در حالت نرمال ، باید دندان ها به نحوی بر روی یکدیگر قرار گیرند که دندان های جلویی فک بالا حدود 2 الی 3 میلیمتر از دندان های جلوی فک تحتانی ، جلوتر بوده و آن ها را بپوشانند. ضمنا ناگفته نماند که در حالت استاندارد ، باید دندان های خلفی فکین بر روی یکدیگر واقع شده و قرینه هم باشند. به عارضه ای که در پی آن ، دندان های عقب به صورت قرینه بر روی هم قرار گرفته اند ؛ ولی مابین دندان های فک فوقانی و فک تحتانی فاصله وجود داشته باشد ، اپن بایت اطلاق می شود که در واقع نوعی ناهنجاری فکی است. افرادی که با این اختلال فکی مواجه هستند در گاز زدن مواد خوراکی با اشکال روبرو می شوند ؛ چرا که طی این ناهنجاری فکی ، دندان های جلویی به خوبی بر روی یکدیگر منطبق نمی شوند. یکی از روندهای درمانی این ناهنجاری ارتودنسی می باشد که ساکنان بابل می توانند به بهترین متخصص ارتودنسی این شهر ، دکتر ثریا یوسف نژاد مراجعه کنند.

درمان اپن بایت شدید در فرد بزرگسال ، بدون جراحی فک با استفاده از تکنیک مناسب و مینی اسکرو در کلینیک دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

اپن بایت - دکتر ثریا یوسف نژاد

چه زمانی اپن بایت ایجاد می شود ؟

باید اشاره داشت که اختلال اپن بایت ، از جمله مواردی است که نیاز به ارتودنسی در بزرگسالان را ضروری می سازد. البته لازم به ذکر است که این ناهنجاری ، عمدتا در کودکانی که کمتر از 5 سال سن دارند مشاهده می شود و در عمده موارد از عادات غلط نشأت می گیرد.

این عادات عبارتند از :

 • مکیدن انگشت در کودکی
 • استفاده طولانی مدت از پستانک
 • برخی فشارهای فیزیکی

در این جا باید متذکر شد که در برخی موارد ، افراد به دنبال وراثت نیز ممکن است دچار اختلال اپن بايت شوند.

چه علائمی نشان دهنده وجود عارضه اپن بایت هستند ؟

 • عدم توانایی در قرار گرفتن دندان هایی بالایی و پایینی بر روی هم
 • مشکل در جویدن یا بلعیدن غذا
 • دشواری در بیان کلمات مانند نوک زبانی صحبت کردن
 • نامنظم بودن ردیف های دندانی
 • احساس درد به هنگام گاز زدن یا جویدن خوراکی
 • دشواری در گاز زدن غذا و خوراکی با دندان های جلویی

اپن بايت سبب بروز چه مشکلاتی می شود ؟

اپن بایت ، پیش از هر چیز موجب ایجاد دفرمیتی دندان ها و فکین و متعاقبا منجر به ایجاد ظاهری ناخوشایند در فرد بیمار می شود. البته باید توجه داشت که این ناهنجاری ، صرفا به این مورد منتهی نشده و همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد سبب بروز اختلال در خوردن و جویدن غذا نیز می شود ، لذا افرادی که با این عارضه مواجه هستند در عمده موارد با اختلالات گوارشی و مشکلات روده و معده نیز روبرو خواهند بود. همچنین شایان ذکر است افراد مبتلا به عارضه نامبرده ، در تلفظ حروف ” ش ” ، ” س ” و ” ژ ” نیز دچار مشکل می باشند. از مشکلات و ناهنجاری های لثه ای و نیز مشکل صدا دار بودن فک در حین جویدن ، نیز می توان به عنوان سایر عوارض اپن بایت اشاره نمود.

انواع اپن بایت

با توجه به علت ایجاد کننده اپن بایت ، این اختلال در 2 گروه دندانی و استخوانی طبقه بندی می شود.

 1. اپن بایت دندانی : در این نوع از اختلال ، استخوان فک بیمار هیچ گونه مشکل یا ناهنجاری ای نداشته و تنها دندان ها ایراد دارند.
 2. اپن بایت استخوانی : در این نوع از اپن بایت ، اختلال موجود ناشی از ناهنجاری استخوان فک می باشد.

لازم به ذکر است که به طور کلی ، این ناهنجاری را می توان به 3 دسته تقسیم کرد که در ادامه به هر سه دسته اشاره شده است.

اپن بایت - دکتر ثریا یوسف نژاد

اپن بایت دندان های جلویی

در این نوع از ناهنجاری اپن بایت ، شاهد آن خواهیم بود که فرد زمانی که دهان خود را بسته و سعی دارد فکین را بر روی هم قرار دهد ، فک فوقانی و تحتانی او با یکدیگر همپوشانی نداشته و در نتیجه دندان های جلویی او بر روی هم قرار نخواهند گرفت. هرچند به راحتی نمی توان علت اصلی بروز این نوع از ناهنجاری فکی را مشخص کرد ، اما در ذیل به مواردی اشاره داشته ایم که در ایجاد اپن بایت دندان های جلویی تاثیر قابل توجهی دارند :

 • رشد بیش از حد استخوان فک و کشیده بودن صورت
 • استفاده ناصحیح از پستانک و شیشه شیر در دوران کودکی
 • مکیدن انگشت شست در دوران کودکی
 • عادات اشتباه دهانی و بیرون راندن زبان از دهان

