رعایت مراقبت های بعد از ارتودنسی ، از موارد کلیدی و موثر ، در راستای دستیابی به نتایج رضایت بخش از درمان ارتودنسی محسوب می شود. به طور کلی اصلاح بی نظمی دندان ها ، مرتب کردن دندان ها و قرارگیری منظم آن ها بر روی یکدیگر و همچنین رفع ناهنجاری های فکی به کمک این پروسه محقق می گردد ؛ لذا به جرأت می توان گفت که این فرآیند ، نقشی اساسی در بهبود ظاهر چهره ایفاء می کند. بسیاری از افراد به دنبال نامرتبی دندان های خود از لبخند زدن و حضور در تعاملات اجتماعی دچار خجالت می شوند و در نتیجه سعی می کنند در هنگام لبخند زدن ، دندان های خود را از انظار دیگران پنهان کنند. این دسته از افراد با مراجعه به دکتر ثریا یوسف نژاد ، متخصص ارتودنسی خوب ، مجرب و توانمند در بابل ، می توانند به بهترین نحو ممکن اقدام به اصلاح بی نظمی دندان های خود نموده و سلامت آن ها را بازیابند.

در مقاله پیش رو بر آنیم تا به اهمیت مراقبت های بعد از درمان و مهم ترین این دستورالعمل ها اشاره نماییم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل درمان ارتودنسی ، می توانید به مقاله که در همین رابطه آماده و به تایید متخصص ارتودنسی در بابل رسیده و در سایت قرار داده شده، مراجعه کنید.

مراقبت از ارتودنسی شامل چه مواردی است؟

مراقبت از ارتودنسی شامل سه مرحله زیر است:
مراقبت های قبل ارتودنسی : این سری نکات به دلیل اینکه شرایط و زمینه را برای انجام ارتودنسی آماده می کنند اهمیت بالایی دارند و می توانند عارضه هایی که بعد از شروع مراحل درمان با آن ها مواجه می شوید را کاهش دهند.
مراقبت های حین ارتودنسی : پزشک متخصص دستورالعمل هایی که باید در طی پروسه ارتودنسی انجام دهید را برای شما توضیح می دهد تا سلامت دهان و دندان شما حفظ شده و رسیدن به نتیجه مورد نظر تضمین شود.
مراقبت های بعد از ارتودنسی : یعنی همان مراقبت از دندان هایی که با ارتودنسی مرتب شده اند. زمانی که به این مرحله می رسید، یعنی دندان های شما مرتب شده و هر کدام در جای درست و صحیح خود قرار گرفته اند.

برای حفظ موقعیت آن ها و حفظ نتیجه مورد نظر باید نکاتی را رعایت کنید. این موارد عبارتند از :

 • بعد از اتمام فرایند ارتودنسی، یکی از مهم ترین مراقبت ها ، استفاده از ریتینرها یا همان نگهدارنده ها . محافظ های شبانه دندان است. این محافظ ها با تثبیت دندان ها در موقعیت جدیدشان ، مانع از بازگشت به حالت قبل می شود.
 • مرتبا از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان خود را بعد از ارتودنسی فراموش نکنید تا درگیر یبماری های مختلف نشوید. این کار تنها چند دقیقه از روز شما را به خود اختصاص می دهد، اما می تواند از بروز مشکلات جدی جلوگیری کند.
 • بعد از اتمام فرایند ارتودنسی، باید در بازه های زمانی خاصی برای چکاپ مجدد به پزشک مراجعه کنید تا از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کرده و از بازگشت دندان هایتان به حالت قبل جلوگیری کنید.

نکات مراقبتی در زمان انجام فعالیت بدنی:

 1. زمانی که ورزش می کنید ، ارتودنسی متحرک خود را از دهان خارج کنید
 2. از محافظ دندان استفاده کنید.
 3. از انجام فعالیت هایی که ممکن است به سر و صورت شما آسیب وارد کند، خودداری کنید.
 4. در صورتی که فعالیت و ورزش های آبی انجام می دهید از ریتینرهای مخصوص استفاده کنید.

