پس از اتمام دوره استفاده از ارتودنسی ، دندان هایی مرتب و صاف و متعاقبا لبخندی زیبا را تجربه خواهید کرد ؛ البته باید توجه داشته باشید که پایان دوره استفاده از ارتودنسی به منزله تمام شدن طول درمان نبوده و در این مرحله از فرآیند درمان ، نوبت به استفاده از ریتینر یا به عبارتی نگهدارنده ها می رسد که تکمیل کننده فرآیند درمان ارتودنسی بوده و غالبا در همان روزی که ارتودنسی از دهان بیمار خارج می گردد ، کار گذاشته می شوند.

متخصص ارتودنسی ( ارتودنتسیت ) ، پیش از شروع پروسه درمان ؛ از دندان های بیمار قالب تهیه می کند ، سپس ریتنرها که در واقع قطعاتی پلاستیکی هستند از روی این قطعات ساخته می شوند و برای هر فردی ، منحصر به خود آن شخص می باشند.

هدف از استفاده از ریتینر بعد از اتمام طول درمان با ارتودنسی ، ثابت نگاه داشتن و فیکس کردن دندان ها در موقعیت های صحیح و در عین حال جدید آن ها است ؛ همچنین باید اشاره داشت که ریتینر ، مانع حرکت دندان ها به موقعیت اولیه شان می شود و به این  ترتیب داشتن لبخندی زیبا را برای شما تضمین می کند.

از این رو در صورتی که تمایل به حفظ لبخند جدید خود دارید و زمان و هزینه زیادی در این راستا صرف نموده اید ، اکیدا توصیه می شود که پس از پایان دوره ارتودنسی حتما از ریتینرها استفاده نمایید ؛ چرا که عدم استفاده از ریتینر زحمات درمان ارتودنسی را هدر خواهد داد.

لازم به ذکر است که ریتینرها انواع مختلفی دارند و ارتودنتسیت بر اساس صلاحدید خود و وضعیت بیمار تعیین می کند که کدام نوع آن برای تکمیل فرآیند درمان مناسب تر است.

ریتینر

علت اصلی نیاز به استفاده از ریتینر

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم بارزترین مزیت استفاده از ریتینر ، ثابت نگاه داشتن دندان ها و پیشگیری از بازگشت آن ها به حالت اولیه می باشد.

متاسفانه گاها شاهد آن هستیم که برخی افراد هنگامی که متخصص ارتودنسی ، استفاده از ریتینر را برای آن ها تجویز کرده و الزامی می کند ، تمایلی به استفاده از آن نداشته و جهت استفاده از آن مقاومت می کنند.

حال آن که چنانچه این دسته از افراد از کارآیی و عملکرد ریتینر و همچنین تاثیری که بر کسب نتیجه مطلوب از درمان ارتودنسی دارد ، آگاه باشند ؛ قاعدتا بدون هیچ گونه مقاومتی ، استفاده از آن را می پذیرند.

شایان ذکر است که دوره درمان ارتودنسی ، به طور میانگین تقریبا یک سال است ؛ البته این مسئله ، بسته به نوع ناهنجاری ممکن است در هر فردی متغیر باشد.

انواع ریتینر

به طور کلی دو نوع ریتینر ؛ تحت عناوین ریتینر ثابت و ریتینر متحرک وجود دارد.

توجه داشته باشید که بازه زمانی استفاده از ریتینر ثابت و متحرک ، به علل مختلفی بستگی دارد و پزشک با در نظر داشتن تمامی این موارد ، مدت استفاده از آن را برای هر فرد تعیین می نماید.

در کل سه نوع ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی وجود دارد که عبارتند از :