اپن بایت دندان های عقب

در این نوع از ناهنجاری ، زمانی که فرد اقدام به بستن دهان خود می کند ، میان دندان های عقب او هیچ تماسی برقرار نمی شود. اپن بایت دندان های عقب نسبت به وجود این ناهنجاری در دندان های جلویی ، کمتر شایع است. علت دقیق این اختلال ، هنوز مشخص نشده است ؛ اما پاره ای عوامل وجود دارند که می توانند زمینه ساز بروز این نوع از ناهنجاری شوند که از قرار ذیل می باشند :

 • اختلال رشدی استخوانی در بخش عقبی فک ها
 • مشکلات دندانی در بخش پشتی فک ها

پروسه تشخیص

اگر به هر یک از علائم اشاره شده دچار هستید ، بهتر است جهت رفع مشکل خود به یک ارتودنتیست مراجعه کنید تا ایشان معاینات لازم از فک و دهان را به انجام رساند. متخصص ارتودنسی طی پروسه تشخیص برای شناسایی عارضه و ناهنجاری موجود علاوه بر معاینه فیزیکی و حضوری ، عکسبرداری سه بعدی و با اشعه ایکس را نیز به انجام می رساند. پرتو ایکس کمک می کند تا پزشک تمام نواحی زیر خط لثه را مشاهده کند. به این صورت ارتودنتیست می تواند اپن بایت و علت بروز آن را تشخیص دهد. پس شناسایی عارضه ، دکتر سریعا برنامه درمانی را برای فرد طرح ریزی می کند.

درمان اپن بایت

افرادی که با اپن بایت درگیر هستند ، چنانچه در کودکی مبادرت به درمان آن نمایند ، عمدتا با انجام درمان های ارتودنسی ، موفق به درمان این عارضه خواهند شد. زیرا در سنین کودکی ، هنوز رشد فک به تکامل نرسیده و قابل کنترل می باشد ؛ لذا با استفاده از دستگاه های ارتودنسی و جابجایی فک می توان عارضه اپن بایت را به سهولت در کودکی درمان نمود.

چرا باید این ناهنجاری درمان شود ؟

دفرمیتی صورت و برهم ریختن تعادل و زیبایی چهره ، مشکلی است که اثر افراد مبتلا به ناهنجاری اپن بایت ، با آن روبرو هستند. حال در پاسخ به این پرسش که چرا باید اپن بایت درمان شود ، باید بگوییم که این ناهنجاری سبب بروز مشکلات متعددی از جمله صورت نازیبا ، مشکل در غذا خوردن ، مشکل در تلفظ برخی حروف و عدم سیل لب ها می شود که قطعا مواجهه با آن ها ، شما را ملزم به جراحی اپن بایت می نماید. در صورتی که با هر یک از عوارض مذکور مواجه شدید ، سریعا به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه نمایید.

روش های درمانی

درمان اپن بایت با توجه به شدت آن ، متفاوت می باشد : در مواردی که وسعت این عارضه خفیف باشد ، با جابجایی جزئی دندان ها می توان به درمان آن پرداخت. چنانچه شدت ناهجاری مذکور زیاد نبوده و فرد نیز در سن رشد باشد ، با استفاده از براکت ها و هدگیرها و کنترل رشد فک ، می توان این عارضه را درمان نمود. در موارد شدید علاوه بر موارد فوق به درمان جراحی ، در سن بعد از رشد نیز نیاز خواهد داشت و اما در مواردی که فرد در سن بزرگسالی و پس از تکامل رشد فک ، نسبت به درمان این ناهنجاری اقدام نماید و شدت اپن بایت زیاد باشد ، تنها جراحی فک پاسخگو خواهد بود. اگر شدت اپن بایت ، خفیف تا متوسط باشد ، با روش ها و تکنیک های خاص و استفاده از مینی اسکرو می توان این ناهنجاری را درمان کرد.

هزینه درمان

هزینه درمان اپن بایت ، بسته به روش درمان در هر فردی متفاوت می باشد. برای اطلاع از قیمت درمان این عارضه ، به صورت حضوری به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 • آیا اپن ناهنجاری به دندان ها آسیب می رساند ؟

جدا از تاثیر منفی این ناهنجاری بر روی زیبایی لبخند و صورت ، این عارضه می تواند برای دندان ها ، دهان و کلا سلامت بدنی مشکل ساز شود. ناهنجاری ها همچون اپن بایت اگر درمان نشوند ، به مرور زمان وخیم تر شده و ریسک مشکلاتی همانند بیماری های لثه یا فرسایش و پوسیدگی شدید دندان ها را به دنبال دارد. از دیگر مشکلات این ناهنجاری :

 • سردرد و اختلال در مفصل گیجگاهی فکی (TMD)
 • درد گوش
 • دشواری در خواب
 • خر و پف
 • مشکلاتی در هضم غذا

 

 • آیا برای درمان این عارضه انجام جراحی نیاز است ؟

تنها در مواردی که ناهنجاری موجود خیلی شدید باشد جهت درمان اپن بایت جراحی باید انجام شود. اما معمولا این عارضه با پروسه های درمانی ارتودنسی می تواند به طور کامل برطرف گردد.