع می یابند ؟

درمان دیپ بایت ، از بروز عارضه ها و مشکلات جدی تر پیشگیری می کند. در غیر این صورت ، بروز هر یک از موارد زیر ، محتمل شمرده می شود :

  1. فرسوده و ساییده شدن دندان های تحتانی که ساختار کلی دندان ها را تحت تأثیر قرار داده و مستلزم روندهای درمانی بیشتری خواهند بود.
  2. دندان های کج و روی هم قرار گرفته که تنها در صورت درمان عارضه مذکور ، بهبود می یابند.
  3. آسیب رساندن به مفصل گیجگاهی فکی
  4. دشواری در جویدن ، بلع یا نوشیدن
  5. ایجاد بیماری های مربوط به لثه

درمان این ناهنجاری مربوط به فک و دندان علاوه بر پیشگیری از بروز موارد مذکور ، به لحاط زیبایی بر چهره و لبخند فرد نیز تأثیر گذارد است.

درمان دیپ بایت در بابل

جهت درمان ناهنجاری نامبرده ، روش های متعددی کاربرد دارند. از این رو لازم است در وهله اول به یک متخصص ارتودنسی خوب در بابل ، مراجعه نمایید تا ایشان با انجام معاینات لازم روند درمانی مناسب را اتخاذ نماید.

ارتودنسی

یکی از مؤثرترین روش ها در درمان دیپ بایت ، ارتودنسی ثابت می باشد. با قرار گیری براکت های ارتودنسی که با سیم به یکدیگر متصل هستند و فیکس شدن آن ها بر روی دندان ها ، دوره درمانی آغاز می شود. در این راه ممکن است از پلاک متحرک، مینی اسکرو و تکنیکهای متعدد نیز استفاده شود. با توجه به شدت عارضه و صلاحدید ارتودنتیست خوب در بابل، بریس ها ممکن است چند ماه تا سال بر روی دندان ها باقی بمانند. البته در صورت پیچیده بودن عارضه ، ممکن است دندانپزشک علاوه بر روند ارتودنسی ، انجام جراحی را نیز توصیه کند.

سوالات متداول در رابطه با دیپ بایت

دیپ بایت چگونه درمان می شود ؟

روش های درمانی مختلفی با توجه به شدت دیپ بایت ، سن بیمار وجود دارد. هدف اصلی تراز کردن فک و دندان ها روی هم است. ممکن است برای برطرف کردن این مشکل به بیشتر از 1 راه درمانی نیاز باشد که معمولا اولین راه درمانی استفاده از بایت های بلاک قدامی است.

ممکن است این عارضه ژنتیکی باشد ؟

بله در تشکیل دیپ بایت ، مشکلات ژنتیکی تاثیر بسزایی دارند.

چگونه می توان متوجه شد که به این عارضه دچار هستیم ؟

مشکل در بلع غذا ، سردرد ، درد فک ، دشوار در صحبت کردن و ادای برخی کلمات ، سایش دندان ها ، مشکل در جویدن و حساسیت های دندانی از جمله علائمی هستند که شما را در شناسایی دیپ بایت می تواند راهنمایی کند. برای تشخیص دقیق لازم است به دندانپزشک مراجعه کرده تا مشکلات مربوط به دهان و دندان های شما را تشخیص داده و راه درمانی مناسب را ارائه دهد.

درمان دیپ بایت در چه سنی مناسب تر است ؟

در هر سنی می توان این مشکل را برطرف نمود. اما اگر در زمان کودکی درمان انجام شود ، موفقیت آمیز تر بوده و آسان تر است. در سنین کودکی استخوان ها و دندان ها منعطف تر هستند که موجب می شود تغییرات مورد نظر توسط دندانپزشک بهتر اعمال شود. در سنین بالای 12 سال برای درمان این مشکل لازم است جراحی انجام شود اما تا پیش از 12 سالگی به کمک ارتودنسی می توان این عارضه را درمان نمود.

درمان دیپ بایت در بابل چقدر زمان می برد ؟

معمولا این درمان به 1.5 الی 2 سال زمان نیاز دارد. با این وجود مواردی مثل سن ، ماهیت دیپ بایت و شدت آن نیز در مدت زمان درمان موفقیت آمیز این عارضه تاثیرگذار است.