اهمیت مراقبت های بعد از ارتودنسی

طول درمان این پروسه ؛ با توجه به وسعت ناهنجاری های دندان ها و فک و همچنین سن بیمار، در هر فردی متفاوت می باشد ؛ اما به طور کلی معمولا طول درمان با سیم کشی دندان ، بین 6 ماه الی 2 سال متغیر است. حال از آن جا که فرآیند درمان ارتودنسی در بابل ، نسبتا طولانی مدت می باشد ؛ باید اشاره داشت که رعایت بهداشت دندان ها و توجه به مراقبت های بعد از ارتودنسی و نیز حضور منظم در جلسه های درمانی معین شده ، می تواند در حصول نتایج موفقیت آمیز از این روش درمانی – زیبایی بسیار اثر گذار باشد. توجه داشته باشید که قاعدتا بی توجهی به این نکات مراقبتی بعد از درمان ، مانع کسب نتایج دلخواه و مطلوب از آن خواهد شد.

مصرف داروهای مسکن

عادت کردن به بریس های دندانی ، تقریبا یک هفته زمان می برد و وجود آن ها بر روی دندان ها ممکن است مختصری درد در دندان ها و لثه ها ایجاد کند. بنابراین بهترین دکتر ارتودنسی بابل تا زمانی که به داشتن آن ها عادت کنید ، داروهای مسکن از قبیل ایبوپروفن برای تان تجویز می نمایند ؛ که در این صورت باید مطابق دستور آن ها را به مصرف برسانید.

مراقبت های بعد از ارتودنسی

مسواک زدن در حین درمان با ارتودنسی

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از ارتودنسی که باید به آن توجه کرد ، مسواک زدن است. پس از نصب بریس ها و مصرف هر وعده غذایی ، به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان ها به هیچ عنوان نباید مسواک زدن را فراموش نمایید ؛ بخصوص در صورتی که به تشخیص ارتودنتیست برای شما از ارتودنسی ثابت استفاده شده باشد. زیرا سیم های ارتونسی ، می توانند به راحتی بستری برای تجمع باقیمانده غذا در بین دندان ها ؛ بویژه دندان های آسیاب فراهم آورند. از این رو باید توجه داشت که مسواک زدن مرتب در حین درمان ، می تواند از بروز پوسیدگی دندان ها پیشگیری نماید.

نحوه صحیح مسواک زدن با براکت ارتودنسی

نخ دندان در دوران ارتودنسی

لازم به ذکر است که از اهمیت نخ دندان در بهداشت دهان و دندان و حفظ سلامت دندان ها نباید غافل شد. لذا اکیدا توصیه می شود که در طول درمان این پروسه ، به طور مرتب از نخ دندان استفاده نموده و مابین دندان های خود را با آن به خوبی از هر گونه مواد غذایی پاک کنید و بدین ترتیب از ایجاد جرم و پلاک دندانی که سبب بروز التهابات لثه و غیره می شوند جلوگیری به عمل آورید.

تغذیه در دوران ارتودنسی

توصیه می شود در حین درمان ارتودنسی در بابل ، غذاهای نرم میل نمایید و از مصرف مواد خوراکی سفت ، جویدنی و چسبناک مثل هویج ، آجیل ها و غیره خودداری نمایید. زیرا غذاهای نرم ، نه تنها مانع آسیب دیدن بریس ها می شوند ؛ بلکه از برخورد هر گونه ماده سخت و چسبنده به دندان نیز جلوگیری می کنند. به طور کلی عمدتا مصرف موز و پاستا و مواردی از این قبیل ؛ بهترین رژیم غذایی در طول پروسه درمان با سیم کشی محسوب می شوند.

نحوه تغذیه بعد از اتصال بریس ها به دندان

با توجه به اینکه اصلی ترین کار دندان ها ، جویدن و خرد کردن می باشد ، در طول درمان ، برای اینکه به براکت ها و البته دندان ها آسیبی وارد نشود لازم است مراقب انتخاب مواد غذایی مصرفی تان باشید. نحوه تغذیه در طول دوره ارتودنسی امری مهم به حساب می آید. در ادامه به گروهی از مراقبت های بعد از ارتودنسی می پردازیم که به غذاهایی که باید و نباید بخورید مربوط می شود.

