آندربایت (Underbite) از جمله ناهنجاری های فک محسوب می شود. در این ناهنجاری ، فک تحتانی جلوتر از فک فوقانی قرار می گیرد ؛ از این رو دندان ها در فک بالا عقب تر از از دندان ها در فک پایین جای خواهند گرفت. این عارضه در گروه ناهنجاری فک کلاس 3 قرار دارد. سطح و شدت این عارضه برای تمامی افراد یکسان نیست. در موارد معمولی و خفیف ، از روی ظاهر فرد نمی توان ناهنجاری آندربایت را تشخیص داد ؛ اما در موارد حاد ، فک پایینی کاملاً برجسته و بیرون زده به نظر می رسد. در ادامه این مطلب از دکتر ثریا یوسف نژاد ، متخصص ارتودنسی خوب در بابل ، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

 

آندربایت - دکتر یوسف نژاد

 

مشکلات ناشی از آندربایت

مشخصاً این ناهنجاری می تواند برای دندان ها و فک مشکل ساز ظاهر شود. در موارد حاد ، بزرگی فک پایین ممکن است در نحوه صحبت کردن فرد اختلال ایجاد کند. همچنین آندربایت سبب ساییدگی دندان های جلویی را به همراه دارد و احتمال ترک خوردن یا شکسته شدن آن ها را نیز افزایش می دهد. به دلیل قرارنگرفتن فک در محل مناسب ، عمل جویدن غذا برای فرد کمی دشوار خواهد بود.

درمان آندربایت در بابل

خوشبختانه در بسیاری از موارد Underbite ، با انجام پروسه ارتودنسی درمان پذیر است. البته در صورت شدید بودن ناهنجاری مذکور، انجام جراحی ، جهت رفع مشکل الزامیست. هرچه در سنین پایین تر و کودکی برای درمان بزرگی فک پایین اقدام نمایید ، به نتیجه مطلوب تری دست می یابید. استخوان فک در طول دوره رشد خود نیز همچنان قابل تغییر است. بنابراین ، آندربایت برای بزرگسالان نیز قابل درمان بوده اما اغلب علاج آن انجام عمل جراحی است. البته شدت این ناهنجاری در انتخاب روند درمانی نیز مؤثر است. در موارد خفیف تر ، ارتودنسی می تواند به یکدست کردن دندان ها و قرارگیری فک در محل صحیح کمک کند. ارتودنتیست خوب در بابل ، پیش از انجام ارتودنسی ، وضعیت فک و دندان های شما را بررسی می نماید و سپس برای انجام پروسه درمان اقدام می کند.

تأثیر آندربایت بر سلامتی

جلو آمدگی فک پایین به شیوه های مختلف می تواند سلامتی فرد را تحت الشعاع قرار دهد. این ناهنجاری علاوه بر تأثیر روانی ، نحوه خوابیدن شخص را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. از جمله مشکلاتی که به سبب آندربایت نمود پیدا می کنند عبارتند از :

 • اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی (TMD)
 • بدبویی دهان
 • تنفس از طریق دهان
 • وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب)

علت آندربایت چیست ؟

 • دوران کودکی

برخی رفتار ها بر حسب عادت در کودکی به طور مداوم انجام می شود. مانند: مکیدن انگشت ، وارد کردن فشار با زبان به دندان ها و استفاده از پستانک ، ریفلاکس و بلع نادرست و غیره از جمله عوامل موثر در این ناهنجاری فک می باشد.

 • ژنتیک

ژنتیک یک عامل شایع در ابتلا به ناهنجاری فک ( پروگناتیسم مندیبل ) بوده و 90 درصد افرادی که حتی یکی از اعضای خانوادیشان دچار باشد احتمال مبتلا شدن در آن ها بسیار زیاد است.

 • آسیب حاد

ممکن است برخی مواقع با وارد شدن آسیب به صورت شما سبب جلو و یا عقب رفتن فک شود. بهتر است در این مواقع سریعا به بهترین متخصص ارتودنسی در بابل ، مراجعه کنید. توجه داشته باشید ، در صورت عدم توجه به این اسیب وارد شده ، در آینده حتی با جراحی به طور کامل درمان نخواهد شد.

 • تومور

تومورهای موجود در دهان باعث تغییر شکل فک ها شده و می تواند در بیرون زدگی فک پایین تاثیر گذار باشد.

عوارض ناشی از آندربایت چیست ؟

 • عدم تکلم آسان
 • مشکل در خوردن مواد غذایی
 • عدم قرار گیری درست دندان ها
 • بهم ریختگی توازن در صورت و فک
 • بیرون زدگی دندان های فک پایین

آندربات و اوربایت چه تفاوتی بایکدیگر دارند ؟

بایت حالت صحیح ، قرار گرفتن دندان ها بر روی هم بوده ، در این حالت دندان های بالایی به مقدار کم و مناسبی دندان های پایین را می پوشانند. اما در حالتی دیگر ، اگر پوشش دندان های پایین توسط دندان های بالا بیش از حد باشد و سبب تغییر فرم صورت ، فک و ایجاد اختلال در افراد شود به آن اور بایت گفته می شود. حال در آندربایت اختلال فک و دندان در پوشاندن فک بالا بوده و برای افراد مبتلا به این ناهنجاری مشکلات بسیاری به وجود خواهد اورد.

سن مناسب برای درمان پروگناتیسم مندیبل چه زمانی است ؟

درمان مشکلات دهان و دندان بسیار بهتر است ، در دوران کودکی به علت رشد استخوان و نرم بودن آن ها انجام شود. اگر برای درمان زودتر اقدام کنید ، دیگر نیازی به جراحی نبوده و بیمار در بزرگسالی با مشکلی حاد روبه رو نخواهد شد.

مزایای درمان پروگناتیسم مندیبل چیست ؟

 • کاهش خطر پوسیدگی دندان
 • کاهش خطر عفونت های لثه
 • سهولت در رعایت بهداشت دهان و دندان
 • احتمال شکستگی دندان ها کاهش می یابد
 • هرگز اختلال مفصل تمپورومندیبولار را تجربه نخواهید کرد

هزینه درمان پروگناتیسم مندیبل چقدر است ؟

بسیاری از افراد به دلیل نگران بودن ، هزینه درمان این ناهنجاری اقدام به درمان نمی کنند. بنابراین مشکلات بیشتری درکنار این عارضه به وجود آمده و هزینه درمان را افزایش خواهد داد. بهتر است به موقع و در اولین فرصت قبل از بروز مشکلات دیگر و سخت شدن روند درمان به پزشک مراجعه کنید. هزینه درمان آندربایت در بابل ، به ابزار الات مورد نیاز برای ارتودنسی ، دستمزد ارتودنتیست و در مواردی جراحی ، اتاق عمل و نوع ناهنجاری و شدت آن بستگی داشته و سبب افزایش قیمت درمان این عارضه خواهد شد.

ایا ناهنجاری در فک و دندان در بزرگسالان قابل درمان است ؟

برای درمان آندربایت در بابل ، هیچگاه دیر نیست و افراد در هر سنی می توانند ، برای درمان به پزشک مراجعه کنند.