ارتودنسی از اصلی ترین شاخه های علوم دندانپزشکی می باشد که با مرتب کردن دندان ها و اصلاح بی نظمی آن ها به داشتن دندان هایی منظم و قاعدتا دستیابی به لبخندی زیبا می انجامد. در خصوص این فرآیند باید اشاره داشت اگرچه درمان با این روش ، جنبه زیبایی داشته و به بهبود ظاهر چهره می انجامد ؛ اما از آن جا که سبب قرارگیری صحیح دندان ها بر روی هم می شود ، می تواند جنبه درمانی نیز داشته و سبب بهبود تکلم ناشی از بی نظمی دندان ها و همچنین جلوگیری از پوسیدگی دندان ها نیز گردد. لازم به ذکر است که کسب نتایج بهینه از این درمان ، مستلزم مراجعه به دندانپزشک خوب می باشد. لذا افرادی که بنا به هر علتی ، ملزم به انجام سیم کشی دندان می باشند ؛ برای انجام آن باید به یک ارتودنتیست حاذق و با تجربه در شهر خود مراجعه نمایند. به عنوان مثال عزیزانی که در شهر بابل ساکن هستند ، می توانند برای انجام ارتودنسی در بابل با نهایت اطمینان به مطب دکتر ثریا یوسف نژاد ، بهترین متخصص ارتودنسی بابل مراجعه فرمایند.

ارتودنسی در بابل - دکتر یوسف نژاد

درمان ارتودنسی چه مزایایی دارد ؟

متداول ترین مزایای ارتودنسی در بابل عبارتند از :

  • سیم کشی دندان ، ظاهر دندان ها را بهبود بخشیده و با اصلاح طرح لبخند موجب بهبود ظاهر چهره می شود.
  • با ارتودنسی کردن دندان ها می توان به قرارگیری مناسب دندان ها در کنار هم ، کمک قابل توجهی کرد.
  • در صورت بهره وری از درمان ، عملکرد اصلی دهان و همچنین عملکرد جویدن بهبود خواهد یافت.
  • با انجام این درمان ، دندان ها به لحاظ فیزیولوژیک به ثبات مناسبی خواهند رسید.

برای انجام ارتودنسی چه سنی مناسب می باشد ؟

در خصوص سن مناسب برای اولین معاینه ارتودنسی در بابل و انجام معاینات اولیه و معاینه و ارزیابی وضعیت قرار گیری دندان ها ؛ باید اشاره داشت که بهترین سن بدین منظور ، 7 سالگی خواهد بود. در نتیجه همه والدین ، جهت بررسی شرایط دندان های کودک خود و بررسی این مسئله که آیا کودک شان نیاز به سیم کشی دارد یا خیر ؛ باید همراه کودک خود به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند.

نمونه کار ارتودنسی ؛ توسط دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

ارتودنسی در بابل - دکتر یوسف نژاد

لزوم تاکید بر مراجعه به ارتودنتیست و معاینه در سن 7 سالگی ؛ از این منظر است که در این سن ، تشخیص اختلالات فک و دندان با سهولت بیشتری برای بهترین متخصص ارتودنسی در بابل میسر شده و در نتیجه می توان دندان ها را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار داده و به این ترتیب ، روش درمان مناسب و زمان شروع درمان را با نهایت دقت و به راحتی طرح ریزی نمود. ضمنا ناگفته نماند که چنانچه کودک در این سن ، تحت معاینه قرار گیرد ؛ پزشک می تواند از شرایطی که در صورت عدم درمان با سیم کشی ممکن است در آینده کودک را درگیر سازد ، مطلع شده و با هشدار به والدین ، آن ها را مجاب به آغاز درمان سیم کشی دندان ها برای کودک نماید. البته توجه داشته باشید در صورتی که کودک ، صرفا دچار بی نظمی دندان ها بوده و دچار ناهنجاری ها و اختلالات فکی نباشد ؛ لزومی بر انجام این پروسه در کودکی وجود نداشته و در بزرگسالی نیز می تواند نسبت به درمان اقدام نماید. هرچند بهترین سن برای آغاز درمان ارتودنسی در بابل ، بازه سنی 14 – 12 سالگی بوده و به کسب بهترین نتایج خواهد انجامید.

