ارتودنسی لینگوال که افراد شناخت کمتری از آن دارند ، در قیاس با ارتودنسی های معمول ، به لحاظ کاربردی و زیبایی از مزیت های قابل توجهی برخوردار هستند. دکتر ثریا یوسف نژاد ،بهترین متخصص ارتودنسی در بابل ، بهترین خدمات را در جهت درمان ناهنجاری های فک و دندان به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد. ارتودنسی پشت زبانی ، در برخی جهات با دیگر انواع بریس ها شباهت هایی داشته اما از آنجایی که محل اتصال براکت های آن پشت دندان ها می باشد ، به لحاظ راحتی فرد هنگام صحبت کردن و غذا خوردن و نحوه مراقبت از آن ها تفاوت هایی را نیز شامل می شوند

 

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال چیست؟

این دسته از ارتودنسی ها کارکرد مشابهی با بریس های سنتی دارند . ساختار آن متشکل است از براکت ها ، سیم ها و گاهی اوقات نوارهای پلاستیکی که دندان ها را جا به جا می سازند. اما برخلاف روند معمول ارتودنسی ، براکت ها پشت دندان ها قرار می گیرند. بدین نحو در ارتودنسی پشت دندانی تنها زمانی براکت ها قابل رویت خواهند بود که دهان خود را بیش از حد معمول باز کنید.

کاندیدای ایده آل برای ارتودنسی لینگوال

مشخصاً به منظور تشخیص این موضوع لازم است که به ارتودنتیست مراجعه نمایید. ایشان با انجام معاینه های لازم و بررسی ناهنجاری های فک و دندان هایتان ، روند درمانی مناسب را برای شما بر می گزیند. به طور کلی برای کسانی که دندان های نامرتبی دارند و از طرفی نمی خواهند سیم و براکت ها ظاهر آنان را تحت تأثیر قرار دهند، ارتودنسی لینگوال یک گزینه بسیار مطلوب است.

مزایای ارتودنسی پشت زبانی

  • عدم نمایان بودن براکت و سیم ها هنگام لبخند زدن ، صحبت کردن و حتی غذا خوردن.
  • به سبب آن که به طور کامل و محکم به پشت دندان ها اتصال یافته اند ، از تداوم و ثبات بالایی برخوردار هستند.
  • این دسته از براکت ها جهت برطرف سازی ناهنجاری های پیچیده همچون چرخش و فاصله بین دندان ها و همچنین تنظیم ارتفاع دندان ها بسیار مؤثر هستند.

هزینه ارتودنسی لینگوال در بابل

هزینه انجام این نوع ارتودنسی برای بیماران مختلف متغیر است و به فاکتورهایی از جمله شدت و دشواری ناهنجاری های موجود و طول درمان بستگی دارد. بعد از آن که به مطب ارتودنتیست مراجعه نمودید ایشان وضعیت و نحوه قرارگیری دندان ها و فک شما را مورد بررسی قرار می دهد. پس از معاینات انجام شده ، پزشک برنامه درمانی شما را طرح ریزی کرده و با توجه به آن هزینه نهایی را به شما اعلام می کند. گفتنی است که برند ارتودنسی لینگوال نیز در بالا و پایین بودن هزینه دخیل است.

نحوه اتصال ارتودنسی لینگوال

براکت های مورد استفاده در ارتودنسی پشت زبانی ، با قالب دهان و دندان هر شخص مطابقت داده می شوند تا بتوانند فشار و تأثیر لازم را بر دندان ها بگذارند و ناهنجاری های آن را اصلاح سازند. از این رو ابتدا ارتودنتسیت خوب در بابل از دهان و دندان های بیمار جهت تهیه ارتودنسی منحصر به او ، قالب گیری انجام می دهد. همچنین سیم های اتصال دهنده ساخته شده و به براکت ها متصل می گردند. پروسه ساخت براکت ها کمی زمان بر خواهد بود. همانطور که گفته شد این دسته از بریس ها در پشت دندان ها متصل می شوند ؛ به همین سبب پروسه اتصال آن کمی دشوار به نظر می رسد . چرا که میدان دید و دسترسی ارتودنتیست محدود می باشد. به منظور قرارگیری مطلوب ارتودنسی لینگوال ، تمام براکت ها به طور هم زمان به دندان ها متصل می شوند. افرادی که تحت پروسه درمانی ارتودنسی پشت دندانی قرار دارند ، موظف هستند به منظور چک آپ ، به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه نمایند و تحت نظر او باشند.

