در بعضی از افراد ناهنجاری های فک فوقانی آنان سبب شده تا این فک کوچک تر و عقب تر به نظر رسد. کوچک بودن فک بالا (Maxillary Retrusion) زمانی رخ می دهد که رشد فک فوقانی کم شده اما فک تحتانی همچنان به رشد خود ادامه داده و بزرگتر می شود. این عارضه در دسته ناهنجاری های فک کلاس 3 قرار می گیرد. زمانی که از نیم رخ به این دسته از افراد نگاه می کنید ، متوجه می شود که چانه آنان از حد نرمال در مکان جلوتری قرار دارد. همچنین این ناهنجاری فکی باعث می شود که لب ها بالاعقب رفته بنظر برسندو به طور کلی هماهنگی اجزای صورت را بر هم زند.

کوچک بودن فک بالا

جدا از اختلالات ایجاد شده در محل قرارگیری چانه و لب ها ، کوچک بودن فک بالا ترتیب و نظم موجود در نحوه قرار گیری دندان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. همچون سایر ناهنجاری های مربوط به فک ، این عارضه نیز علاوه بر پدید آوردن مشکلات زیبایی ، اعمالی همچون جویدن و بلعیدن را برای فرد ، سخت و دشوار می سازد. گاهی اوقات نیز دیده شده است که کوچک بودن فک بالا منجر شده است که شخص در تلفظ برخی از حروف و کلمات دچار مشکل شود. اختلالات تنفسی و بی خوابی از دیگر عوارض ناهنجاری مذکور می باشد.

علت کوچک بودن فک بالا

چندین عامل می توانند علت بروز عارضه های مربوط به فک و دندان باشند اما در اکثر موارد فرد به سبب عوامل ارثی و ژنتیکی به آن دچار می شود. بدین معنا که از پدر یا مادر خود کوچک بودن فک بالا را به ارث برده است. در موارد دیگری نیز دیده شده که شخص به سبب تصادفات و آسیب های فیزیکی شدید به این مشکل دچار شده اند.

درمان کوچک بودن فک بالا با ارتودنسی

به جهت برطرف سازی این مشکل ، لازم است که به ارتودنتیست مراجعه نموده و تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرید. به جهت پیشرفت دستگاه ها ارتودنسی ، درمان این ناهنجاری به این روش به طور مطلوبی انجام می پذیرد. در راستای برطرف کردن این عارضه ، متخصص ارتودنسی با استفاده از دستگاه متحرک ، استخوان فک فوقانی را به سمت جلو تغییر مکان داده و فضا را برای رشد مجدد آن فراهم می آورد. از طرفی دیگر رشد فک تحتانی را بوسیله یک چانه بند کنترل می کند. بدین نحو با اتصال براکتهای ارتودنسی به دندان ها ، نظم دهی فک و دندان ها صورت می پذیرد.

سن مناسب انجام ارتودنسی برای کوچک بودن فک بالا

مشخصاً در سنین پایین درمان با سهولت بیشتری انجام می پذیرد و نتیجه بسیار مطلوبی را حاصل می کند. به این دلیل که در سن پایین به خصوص کودکی ، استخوان های فک انعطاف بیشتری داشته و ارتودنسی به راحتی بر روی آن تاثیر می گذارد و باعث رشد فک بالایی می شود.

بعد از برطرف سازی ناهنجاری های فک ، نوبت به نظم دهی دندان ها می رسد که این عمل با اتصال ارتودنسی ثابت به دندان ها انجام می شود. اما افراد بزرگسال باید طول درمان بیشتری را سپری کنند و گاهی نیز ممکن است به جراحی نیاز پیدا کنند. بهترین سن برای ارتودنسی و برطرف سازی این نوع ناهنجاری فک کلاس 3 ، 7 تا 12 سال در نظر گرفته شده است.

مزایا درمان کوچک بودن فک بالا

در راستای معالجه این نوع از ناهنجاری ها ، بسیاری از مشکلات فرد که به سبب آن نمود پیدا کرده ، برطرف می شود؛ از جمله :

  • عملکرد تنفس آن ها بهبود یافته ، در نتیجه کیفیت خواب آن ها نیز افزایش می یابد.
  • زبان در محل صحیح خود قرار گرفته و ایرادات مربوط به نحوه تلفظ کلمات برطرف می گردد.
  • میان اجزای صورت هماهنگی لازم ایجاد می شود.