در روزهای اولیه بعد از اتصال براکت های ارتودنسی ، چه غذاهایی را می توانید مصرف کنید ؟

به طور کلی نصب براکت و سیم های ارتودنسی ، پروسه دردناکی تلقی نشده اما بعد از آن دهان و دندان ها تا چند روز کمی حساس می شوند. از این بابت خوردن خوراکی هایی که بافت سخت و محکمی دارند ممکن است باعث ایجاد درد شوند. از آنجایی که بعد از این پروسه باید نحوه جویدن غذا را کمی تغییر دهید ، بهترین ارتودنتیست بابل از شما می خواهد که برای چند روز ابتدایی از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید. در ادامه لیست متنوعی از غذاها و خوراکی ها را که برای مصرف چند روز اولیه بعد از درمان مناسب هستند ارائه داده ایم :

 • پوره سیب زمینی
 • ماست
 • انواع سوپ
 • تخم مرغ همزده
 • اوت میل
 • حبوبات پخته شده
 • غذاهای دریایی
 • میوه های نرم
 • سبزیجات پخته شده
 • پاستا

در کل هر خوراکی که جویدن آن آسان باشد را میتوانید در مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان میل کنید. حساسیت ایجاد شده در دهان و دندان با گذشتن چند روز یا نهایتاً یک هفته برطرف می گردد و بدین ترتیب شما می توانید مجدداً به برنامه غذایی سابق و روتین خود بازگردید.

بلافاصله پس از گذاشتن بریس ها از خوردن چه غذاها و خوراکی هایی باید اجتناب کنید ؟

در مورد مراقبت های طول دوره درمان با سیم کشی دندان ، در خصوص نحوه تغذیه ، به توصیه یک ارتودنتیست خوب در بابل ، بلافاصله بعد از انجام پروسه درمانی لازم است ، از مصرف برخی از مواد خوراکی اجتناب کنید. چرا که به سبب حساس بودن دهان و دندان ها در این بازه ، خوردن این غذاها موجب بیشتر شدن فشار و حساسیت می شود. از جمله غذاهایی که بلافاصله بعد از ارتودنسی نباید بخورید :

 • بستنی
 • تکه های بزرگ و ضخیم گوشت یا نان
 • غذاهای تند و پر ادویه
 • مرکبات

شایان ذکر است پس از سازگار شدن دندان ها با بریس ها دیگر مشکلی برای میل کردن این غذاها نخواهید داشت.

تا زمانی که ارتودنسی در دهان قرار دارد ، چه خوراکی هایی را به هیچ عنوان نباید مصرف کنید ؟

این نکته را مد نظر قرار دهید که اگر مراقبت های بعد از ارتودنسی را به درستی انجام ندهید ، منجر به آسیب دیدن براکت ها می شود. از این بابت تا زمانی که براکت ها را برنداشته اید ، باید یکسری خوراکی ها را از برنامه و وعده های غذایی تان حذف کنید که شامل غذاهایی سفت و چسبنده ( مثل شکلاتهای چسبنده، الوچه،اجیل، گاز زدن سیب و هویج و غیره ) ؛ این خوراکی ها به سیم های ارتودنسی آسیب زده یا باعث جدایی براکت ها از دندان ها می شوند.

دهانشویه در دوران ارتودنسی

برای کاهش فلور میکروبی ، عامل پوسیدگی و التهاب لثه ، دهانشویه بسیار موثر خواهد بود. لذا استفاده از دهانشویه در طول پروسه درمان ارتودنسی ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حفظ بهداشت دندان ها کمک قابل توجهی به شما می کند. انتخاب نوع دهانشویه ، امری مهم است. دهانشویه های بهداشتی حاوی الکل ، برای کاهش بوی بد دهان و کاهش پلاک میکروبی و در نتیجه کاهش التهاب لثه موثر هستند. اما دهانشویه های درمانی که حاوی مواد ضد عفونی کننده و تسکین دهنده و فلوراید هستند ، در این پروسه بسیار مفید بوده و باعث کاهش التهاب لثه ، پوسیدگی و غیره می شوند. لازم به ذکر است دهانشویه های درمانی ، مثل کلرهگزیدین و سدیم فلوراید در این روش بسیار مفید بوده و باید طبق نظر ارتودنتیست مصرف شوند. توجه داشته باشید که کلرهگزیدین ، باعث کاهش التهاب ، قرمزی ، تورم و خونریزی لثه شده و نباید بیشتر از 2 هفته استفاده گردد. دهانشویه فلوراید باعث کاهش پوسیدگی و مقاوم سازی دیواره دندان ها می گردد و باید در طول دوره ارتودنسی در بابل ، به صورت یک روز در میان و بعد استفاده از نخ دندان و مسواک استفاده شود.