 1. ریتینر هاولی ( Hawely retainers ) : جنس ریتینرهای هاولی از آکریلیک می باشد و باید اشاره داشت که این نوع از ریتینرها ، با فضای داخلی دهان سازگار هستند. ضمنا ریتینرهای هاولی ، متحرک می باشند ، در نتیجه تمیز کردن آن ها امری بسیار ساده است.
 2. ریتینر پلاستیکی شفاف ( Clear plastic retainers ) : این نوع از ریتینرها ، مستقیما بر روی دندان قرار می گیرند و باید این نکته را متذکر شد که ریتینرهای پلاستیکی ، تقریبا نامرئی هستند. نصب ، برداشتن و تمیز کردن این نوع از ریتینرها به سهولت امکان پذیر است ، اما باید توجه داشته باشید که ماندگاری و دوام آن ها به مراتب کمتر از ریتینرهای هاولی می باشد.
 3. ریتینر ثابت ( Fixed or bonded retainers ) : این نوع از ریتینرها به نگهدارنده های دائمی نیز موسوم هستند ؛ ریتینرهای ثابت ، به پشت دندان های قدامی در فک تحتانی متصل می شوند و باید تا موعد تعیین شده از سوی پزشک متخصص ارتودنسی بر روی دندان های بیمار به طور ثابت باقی بمانند ؛ لذا تمیز کردن آن ها نیز دشوارتر از سایر ریتینرها است.

ریتینرهای ثابت ، در مواردی که ارتودنتسیت احتمال جابجایی دندان ها را بدهد، مورد استفاده قرار می گیرند.

ریتینر

چه مدت باید از ریتینر استفاده کرد ؟

به طور کلی با افزایش سن ، بدن مدام در حال تغییر است و دندان ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. بنابراین پس از ارتودنسی ، ریسک بازگشت دندان ها به حالت نخست بخصوص در یک ماه ابتدایی بعد از اتمام درمان ارتودنسی بسیار زیاد است.

با استفاده از ریتینرها ( مدت زمان استفاده از ریتینرها باید طبق دستور پزشک باشد ) ، می توان دندان ها را برای مدت زمان طولانی تری مرتب و صاف نگاه داشت.

تمیز کردن ریتینرهای ثابت

از آن جا که ریتینرها یا نگهدارنده های ثابت ، به دندان های شما وصل شده اند نیازمند مراقبت بیشتری می باشند.

توصیه می شود حتما برای تمیز کردن آن ها از نخ دندان استفاده کنید و روزانه آن ها را نخ بکشید. ( تمیز کردن نگه دارنده های ثابت شاید در ابتدا امری دشوار به نظر برسد ، اما نگران نباشید چنانچه چند بار به درستی این کار را انجام دهید عادت خواهید کرد )

به طور کلی به منظور تمیز کردن ریتنرهای ثابت از مراحل ذیل تبعیت نمایید :

 • تقریبا 15 سانتیمتر از نخ دندان را بیرون کشیده و یک سر نخ را با انگشتان خود نگه دارید و سر دیگر نخ را با ریدر ببندید ؛ سپس به کمک فلانس تریدر بین دو دندان قدامی فک پایین را نخ بکشید.
 • در این مرحله ، نخ را به آرامی بین دندان های تان حرکت داده و بالا و پایین کنید و در صورت لزوم ، نخ را تا زیر خط لثه ببرید.
 • باید نخ را به طرفین دندان ها بکشید تا به این ترتیب ، همه بخش های دندان های شما ( کلیه دندان هایی که ریتینر بر روی آن ها نصب شده ) تمیز شوند.

تمیز کردن ریتینرهای متحرک

 • باید توجه داشت که پس از هر وعده غذایی حتما باید نسبت به شستشوی ریتینر با آب ولرم اقدام کنید و همچنین دندان های تان را نیز مسواک بزنید.
 • لازم به ذکر است که ریتینرهای متحرک را باید بلافاصله پس از این که از دهان تان خارج کردید ، تمیز نمایید ؛ زیرا در صورتی که از دهان خارج شده و خشک شوند تمیز کردن آن ها مشکل خواهد شد.
 • ناگفته نماند که برای تمیز کردن ریتینرها از خمیر دندان نباید استفاده کنید ، چرا که خمیر دندان سبب دفرمیتی و ساییدگی ریتینر می شود ؛ لذا بهتر است بدین منظور از مایع طرفشویی استفاده نموده و به آرامی و به کمک یک مسواک نرم آن ها را تمیز کرده و بشویید.
 • جهت تمیز کردن بخش های داخلی و شیارهای عمیق ریتینرهای پلاستیکی شفاف ، لازم است از یک سواب پنبه ای استفاده شود.
 • گاهی متخصصین ارتودنسی توصیه می کنند که برای تمیز کردن ریتینرهای متحرک ، آن ها را همراه با یک عدد قرص ضدعفونی کننده در یک لیوان آب ولرم قرار دهید.