ارتوسرجری (orthognathic) پروسه درمانی است که طی آن ناهنجاری های استخوان های فک اصلاح شده و فک و دندان ها در محل صحیح خود قرار می گیرند تا عملکرد مؤثرتری داشته باشند. اعمال این اصلاحات در زیباتر شدن ظاهر فرد نیز اثر گذار است. این روند ، زمانی اتخاذ می گردد که درمان ناهنجاری های فکی و ایرادات دندان های فرد تنها با ارتودنسی انجام نمی پذیرد. به عبارتی این جراحی تلفیقی از دو روند درمانی ارتودنسی و جراحی می باشد. بدین نحو که اکثر بیماران پیش از قرار گیری تحت عمل جراحی و همچنین در دوره ریکاوری پس از آن ، برای مدتی باید از ارتودنسی استفاده کنند تا طول درمان آنان تکمیل گردد. بهتر است این پروسه درمانی پس از سن بلوغ فرد صورت پذیرد که این سن معمولاً برای خانم ها 14 تا 16 سال و برای آقایان 17 تا 21 سال می باشد. برای کسب اطالاعات بیشتر تا انتهای این مقاله از دکتر ثریا یوسف نژاد ، بهترین متخصص ارتودنسی در بابل ، همراه شوید.

ارتوسرجری در چه مواردی کاربرد دارد ؟

 • بهبود عمل بلع و جویدن
 • اصلاح مشکلات ایجاد شده در نحوه صحبت کردن فرد
 • کاهش احتمال ساییدگی و شکستگی دندان ها
 • برطرف سازی هرگونه ناهنجاری فکی مانند اپن بایت
 • رفع عدم تقارن صورت در ناحیه فک و زیبایی صورت

درمان ارتوسرجری

در بسیاری از موارد ، ارتودنتیست 12 الی 18 ماه پیش از جراحی ، بریس های ارتودنسی را به دندان های فرد متصل می کند. ارتودنسی به جهت مرتب سازی حدودی دندان ها و آماده سازی فک برای جراحی انجام می شود. در این شرایط متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت با هم همکاری داشته و یک برنامه درمانی مناسب را برای فرد در پیش می گیرند. انجام عکسبرداری های لازم ، قالب گیری دندان های فرد و معاینه فک از جمله مراحل آماده سازی برای جراحی است. برای هر شخص مراجعه کننده ، با توجه به نحوه قرار گیری دندان هایش ، اصلاحاتی همچون فرم دهی دندان ها یا استفاده از تاج دندان انجام می پذیرد. سی تی اسکن 3 بعدی از فک و دندان ها نیز صورت می گیرد. پروسه جراحی در درمان ارتوسرجری ، پس از بررسی و معاینه نتیجه ارتودنسی بر فک و دندان ، توسط بهترین ارتودنتیست بابل و تایید ایشان ، آغاز می شود.

مراقبت های بعد از درمان ارتوسرجری

پس از اتمام جراحی ، جراح از شما می خواهد که مراقبت های لازم را انجام دهید. توصیه های پزشکی معمولاً در راستای نحوه تغذیه ، بهداشت دهان ، عدم مصرف دخانیات و میزان فعالیت های پس از جراحی می باشند.
بهبودی اولیه معمولاً 6 هفته به طول می انجامد اما برای دستیابی به سلامت کامل باید یک بازه زمانی 3 ماهه را سپری کنید.
با گذشت 6 الی ۱۲ هفته از جراحی ، متخصص ارتودنسی خوب در بابل ، روند مرتب سازی دندانهایتان با استفاده از بریس ها را تکمیل می کند. تمام پروسه ارتوسرجری ممکن است بیش از یکسال زمان برد . پس از خارج سازی ارتودنسی از دهان ، به منظور نگه داشتن دندان ها در محل جدیدشان ، از ریتینرها کمک گرفته می شود.

