در حالت نرمال ، باید دندان ها به نحوی بر روی یکدیگر قرار گیرند که دندان های جلویی فک بالا حدود 2 الی 3 میلیمتر از دندان های جلوی فک تحتانی ، جلوتر بوده و آن ها را بپوشانند.

ضمنا ناگفته نماند که در حالت استاندارد ، باید دندان های خلفی فکین بر روی یکدیگر واقع شده و قرینه هم باشند.

به عارضه ای که در پی آن ، دندان های عقب به صورت قرینه بر روی هم قرار گرفته اند ؛ ولی مابین دندان های فک فوقانی و فک تحتانی فاصله وجود داشته باشد ؛ اپن بایت اطلاق می شود.

اپن بايت ، در واقع نوعی ناهنجاری فکی است ؛ افرادی که با این اختلال فکی مواجه هستند در گاز زدن مواد خوراکی با اشکال روبرو می شوند ؛ چرا که طی این ناهنجاری فکی ، دندان های جلویی به خوبی بر روی یکدیگر منطبق نمی شوند.

درمان اپن بایت شدید در فرد بزرگسال ، بدون جراحی فک با استفاده از تکنیک مناسب و مینی اسکرو در کلینیک دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

اپن بایت

چه زمانی اپن بايت ایجاد می شود ؟

باید اشاره داشت که اختلال اپن بایت ، از جمله مواردی است که نیاز به ارتودنسی در بزرگسالان را ضروری می سازد.

البته لازم به ذکر است که اختلال اپن بايت ، عمدتا در کودکانی که کمتر از 5 سال سن دارند مشاهده می شود و در عمده موارد از عادات غلط نشأت می گیرد.

این عادات عبارتند از :

 • مکیدن انگشت در کودکی
 • استفاده طولانی مدت از پستانک
 • برخی فشارهای فیزیکی

در این جا باید متذکر شد که  در برخی موارد ، افراد به دنبال وراثت نیز ممکن است دچار اختلال اپن بايت شوند.

اپن بايت سبب بروز چه مشکلاتی می شود ؟

اپن بایت ، پیش از هر چیز موجب ایجاد دفرمیتی دندان ها و فکین و متعاقبا منجر به ایجاد ظاهری ناخوشایند در فرد بیمار می شود.

البته باید توجه داشت که اپن بايت ، صرفا به این مورد منتهی نشده و همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد ؛ سبب بروز اختلال در خوردن و جویدن غذا نیز می شود ، لذا افرادی که با این عارضه مواجه هستند در عمده موارد با اختلالات گوارشی و مشکلات روده و معده نیز روبرو خواهند بود.

همچنین شایان ذکر است افراد مبتلا به عارضه اپن بايت ، در تلفظ حروف ” ش ” ، ” س ” و ” ژ ” نیز دچار مشکل می باشند.

از مشکلات و ناهنجاری های لثه ای و نیز مشکل صدا دار بودن فک در حین جویدن ، نیز می توان به عنوان سایر عوارض اپن بايت اشاره نمود.

انواع اپن بایت

با توجه به علت ایجاد کننده اپن بایت ، این اختلال در 2 گروه دندانی و استخوانی طبقه بندی می شود.

 1. اپن بايت دندانی : در این نوع از اختلال اپن بايت ، استخوان فک بیمار هیچ گونه مشکل یا ناهنجاری ای نداشته و تنها دندان ها ایراد دارند.
 2. اپن بايت استخوانی : در این نوع از اپن بايت ، اختلال موجود ناشی از ناهنجاری استخوان فک می باشد.

لازم به ذکر است که به طور کلی ، ناهنجاری اپن بايت را می توان به 3 دسته تقسیم کرد که در ادامه به هر سه دسته اشاره شده است.

اپن بایت

اپن بایت دندان های جلویی

در این نوع از ناهنجاری اپن بایت ، شاهد آن خواهیم بود که فرد زمانی که دهان خود را بسته و سعی دارد فکین را بر روی هم قرار دهد ، فک فوقانی و تحتانی او با یکدیگر همپوشانی نداشته و در نتیجه دندان های جلویی او بر روی هم قرار نخواهند گرفت.

