درباره درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی : ارتودنسی ، یکی از شاخه های دندانپزشکی می باشد که با انجام آن می توان دندان هایی که در موقعیت نامناسب قرار دارند را اصلاح کرده و همچنین به درمان ناهنجاری های فکی پرداخت.

بالطبع در صورت قرارگیری دندان ها در جایگاه نامناسب ، رعایت بهداشت دندان و دهان به مراتب دشوار می گردد ؛ از این رو در افرادی که با این مشکل مواجه هستند ، شاهد بروز مشکلات عدیده بهداشتی ؛ اعم از بیماری های پریودنتال و خطر ابتلا به پوسیدگی دندان خواهیم بود.

البته لازم به ذکر است که اختلال در وضعیت قرارگیری دندان ها ، تنها منجر به بروز مشکلات بهداشتی نشده و می تواند در دراز مدت سبب بروز مشکلات ذیل نیز گردد :

 • سردرد
 • مشکلات لثه ای
 • درد در ناحیه گردن و شانه
 • اشکال در جوایدن غذا و بروز اختلالات گوارشی

ضمنا ناگفته نماند که نامرتب بودن دندان ها ، افزون بر مشکلات فوق الذکر ؛ موجب دفرمیتی حالت فک شده و در نتیجه بر روی زیبایی چهره اثر سوء خواهد گذاشت.

درمان ارتودنسی

مزایای درمان ارتودنسی

همانطور که اشاره شد ، به کمک درمان ارتودنسـی می توان به اصلاح موقعیت دندان ها پرداخته و هر گونه بی نظمی در دندان ها و نیز ناهنجاری فک را درمان نمود.

از مهم ترین مزایای ارتودنسی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

ارتقاء سلامت دهان و دندان

بهبود ظاهر فک و دندان

افزایش طول عمر دندان

توجه داشته باشید که درمان ارتودنسـی ، در حوزه اختیارات متخصص ارتودنسی ( ارتودنتیست ) می باشد و برای انجام خدمات ارتودنسی باید به ایشان مراجعه نمایید.

دکتر ثریا یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل و از باتجربه ترین پزشکان در حوزه درمان ارتودنسی در بابل می باشند ؛ شهروندان عزیزی که ساکن شهر بابل هستند می توانند به منظور دریافت بهینه ترین خدمات در این زمینه به مطب دکتر یوسف نژاد مراجعه فرمایند.

نمونه کار ارتودنسی دندان توسط دکتر یوسف نژاد متخصص ارتودنسی بابل

از کجا بفهمیم نیاز به درمان ارتودنسی داریم ؟

تشخیص این مسئله که آیا شما به درمان ارتودنسی احتیاج دارید یا خیر ، صرفا در صلاحیت متخصص ارتودنسی می باشد.

به طور کلی ارتودنتیست ؛ با بهره وری از ابزارهای تشخیصی – تخصصی و معاینه بالینی بیمار ، بررسی سابقه پزشکی و دندانپزشکی وی و تهیه گرافی های مخصوص ؛ تعیین می کند که آیا فرد ملزم به انجام ارتودنسی می باشد یا خیر ؟

در صورتی که فرد ، نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشد ؛ متخصص ارتودنسی برای او طرح درمان را مشخص خواهد کرد.

چه افرادی کاندید درمان ارتودنسـی هستند ؟

عموما افرادی که دچار یکی از وضعیت های ذیل هستند ؛ گزینه مناسبی برای درمان ارتودنسی خواهند بود :

 • اوربایت ( Overbite ) : به حالتی اطلاق می شود که دندان های قدامی فک فوقانی بر روی دندان های قدامی فک تحتانی ، هم پوشانی عمودی زیادی داشته باشند.
 • آندربایت ( Underbite ) : در این حالت ، دندان های فک پایین نسبت به دندان های فک بالا ؛ به مراتب در موقعیت جلوتری قرار داشته و در واقع دندان های فک فوقانی بیش از حد طبیعی عقب رفته است.
 • کراس بایت ( Crossbite ) : به حالتی اشاره دارد که طی آن ، دندان های فک فوقانی از بُعد عرضی به طور صحیح روی دندان های فک تحتانی قرار نمی گیرند.
 • اپن بایت ( Openbite ) : منظور از این اختلال ، حالتی است که دندان های فک بالا و پایین ؛ در بخش قدامی ، در بخش خلفی یا در کناره ها بر روی یکدیگر مماس نشده و به درستی بر روی هم قرار نگرفته باشند.
 • خط میانی در موقعیت نادرست ( Misplaced midline ) : در این حالت ؛ خط میانی دندان های فک بالا با خط میانی دندان های فک تحتانی در یک راستا قرار ندارند.
 • فاصله مابین دندان ها ( Spacing ) : در این وضعیت ، شاهد آن هستیم که ما بین دندان ها فضاهای خالی وجود دارد که می تواند به دنبال از دست دادن یک دندان به وجود آمده باشد یا در برخی موارد در اثر رشد ناقص یا حتی عدم رشد یک دندان ایجاد شده باشد.
 • شلوغی دندان ها (  Crowding ) : به وضعیتی گفته می شود که در آن ، تعداد زیادی دندان ؛ یعنی بیش از حد نرمال ، در فک فوقانی یا تحتانی قرار گرفته باشند.

درمان با ارتودنسـی

به طور کلی انواع مختلفی از ابزار ارتودنسی ؛ از جمله ارتودنسی ثابت و متحرک برای مرتب و ردیف کردن دندان ها و هماهنگی نمودن فکین وجود دارد.

دستگاه های ارتودنسی ( فارغ از نوع آن ) ، با فشاری که بر روی دندان ها و فکین وارد می آورند ؛ به تدریج سبب اعمال اصلاحات مورد نظر خواهند شد.

انتخاب نوع ارتودنسی ؛ بر اساس سن بیمار ، مؤلفه های فیزیولوژیک وی و نیز میزان دفرمیتی دندان های او صورت می پذیرد.

هزینه درمان ارتودنسی

هزینه درمان با ارتودنسی ، به مولفه های متعددی وابسته بوده و می تواند در هر فردی متفاوت باشد.

برای اطلاع دقیق از هزینه قطعی ارتودنسی ، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.