اهمیت مراقبت از براکت های سرامیکی

از آن جا که براکت های همرنگ دندان ( سرامیکی ) و ارتودنسی نامرئی ، مقاومت کمتری در مقایسه با براکت های فلزی در مقابل فشار و ضربه داشته و ممکن است به آسانی و با اصابت کوچکترین ضربات بشکنند ؛ باید اشاره داشت افرادی که از این نوع از براکت ها استفاده می کنند ، باید دقت بیشتری در حفظ و نگهداری از آن ها داشته باشند. از این رو مراقبت های بعد از ارتودنسی با براکت های سرامیکی در قیاس با براکت های فلزی ، به مراتب حساس تر تلقی می شود.

مراقبت های بعد از ارتودنسی - دکتر یوسف نژاد

مراقبت از براکت های سرامیکی

 • بعد از هر وعده غذا ، دندان ها به دقت مسواک زده شود تا از بد رنگ شدن براکت و تجمع پلاک میکروبی جلوگیری شود.
 • لذا توصیه می شود بعد از بریس با براکت های هم رنگ دندان ؛ از مصرف غذاهای سفت مثل آجیل و گاز زدن به هویج و سیب جدا خودداری شود.
 • به عنوان یک از مراقبت های بعد از ارتودنسی با براکت های سرامیکی ، از مصرف برخی مواد غذایی که باعث رنگی شدن براکت های سرامیکی می شوند ؛ مثل برخی میوها ، گوجه فرنگی ،گیلاس ، توت ، نوشیدنی هایی مثل چای ، قهوه ، نوشابه ، برخی دمنوش ها و برخی دهانشویه ها که بدون مشورت ارتودنتیست و به مدت بیشتر از زمان مقرر مصرف می شوند ؛ مثل کلرهگزیدین ، باید خوددرای کرد.
 • پس از سیم کشی با براکت های هم رنگ دندان ، باید از مصرف سیگار و قلیان پرهیز شود.
 • همچنین در نهایت توصیه می شود که بعد از درمان با براکت های سرامیکی ، از مصرف خمیر دندان های سفید کننده اجتناب کنید ؛ زیرا ناحیه زیر براکت تمیز نشده و بعد ارتودنسی به صورت لکه باقی خواهدماند.

فیلم تمیز کردن براکت های ارتودنسی

هنگام ورزش کردن چه مراقبت هایی از ارتودنسی باید به عمل آید؟

هنگام ورزش کردن، مراقبت از ارتودنسی اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا احتمال برخورد و آسیب دیدگی در این شرایط افزایش می‌یابد. برای حفاظت از دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی، استفاده از محافظ دهان اختصاصی برای ورزشکارانی که ارتودنسی دارند، بسیار توصیه می‌شود. این محافظ‌ها که به صورت سفارشی بر اساس قالب دهان و ارتودنسی شما ساخته می‌شوند، به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی دندان‌ها و جراحات ناشی از ضربه طراحی شده‌اند. علاوه بر این، در صورت فعالیت در ورزش‌هایی با احتمال بالای برخورد، باید از انجام حرکات خطرناکی که می‌تواند به فشار مستقیم به دهان و دندان‌ها منجر شود، اجتناب کرد. نگهداری از سلامت و بهداشت دهان و دندان نیز در این دوره بسیار مهم است؛ بنابراین، پس از ورزش کردن، شستشوی دقیق دهان و استفاده از نخ دندان برای از بین بردن باقیمانده‌های غذایی از اطراف براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی ضروری است. همچنین، مراجعه منظم به ارتودنتیست برای بررسی وضعیت ارتودنسی و اطمینان از سلامت دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی در طول دوره درمانی، از اهمیت بالایی برخوردار است. این اقدامات به حفظ سلامت دهان و دندان‌ها در طول دوران ورزش کردن کمک شایانی می‌کند.