مراحل درمان ارتودنسی چگونه است ؟

به طور کلی ، پیش از شروع فرآیند درمان ؛ افراد باید جهت مشاوره به مطب پزشک متخصص ارتودنسی خوب در بابل ، مراجعه نموده و توسط ایشان مورد آنالیز و ارزیابی قرار گیرند. لازم به ذکر است که در این جلسه ، ارتودنتیست اقدام به معاینه دندان ها و لثه های بیمار ، فکین او و نیز ساختار استخوانی دندان ها می نماید.

پزشک با انجام معاینات اولیه ، تشخیص می دهد که آیا فرد ملزم به درمان با ارتودنسی می باشد یا خیر ؟

حال آن که چنانچه طی معاینات انجام گرفته ، تشخیص داده شود که بیمار نیاز به درمان ارتودنسی در بابل دارد ؛ پزشک ارتودنتیست در خصوص روش های این درمان ، طول درمان ، مراقبت های بعد از سیم کشی دندان و مواردی از این قبیل با بیمار صحبت می کند و توضیحات لازم را برای او تشریح می نماید. افرادی که تصمیم به انجام سیم کشی دارند ، باید توجه داشته باشند که می توانند در جلسه مشاوره ؛ در رابطه با سیم کشی دندان و فرآیند درمان آن و غیره با متخصص ارتودنتیست در بابل گفتگو نمایند و اهداف خود از انجام آن را برای ایشان تبیین کنند.

رکوردهای تشخیصی

به طور کلی بعد از این که پزشک ، نیاز به انجام سیم کشی دندان را تشخیص داد ؛ مرحله رکورد تشخیصی آغاز خواهد شد. در این مرحله اقداماتی ؛ اعم از قالب گیری تمامی دندان ها ، عکسبرداری یا به عبارتی رادیوگرافی از سر و صورت و نهایتا عکسبرداری دیجیتال از صورت و فکین ( فک بالا و پایین ) انجام می گیرد. ارتودنتیست ، با انجام رکوردهای تشخیصی ، می تواند دقیق ترین تشخیص را داده و نوع درمان و روش انجام آن و نیز مراحل درمان را مشخص سازد. ضمنا لازم به ذکر است که رکوردهای تشخیصی ، ارتودنتیست را در تشخیص این مسئله که آیا فرد ملزم به انجام همزمان جراحی فک همراه با ارتودنسی می باشد یا خیر ؛ کمک شایانی می کند. همچنین ناگفته نماند که بعد از اخذ رکوردهای تشخیصی ، پزشک متخصص می تواند بیمار را از هزینه درمان و میانگین طول درمان نیز آگاه سازد.

ارتودنسی در بابل - دکتر یوسف نژاد

زمانبندی درمان ارتودنسی

بر اساس این که ناهنجاری موجود چقدر است و نیز با توجه به سن بیمار و نتایج رکوردهای تشخیصی ، پزشک می تواند طول درمان را مشخص نماید. به عنوان مثال ؛ طول درمان ارتودنسی در کودکان ، به مراتب کوتاه تر از بزرگسالان می باشد. همچنین طول درمان با ارتودنسی در بابل در افرادی که برای آن ها از ارتودنسی ثابت استفاده می شود ، در قیاس با بیمارانی که از پلاک های متحرک استفاده می کنند ؛ نسبتا کوتاه تر است. به طور کلی پزشک متخصص ، با مد نظر قرار دادن کلیه این موارد یک زمانبندی تخمینی به بیمار ارائه می دهد که به طور میانگین بین 6 ماه الی دو سال و نیم ؛ متغیر است.

هزینه ارتودنسی در بابل

هزینه سیم کشی دندان ، بر اساس فاکتورهای مختلفی محاسبه می گردد و نیازمند معاینه دقیق بیمار می باشد ؛ از این رو افراد برای اطلاع از هزینه نهایی باید از سوی دندانپزشک شهر خود تحت معاینه و ارزیابی های لازم قرار گیرند. به طور مثال توجه داشته باشید که شهروندان محترم ساکن شهر بابل ، برای آگاهی از هزینه ارتودنسی در بابل باید به مطب پزشک مورد نظر خود مراجعه فرمایند.

فیلم مراحل ارتودنسی دندان