هرچند به راحتی نمی توان علت اصلی بروز این نوع از ناهنجاری فکی را مشخص کرد ، اما در ذیل به مواردی اشاره داشته ایم که در ایجاد اپن بايت دندان های جلویی تاثیر قابل توجهی دارند :

 • رشد بیش از حد استخوان فک و کشیده بودن صورت
 • استفاده ناصحیح از پستانک و شیشه شیر در دوران کودکی
 • مکیدن انگشت شست در دوران کودکی
 • عادات اشتباه دهانی و بیرون راندن زبان از دهان

اپن بایت دندان های عقب

در این نوع از ناهنجاری اپن بایت ، زمانی که فرد اقدام به بستن دهان خود می کند ، میان دندان های عقب او هیچ تماسی برقرار نمی شود ؛ اپن بايت دندان های عقب نسبت به اپن بايت دندان های جلویی ، کمتر شایع است.

علت دقیق این نوع از اپن بايت ، هنوز مشخص نشده است ؛ اما پاره ای عوامل وجود دارند که می توانند زمینه ساز بروز این نوع از ناهنجاری شوند که از قرار ذیل می باشند :

 • اختلال رشدی استخوانی در بخش عقبی فک ها
 • مشکلات دندانی در بخش پشتی فک ها

چرا باید اپن بایت درمان شود ؟

دفرمیتی صورت و برهم ریختن تعادل و زیبایی چهره ، مشکلی است که اثر افراد مبتلا به ناهنجاری اپن بایت ، با آن روبرو هستند.

حال در پاسخ به این پرسش که چرا باید اپن بايت درمان شود ، باید بگوییم که این ناهنجاری سبب بروز مشکلات متعددی از جمله صورت نازیبا ، مشکل در غذا خوردن ، مشکل در تلفظ برخی حروف و عدم سیل لب ها می شود ؛ که قطعا مواجهه با آن ها ، شما را ملزم به جراحی اپن بايت می نماید.

در صورتی که با هر یک از عوارض مذکور مواجه شدید ، سریعا به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه نمایید.

درمان اپن بایت

افرادی که با اپن بایت درگیر هستند ، چنانچه در کودکی مبادرت به درمان آن نمایند ؛ عمدتا با انجام درمان های ارتودنسی ، موفق به درمان این عارضه خواهند شد.

زیرا در سنین کودکی ، هنوز رشد فک به تکامل نرسیده و قابل کنترل می باشد ؛ لذا با استفاده از دستگاه های ارتودنسی و جابجایی فک می توان عارضه اپن بايت را به سهولت در کودکی درمان نمود.

روش های درمان اپن بايت

درمان اپن بایت با توجه به شدت آن ، متفاوت می باشد :

در مواردی که وسعت این عارضه خفیف باشد ، با جابجایی جزئی دندان ها می توان به درمان آن پرداخت.

چنانچه شدت اپن بايت زیاد نبوده و فرد نیز در سن رشد باشد ، با استفاده از براکت ها و هدگیرها و کنترل رشد فک ، می توان این عارضه را درمان نمود.

در موارد شدید علاوه بر موارد فوق ؛ به درمان جراحی ، در سن بعد از رشد نیز نیاز خواهد داشت.

و اما در مواردی که فرد در سن بزرگسالی و پس از تکامل رشد فک ، نسبت به درمان اپن بايت اقدام نماید و شدت اپن بايت زیاد باشد ؛ تنها جراحی فک پاسخگو خواهد بود.

اگر شدت اپن بايت ، خفیف تا متوسط باشد ؛ با روش ها و تکنیک های خاص و استفاده از مینی اسکرو می توان این ناهنجاری را درمان کرد.

هزینه درمان اپن بایت

هزینه درمان اپن بایت ، بسته به روش درمان در هر فردی متفاوت می باشد.

برای اطلاع از قیمت درمان اپن بايت ، به صورت حضوری به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.