آیا خوردن مواد غذایی سفت در مراقبت از ارتودنسی تاثیر منفی دارد؟

خوردن مواد غذایی سفت و سخت می‌تواند تاثیر منفی قابل توجهی بر مراقبت از ارتودنسی داشته باشد و به سلامت دهان و دندان آسیب برساند. مواد غذایی سفت مانند آجیل، سیب‌های سفت، نان‌های سخت، و شکلات‌های سخت می‌توانند باعث شکستن یا جدا شدن براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی شوند. این آسیب‌ها می‌توانند به تاخیر افتادن پیشرفت درمانی و افزایش طول دوره درمان ارتودنسی منجر شوند. همچنین، خوردن این نوع مواد غذایی می‌تواند فشار غیرمعمولی به دندان‌ها وارد کند که منجر به درد یا ناراحتی در دهان شود. علاوه بر این، مواد غذایی سخت و چسبنده می‌توانند به راحتی در اطراف و زیر براکت‌ها و سیم‌ها گیر کنند و از بین بردن آن‌ها دشوار باشد، که این امر خطر پوسیدگی دندان‌ها و بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد. بنابراین، برای حفظ سلامت و ایمنی ارتودنسی و کاهش خطر آسیب‌دیدگی، توصیه می‌شود از خوردن مواد غذایی سفت و سخت اجتناب و به جای آن، مواد غذایی نرم‌تری که به راحتی جویده می‌شوند را انتخاب کنید. این اقدامات کمک می‌کنند تا فرآیند درمانی به خوبی پیش رفته و سلامت دهان و دندان در طول دوره ارتودنسی حفظ شود.

مراقبت های بعد از باز کردن ارتودنسی 

بعد از اتمام درمان ارتودنسی، مراقبت کردن از دندان ها ضرورت بالایی دارد. این مراقبت‌ها از زمان برداشتن بریس ‌ها شروع  می‌شود. در ادامه مواردی را توضیح خواهیم داد که به حفظ سلامتی دندان های شما بعد از برداشتن ارتودنسی کمک زیادی می کند.
اکنون که پروسه سیم کشی دندان شما به پایان رسیده و از لبخند زیبای خود رضایت دارید، بهتر است برای ماندگاری این شرایط نکاتی را رعایت کنید. با رعایت این مراقبت‌ها، می‌توانید پس از باز کردن ارتودنسی، بهبودی سریع‌تری را تجربه کرده و از نتایج دلچسب تری برای دندان‌های خود برخوردار شوید.

 • برنامه ریزی برای مراجعه مرتب به دندانپزشک

چند روز بعد از برداشتن ارتودنسی، بهتر است به دندانپزشک مراجعه فرمایید. اغلب این کار برای معاینه بافت لثه و استخوان فک و یا عکس برداری‌های پایان کار انجام می شود.
بعد از باز کردن ارتودنسی، با توجه به آسیب پذیر شدن بافت کلی دهان و دندان که جزئی از عوارض ارتودنسی محسوب می شود، برنامه ریزی برای مراجعه مرتب به دندانپزشک اهمیت بالایی دارد. دندانپزشک می‌تواند با بررسی وضعیت استخوان فک‌ و دندان‌ها، جلوی بروز هر گونه مشکلی که ممکن است برای دندان پیش بیاید را بگیرد. این برنامه ریزی به شما کمک می‌کند تا به موقع از وضعیت بهتری برخوردار شوید.

 • رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

استفاده مرتب و اصولی از مسواک، نخ دندان و دهانشویه طبق توضیحات ذکر شده ، برای تمیز کردن لثه‌ و دندان‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این اقدامات کمک می‌کنند تا باکتری‌های موجود در دهان را از بین ببرید و از بروز پوسیدگی احتمالی، عفونت‌ها و بیماری‌های دهانی جلوگیری کنید.

 • رعایت رژیم غذایی صحیح

رعایت رژیم غذایی صحیح در مراقبت های بعد از باز کردن ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. مصرف غذاهای نرم و غنی از کلسیم، فسفر و پروتئین، به استحکام لثه و دندان ‌ها کمک می‌کند. از مصرف غذاهای بسیار سفت و یا مواد شیرین و چسبنده پس از باز کردن ارتودنسی باید خودداری کنید تا از آسیب به دندان‌ها و فک‌ جلوگیری شود.