ارتودنسی دندان پروسه ای چند مرحله ای است که فرد با چند مرتبه مراجعه به مطب متخصص تحت این روند قرار می گیرد. در نخستین جلسه از مراحل درمان ارتودنسی ، دندان ها ، فک تحتانی و فوقانی ، لثه ها ، ساختار استخوان و سلامت کلی دندان ها توسط ارتودنتیست مورد بررسی قرار می گیرند. پس از آن که الزامی بودن درمان ارتودنسی مشخص گردید ، پزشک طول درمان ، متدهای مختلف و هزینه های پرداختی را برای فرد مورد بررسی قرار می دهد.

مراحل درمان ارتودنسی

ثبت اطلاعات تشخیصی

پس از آن که ارتودنتیست متد درمانی را برای فرد معین ساخت ، مرحله ثبت اطلاعات فرا می رسد که شامل موارد زیر می باشد: قالب گیری دندان های فرد ، انجام رادیوگرافی از سر و صورت ، عکسبرداری دیجیتال از فک و صورت.

ثبت این اطلاعات در تشخیص صحیح و دقیق به متخصص ارتودنسی کمک بسیاری می کند. در این بازه زمانی ، پزشک تمام اطلاعات لازم درباره نوع روند درمانی ارتودنسی ، مراحل مختلف آن و نیاز به انجام جراحی یا کشیدن دندان را به طور کامل در اختیار فرد می گذارد. شخص نیز می تواند پرسش های مرتبطی که در ذهن او شکل گرفته اند را از پزشک بپرسد. بر اساس آن که ناهنجاری های فکی و دندان هر فرد با سایرین متفاوت است مشخصاً نحوه و طول درمان آنان نیز مشابه نخواهد بود.

درمان ارتودنسی و نحوه قرارگیری فک

محل قرار گیری فک تحتانی و فوقانی ، پیش از قرارگیری براکت های ارتودنسی بر روی دندان ها ، مورد بررسی قرار می گیرند. در وهله اول موقعیت فکین با استفاده از ارتودنسی متحرک اصلاح می شود.

آیا سن شخص تاثیری در روند درمانی دارد؟

سن فرد برای انجام ارتودنسی به چند لحاظ حائز اهمیت است. به طور معمول در کودکان 8 یا 9 سال ، محل قرارگیری استخوان های فک تنها با انجام ارتودنسی و بدن نیاز به جراحی می تواند اصلاح شوند. اما از طرفی دیگر برای افراد بزرگسال علاوه بر ارتودنسی ، جراحی نیز الزامی می باشد. بدین صورت ارتودنتیست برای اصلاح ناهنجاری های دندان و فک در بزرگسالان ابتدا دندان ها را برای انجام جراحی آماده می کند و پس از آن با همکاری جراح فک و صورت ، پروسه عمل انجام می پذیرد. سپس بیمار برای انجام ارتودنسی مجدداً به ارتودنتسیت ارجاع داده می شود.

مدت زمان درمان ارتودنسی

برای تمامی بیماران ، مدت زمان مورد نیاز جهت درمان کامل و مطلوب ، یکسان نخواهد بود. شدت ناهنجاری و سن شخص مراجعه کننده از عوامل تعیین کننده طول درمان هستند. معمولاً بازه زمانی درمان ارتودنسی برای سطح مشخصی از ناهنجاری ، برای کودکان در قیاس با بزرگسالان کوتاه تر است. همچنین در صورت استفاده از ارتودنسی ثابت ، شخص مدت زمان کمتری را برای درمان پشت سپری می کند. پزشک با در نظر گرفتن تمامی موارد مذکور یک جدول زمانبندی شده 6 الی 30 ماهه را ، جهت درمان، به فرد ارائه می دهد.

وظایف فرد در حین مراحل درمان ارتودنسی

از فرد انتظار می رود که تمام توصیه های گفته شده از سوی دندانپزشک را به طور مرتب و منظم رعایت نماید. برای آن که بهترین نتایج از روند اتخاذ شده برایتان حاصل شود باید :

  • طبق برنامه ریزی انجام شده برای معاینه ، در مطب پزشک حضور پیدا کنید.
  • رعایت بهداشت دهان به خصوص هنگام خواب شبانه که دهان در طول شب بسته می باشد ، امری الزامیست.
  • مراقبت صحیح و نگهداری درست از ارتودنسی قرار گرفته بر روی دندان ها

پایان درمان ارتودنسی

در مرحله پایانی ، برای ثابت نگه داشتن ارتودنسی ، استفاده از ریتینرهای مناسب پیشنهاد می شود. زمان دقیق برای استفاده از نگه دارنده ها و چگونگی مراقبت از آن ها توسط متخصص به فرد گفته می شود. بعضی از ریتینرها به طور 24 ساعته در 6 ماه اول مورد استفاده قرار می گیرند. بعد از آن ، به مدت چند سال تنها شب ها ریتینرها درون دهان قرار می گیرند.