چقدر طول می کشد تا فرد به ارتودنسی لینگوال عادت کند ؟

همانند ارتودنسی معمولی ، فرد برای آن که به وجود ارتودنسی های پشت دندانی عادت کند ، به کمی زمان نیاز دارد. چرا که این شرایط برای بیمار جدید بوده و او عادت ندارد که به طور دائم شی بر روی دندان هایش قرار بگیرد. در روزهای ابتدایی ممکن است هنگام صحبت کردن کمی اذیت شوید ؛ زیرا برای بیان برخی از حروف و کلمات ، زبان باید به پشت دندان ها بچسبد اما با وجود بریس های لینگوال این امر کمی دشوار شده و به اصطلاح ، فرد نوک زبانی صحبت می کند. البته این امر برای زمان محدودی است. زمانی که زبان به وجود ارتودنسی در پشت دندان ها عادت کند ، نحوه صحبت کردن شما به حالت نرمال باز می گردد. این مدت زمان ممکن است چند روز تا یک الی دو هفته باشد. بعد از آن ، بیمار به وجود براکت ها عادت کرده و حتی امکان دارد متوجه حضور آن ها در دهان خود نشود.

محدودیت های ارتودنسی لینگوال

هر پروسه و فرایند شامل مزایا و معایبی است و ارتودنسی پشت زبانی نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

  1. از نظر هزینه ، بریس های پشت دندانی در قیاس با ارتودنسی معمولی ، قیمت بالاتری دارند.
  2. به نسبت بریس های معمولی ، ارتودنسی ثابت در روزهای ابتدایی درمان ، درد و ناراحتی بیشتری برای فرد ایجاد می کنند.
  3. پس از نصب بریس ها به پشت دندان امکان دارد به طور موقت تا مدتی نوک زبانی صحبت کنید.
  4. طول درمان با ارتودنسی لینگوال طولانی تر است.
  5. یکی دیگر از مشکلاتی که بیماران با ارتودنسی پشت دندانی دارند ، تمیز کردن دندان ها می باشد. با وجود بریس های پشت دندانی ، انجام نکات بهداشتی دهان و دندان کمی دشوار می شود. احتمال دارد تکه و ذرات غذا بین براکت ها باقی بمانند. چرا که براکت های این نوع ارتودنسی در فاصله کمتری از هم و به صورت فشرده تری بر روی دندان ها قرار می گیرند. استفاده از واتر فلاسر به برداشتن ذرات چسبیده غذا کمک می کند.

سوالات متداول ارتودنسی لینگوال

آیا ارتودنسی لینگوال به زبان صدمه وارد می کند ؟

از آنجایی که در این روش از ارتودنسی دندان ، دستگاه ارتودنسی در پشت دندان ها نصب شده و در تماس مستقیم با زبان قرار دارد ، ممکن است در روزهای اولیه بعد از درمان تا زمانی که فرد به بریس ها عادت کند ، در هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید. اما این موضوع موقتی بوده و به مرور برطرف خواهد شد.

آیا در ارتودنسی پشت زبانی محدودیت غذایی وجود دارد ؟

رعایت بهداشت دهان و دندان ها در این پروسه درمانی تا حدودی دشوار است. به همین دلیل بهتر است از مصرف مواد غذایی سفت و چسبنده و همچنین مواد غذایی که موجب تغییر رنگ دندان ها می شود ، خودداری نمایید. بعد از هر بار مصرف مواد خوراکی مسواک زدن توصیه می شود ؛ زیرا احتمال پوسیدگی دندان به دلیل باقی ماندن مواد غذایی در لابه لای دندان ها وجود دارد.

اهمیت استفاده از ریتینرها بعد از ارتودنسی لینگوال

بعد از اینکه دوره درمانی شما به پایان رسید و ارتودنسی لینگوال در بابل از روی دندان هایتان برداشته شد ، لازم است که از ریتینرها استفاده کنید. این نگهدارنده ها از حرکت مجدد دندان ها جلوگیری کرده و به حفظ نتیجه بدست آمده از پروسه ارتودنسی کمک می کنند. اگر بعد از خارج سازی بریس ها از ریتینر استفاده نکنید ، باید این احتمال را در نظر بگیرید که مجدداً ناهنجاری هایی در میان دندان ها پدید می آید.

آیا درمان با این روش از ارتودنسی دردناک است ؟

پیشرفت هایی که در حوزه دندانپزشکی و ارتودنسی انجام شده است موجب می شود تا بیماران در هنگام استفاده از دستگاه های ارتودنسی درد زیادی را تجربه نکنند. با این حال در روزهای ابتدایی بعد از درمان ممکن است تا زمانی که به بریس ها عادت شود ، ناراحتی های جزئی در برخورد با لثه ها ، زبان و گونه ها را برای فرد ایجاد نماید.

آیا با ارتودنسی لینگوال می توان اپن بایت را درمان نمود ؟

بله ، این روش در درمان اور بایت و سایر مال اکلوژن های شدید مثل آندربایت و کراس بایت موثر بوده و بر خلاف ارتودنسی متحرک به راحتی می تواند به اصلاح عارضه های مذکور بپردازد. همچنین با ارتودنسی پشت زبانی می توان فاصله بین دندان ها و هم چنین مشکل کراودینگ دندان یا ازدحام را به خوبی درمان نمود.