مراحل درمان ارتوسرجری چه می باشد ؟

با توجه به این موضوع که در ارتو سرجری هم جراحی فک و هم درمان ارتودنسی انجام می شود. لازم هست بیمار تحت نظر متخصص ارتودنسی و جراح فک باشد. در نهایت بعد از انجام معاینات و برنامه ریزی طرح درمانی ، روش درمان انتخاب شده و شروع می شود. توصیه می شود برای انجام این درمان حتما به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا یک درمان بدون نقص و کامل را تجربه کنید و مجبور نباشید به چندین دندانپزشک متفاوت برای درمان مراجعه نمایید.

در بیشتر موارد متخصص ارتودنسی برای درمان ارتوسرجری در بابل ، ترجیح می دهد تا ابتدا ارتودنسی دندان ها انجام شود تا بتوان به یک نتیجه عالی و مطلوب دست پیدا کرد. در غیر اینصورت ممکن است از درمان ، موفقیتی حاصل نشود. زمانی به مرحله جراحی فک می رسیم که از نظر ارتودنتیست ، دندان ها به شکل مطلوب و منظمی رسیده باشند. زمانی که جراحی فک انجام می شود ، لزومی برای برداشتن دستگاه ارتودنسی از دهان نیست و با وجود تجهیزات و سیم های ارتودنسی نیز می توان این جراحی را انجام داد. ممکن است بیمار تا مدتی بعد از جراحی فک نیز نیاز به استفاده از ارتودنسی داشته باشد.

زمان مناسب برای درمان ارتوسرجری

شاید این سوال در ذهن شما وجود داشته باشد که چه زمان باید برای این درمان اقدام کرد. همانطور که می دانید رشد استخوانی بدن در بیشتر افراد تا سن 18 سالگی ادامه دارد که به این معنی است که بعد از 18 سالگی تغییرات کمتری در بدن و استخوان ها ایجاد می شود. به همین دلیل متخصصین معتقد هستند که بهترین زمان برای انجام ارتوسرجری در بازه سنی 17 الی 18 سال می باشد و در این دوره سنی می توان به بهترین نتیجه از درمان رسید.

علائم نیاز به ارتوسرجری چیست ؟

در صورتی که دندان های بهم ریخته ای دارید و نمی دانید ارتوسرجری یا ارتودنسی برای شما مناسب تر است ، می توانید از راهکارهای زیر استفاده نمایید :

 • جلوی یک آیینه قرار بگیرید و سپس دندان های دو فک خود را روی هم قرار دهید. بررسی کنید که بر هم منطبق می شوند یا خیر ؟
 • عقب رفتن فک پایین و جلو آمدن بیش از حد فک بالا از نشانه های نیاز به درمان ارتوسرجری می باشد.
 • همچنین عقب رفتن فک بالا و جلو آمدن بیش از حد فک پایین از نشانه های نیاز به جراحی فک و ارتودنسی می باشد.
 • داشتن انحراف فک از طرفین نیز از علائم ناهنجاری فک می باشد و در شرایطی که دندان های شما نا مرتب است کمک گرفتن از این درمان می تواند بهترین روش درمانی ممکن باشد.

سوالات متداول ارتوسرجری 

 • براکت های ارتودنسی قبل از جراحی فک تا چه مدت باید روی دندان ها باقی بماند ؟

معمولا 12 الی 18 ماه قبل از انجام جراحی فک ، براکت ها قرار داده می شوند تا دندان ها آماده جراحی شوند.

 • آیا می توان بدون ارتودنسی ، جراحی فک انجام داد ؟

زمانی که فک در موقعیت نادرستی قرار دارد ، دندان ها مشکل اسکت را به صورت طبیعی جبران می کنند. به همین دلیل دندان ها کج رشد کرده تا عیوب اسکلت را کم کنند. به همین علت درمان ارتودنسی قبل از جراحی فک همیشه مورد نیاز می باشد تا دندان ها در موقعیت صحیح قرار بگیرند.