دیپ بایت یکی از ناهنجاری های فک کلاس 2 است که به طرز قرار گیری دندان های فوقانی و تحتانی مربوط می شود. هنگام بستن فک و دهان ، در صورتی که دندان های بالایی تا حد زیادی بر روی دندان های پایینی قرار گیرند ، نشان از وجود ناهنجاری می باشد.
به طور معمول دندان های فک فوقانی ، در هنگام بسته شدن، حدود چند میلیمتر از دندان های فک پایین را می پوشانند. اما اگر میزان این پوشانندگی از 4 میلی متر فراتر رود ، عارضه دیپ بایت نمود می یابد.

در صورت وجود چنین عارضه ای در بچه ها، لازم است فوراً به ارتودنتسیت مراجعه نموده و پیش از آن که مشکل جدی تری بروز کند ، روند درمانی را آغاز کنید.

دیپ بایت

علل بروز دیپ بایت

یک یا چندین دلیل در وقوع این دسته از ناهنجاری مربوط به فک و دندان ها دخیل هستند که عبارتند از :

  • عوامل ارثی و ژنتیکی
  • از دست دادن یک یا چند دندان
  • آسیب های وارد شده به فک
  • کوچک بودن فک و عدم فضای کافی برای قرارگیری تمام دندان ها

بروز دیپ بایت برای هر شخص و در هر سنی امکان پذیر است.

در صورت عدم درمان دیپ بایت ، چه عوارض وقوع می یابند؟

درمان دیپ بایت ، از بروز عارضه ها و مشکلات جدی تر پیشگیری می کند. در غیر این صورت ، بروز هر یک از موارد زیر ، محتمل شمرده می شود :

  1. فرسوده و ساییده شدن دندان های تحتانی که ساختار کلی دندان ها را تحت تأثیر قرار داده و مستلزم روندهای درمانی بیشتری خواهند بود.
  2. دندان های کج و روی هم قرار گرفته که تنها در صورت درمان عارضه دیپ بایت ، بهبود می یابند.
  3. آسیب رساندن به مفصل گیجگاهی فکی
  4. دشواری در جویدن ، بلع یا نوشیدن
  5. ایجاد بیماری های مربوط به لثه

درمان این ناهنجاری مربوط به فک و دندان علاوه بر پیشگیری از بروز موارد مذکور ، به لحاط زیبایی بر چهره و لبخند فرد نیز تأثیر گذارد است.

درمان دیپ بایت

جهت درمان ناهنجاری نامبرده ، روش های متعددی کاربرد دارند. از این رو لازم است در وهله اول به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا ایشان با انجام معاینات لازم روند درمانی مناسب را اتخاذ نماید.

ارتودنسی

یکی از مؤثرترین روش ها در درمان دیپ بایت ، ارتودنسی ثابت می باشد. با قرار گیری براکت های ارتودنسی که با سیم به یکدیگر متصل هستند و فیکس شدن آن ها بر روی دندان ها ، دوره درمانی آغاز می شود. در این راه ممکن است از پلاک متحرک، مینی اسکرو و تکنیکهای متعدد نیز استفاده شود.

با توجه به شدت عارضه و صلاحدید ارتودنتیست ، بریس ها ممکن است چند ماه تا سال بر روی دندان ها باقی بمانند.
البته در صورت پیچیده بودن عارضه ، ممکن است دندانپزشک علاوه بر روند ارتودنسی ، انجام جراحی را نیز توصیه کند.