آشنایی با مراقبت های بعد از ارتودنسی

رعایت مراقبت های بعد از ارتودنسی ، از موارد کلیدی و موثر ؛ در راستای دستیابی به نتایج رضایت بخش از ارتودنسی محسوب می شود.

به طور کلی اصلاح بی نظمی دندان ها ، مرتب کردن دندان ها و قرارگیری منظم آن ها بر روی یکدیگر و همچنین رفع ناهنجاری های فکی به کمک ارتودنسی محقق می گردد ؛ لذا به جرأت می توان گفت که ارتودنسی ، نقشی اساسی در بهبود ظاهر چهره ایفاء می کند.

بسیاری از افراد به دنبال نامرتبی دندان های خود از لبخند زدن و حضور در تعاملات اجتماعی دچار خجالت می شوند و در نتیجه سعی می کنند در هنگام لبخند زدن ، دندان های خود را از انظار دیگران پنهان کنند.

این دسته از افراد با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی مجرب و توانمند ، می توانند به بهترین نحو ممکن اقدام به اصلاح بی نظمی دندان های خود نموده و سلامت آن ها را بازیابند.

در مقاله پیش رو بر آنیم تا به اهمیت مراقبت های بعد از ارتودنسی و مهم ترین این دستورالعمل ها اشاره نماییم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان ارتودنسی ، می توانید به مقاله ارتودنسی موجود در سایت مراجعه فرمایید.

اهمیت مراقبت های بعد از ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی ؛ با توجه به وسعت ناهنجاری های دندان ها و فک و همچنین سن بیمار، در هر فردی متفاوت می باشد ؛ اما به طور کلی معمولا طول درمان با ارتودنسی ، بین 6 ماه الی 2 سال متغیر است.

حال از آن جا که فرآیند درمان ارتودنسی ، نسبتا طولانی مدت می باشد ؛ باید اشاره داشت که رعایت بهداشت دندان ها و توجه به مراقبت های بعد از ارتودنسی و نیز حضور منظم در جلسه های درمانی معین شده ، می تواند در حصول نتایج موفقیت آمیز از این روش درمانی – زیبایی بسیار اثر گذار باشد.

توجه داشته باشید که قاعدتا بی توجهی به این مراقبت های بعد از ارتودنسی ، مانع کسب نتایج دلخواه و مطلوب از آن خواهد شد.

مصرف داروهای مسکن

عادت کردن به بریس های دندانی ، تقریبا یک هفته زمان می برد و وجود آن ها بر روی دندان ها ممکن است مختصری درد در دندان ها و لثه ها ایجاد کند.

بنابراین پزشک متخصص ارتودنسی تا زمانی که به داشتن آن ها عادت کنید ، داروهای مسکن از قبیل ایبوپروفن برای تان تجویز می نمایند ؛ که در این صورت باید مطابق دستور آن ها را به مصرف برسانید.

مراقبت های بعد از ارتودنسی

مسواک زدن در حین درمان با ارتودنسی

پس از ارتودنسی و مصرف هر وعده غذایی ، به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان ها به هیچ عنوان نباید مسواک زدن را فراموش نمایید ؛ بخصوص در صورتی که به تشخیص ارتودنتیست برای شما از ارتودنسی ثابت استفاده شده باشد.

زیرا سیم های ارتونسی ، می توانند به راحتی بستری برای تجمع باقیمانده غذا در بین دندان ها ؛ بویژه دندان های آسیاب فراهم آورند.

از این رو باید توجه داشت که مسواک زدن مرتب در حین درمان ارتودنسی ، می تواند از بروز پوسیدگی دندان ها پیشگیری نماید.

نحوه صحیح مسواک زدن با براکت ارتودنسی

نخ دندان در دوران ارتودنسی

لازم به ذکر است که از اهمیت نخ دندان در بهداشت دهان و دندان و حفظ سلامت دندان ها نباید غافل شد.

لذا اکیدا توصیه می شود که در طول درمان ارتودنسی ، به طور مرتب از نخ دندان استفاده نموده و مابین دندان های خود را با آن به خوبی از هر گونه مواد غذایی پاک کنید و بدین ترتیب از ایجاد جرم و پلاک دندانی که سبب بروز التهابات لثه و غیره می شوند جلوگیری به عمل آورید.

تغذیه در دوران ارتودنسی

توصیه می شود در حین درمان ارتودنسی ، غذاهای نرم میل نمایید و از مصرف مواد خوراکی سفت ، جویدنی و چسبناک مثل هویج ، آجیل ها و غیره خودداری نمایید.

زیرا غذاهای نرم ، نه تنها مانع آسیب دیدن بریس ها می شوند ؛ بلکه از برخورد هر گونه ماده سخت و چسبنده به دندان نیز جلوگیری می کنند.

به طور کلی عمدتا مصرف موز و پاستا و مواردی از این قبیل ؛ بهترین رژیم غذایی در طول پروسه درمان با ارتودنسی محسوب می شوند.

دهانشویه در دوران ارتودنسی

برای کاهش فلور میکروبی ؛ عامل پوسیدگی و التهاب لثه ، دهانشویه بسیار موثر خواهد بود.

لذا استفاده از دهانشویه در طول پروسه درمان ارتودنسی ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حفظ بهداشت دندان ها کمک قابل توجهی به شما می کند.

انتخاب نوع دهانشویه ، امری مهم است.

دهانشویه های بهداشتی حاوی  الکل ، برای کاهش بوی بد دهان و کاهش پلاک میکروبی و در نتیجه کاهش التهاب لثه موثر هستند.

اما دهانشویه های درمانی که حاوی مواد ضد عفونی کننده و تسکین دهنده و فلوراید هستند ، در ارتودنسی بسیار مفید بوده و باعث کاهش التهاب لثه ، پوسیدگی و غیره می شوند.

لازم به ذکر است دهانشویه های درمانی ؛ مثل کلرهگزیدین و سدیم فلوراید در ارتودنسی بسیار مفید بوده و باید طبق نظر ارتودنتیست مصرف شوند.

توجه داشته باشید که کلرهگزیدین ؛ باعث کاهش التهاب ، قرمزی ، تورم و خونریزی لثه شده و نباید بیشتر از 2 هفته استفاده گردد.

دهانشویه فلوراید ؛ باعث کاهش پوسیدگی و مقاوم سازی دیواره دندان ها می گردد و باید در طول دوره ارتودنسی ، به صورت یک روز در میان و بعد استفاده از نخ دندان و مسواک استفاده شود.

اهمیت مراقبت از براکت های سرامیکی

از آن جا که براکت های همرنگ دندان ( سرامیکی ) و ارتودنسی نامرئی ، مقاومت کمتری در مقایسه با براکت های فلزی در مقابل فشار و ضربه داشته و ممکن است به آسانی و با اصابت کوچکترین ضربات  بشکنند ؛ باید اشاره داشت افرادی که از این نوع از براکت ها استفاده می کنند ، باید دقت بیشتری در حفظ و نگهداری از آن ها داشته باشند.

از این رو مراقبت های بعد از ارتودنسی با براکت های سرامیکی در قیاس با براکت های فلزی ، به مراتب حساس تر تلقی می شود.

مراقبت های بعد از ارتودنسی

مراقبت از براکت های سرامیکی

  • بعد از هر وعده غذا ، دندان ها به دقت مسواک زده شود تا از بد رنگ شدن براکت و تجمع  پلاک میکروبی جلوگیری شود.
  • لذا توصیه می شود بعد از ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان ؛ از مصرف غذاهای سفت مثل آجیل و گاز زدن به هویج و سیب جدا خودداری شود.
  • بعد از ارتودنسی با براکت های سرامیکی ؛ از مصرف برخی مواد غذایی که باعث رنگی شدن براکت های سرامیکی می شوند ؛ مثل برخی میوها ، گوجه فرنگی ،گیلاس ، توت ، نوشیدنی هایی مثل چای ، قهوه ، نوشابه ، برخی دمنوش ها و برخی دهانشویه ها که بدون مشورت ارتودنتیست و به مدت بیشتر از زمان مقرر مصرف می شوند ؛ مثل کلرهگزیدین ، باید خوددرای کرد.
  • پس از ارتودنسی با براکت های هم رنگ دندان ، باید از مصرف سیگار و قلیان پرهیز شود.
  • همچنین در نهایت توصیه می شود که بعد از ارتودنسی با براکت های سرامیکی ، از مصرف خمیر دندان های سفید کننده اجتناب کنید ؛ زیرا ناحیه زیر براکت تمیز نشده و بعد ارتودنسی به صورت لکه باقی خواهدماند.