درباره انحراف فک چه می دانید ؟

انحراف فک ، از جمله شایع ترین مشکلات دهان و دندان محسوب می شود که انواع مختلفی داشته و می تواند به شکل کج یا جلو بودن فک تحتانی یا جلو بودن فک فوقانی نمود یافته و در نتیجه سبب بروز مشکلات متعددی در جویدن و بلع غذا شده و به طور کلی سلامت دهان و دندان را به مخاطره بیاندازد.

ساده ترین راه برای تشخیص وجود انحراف فك ، این است که دهان را کاملا ببندید ؛ چنانچه در این حالت ، فک فوقانی و تحتانی در یک زاویه قرار نداشته باشند ؛ یعنی دچار انحراف فك ( با درجات مختلف ) می باشید.

باید اشاره داشت که وجود ناهنجاری اسکلتی در فک ، می تواند منجر به انحراف فك شده و آن را به یک سمت منحرف نماید.

به طور کلی در حالت نرمال ، باید خط وسط دندان ها یا اصطلاحا midline در فک بالا و پایین بر روی یکدیگر منطبق شده و ناهماهنگی نداشته باشد.

حال آن که در صورت وجود انحراف فك ، شاهد آن خواهیم بود که خط وسط دندان ها با یکدیگر ناهماهنگ بوده و در یک راستا قرار ندارد.

انحراف فک

علل انحـراف فک

انحراف فک ، می تواند مادرزادی بوده و از یکی از والدین به ارث برسد یا این که ممکن است اکتسابی بوده و به دنبال شکستن فک در سنین کودکی و جوش خوردن نامناسب آن رخ دهد.

البته باید اشاره داشت که صرفا موارد مذکور به انحراف فك ، منتج نشده و گاها علت انحراف فك می تواند ناشی از ضعف عضلات یک طرف صورت باشد.

در پاره ای موارد نیز عوامل دیگری ؛ اعم از شلوغی دندان ها و تداخل دندانی در فک فوقانی یا تحتانی ( شیفت فانکشنال ) و گاها تنگی فک فوقانی می تواند عامل انحراف فك باشد.

ناگفته نماند که انحراف فك در موارد نادر ، می تواند در پی بیماری همی مندیبولار هایپرتروفی نیز حادث گردد.

این بیماری ، سبب می شود که یک سمت مفصل گیجگاهی فکی در قیاس با سمت دیگر رشد مضاعفی بیابد و این اتفاق ، منجر به نامتقارن شدن فک شده و سبب بروز انحراف فك می گردد.

از این رو به جرأت می توان اذعان داشت که والدین ، نقش کلیدی در تشخیص بهنگام ناهنجاری فکی فرزند خود دارند و در صورتی که کودک خود را در سنین پایین ، نزد ارتودنتسیت ببرند ؛ می توانند با تشخیص زودهنگام نسبت به درمان ناهنجاری های فکی در کودک شان اقدام نمایند ، بدون این که نیاز به انجام جراحی فک ضرورت یابد.

درمان انحـراف فک

در صورت تشخیص انحراف فك در کودکی و اقدام به درمان در همان سنین ، این امکان وجود خواهد داشت که تنها از طریق ارتودنسی بتوان انحراف فك را مرتفع نمود.

لازم به ذکر است که چنانچه نسبت به درمان انحراف فك در سنین بزرگسالی ( پس از بلوغ ) اقدام گردد ؛ علاوه بر ارتودنسی ، نیاز به انجام جراحی فک نیز ضرورت خواهد بافت.

لذا به والدین اکیدا توصیه می گردد در راستای جلوگیری از بروز انحراف فك و همچنین درمان به هنگام آن ، حتما فرزند خود را در کودکی نزد پزشک متخصص ارتودنسی ببرند و در صورت وجود کوچکترین ناهنجاری فکی ، مبادرت به درمان آن نمایند.

زیرا همانطور که اشاره شد درمان هر گونه ناهنجاری فکی در سنین کودکی ، به مراتب با سهولت بیشتری همراه است.

درمان انحراف فک با ارتودنسی

در صورتی که والدین ، در سنین کودکی فرزند خود متوجه وجود ناهنجاری فک در وی شوند و به موقع به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ؛ این امکان وجود دارد که با درمان ارتودنسی به تنهایی ، بتوان به درمان انحراف فك پرداخت.

لازم به ذکر است در مواردی که فرد بعد از اتمام سن بلوغ و در سنین بزرگسالی جهت درمان انحراف فک به ارتودنتیست مراجعه نماید و وجود انحراف در فک وی محرز گردد ؛ افزون بر درمان ارتودنسی به جراحی فک نیز نیاز خواهد داشت.

روش های درمان انحراف فک در کودکان

به طور کلی ارتودنتیست در راستای درمان انحراف فک در سنین کودکی ، می تواند از یکی از 3 روشی که در ذیل به آن ها اشاره خواهیم داشت ؛ اقدام کند.

  1. دستگاه ارتودنسی هیبرید فانکشنال : از ارتودنسی فانکشنال استفاده نماید.
  2. تصحیح تماس های زودرس دندانی : همپوشانی زودرس دندان ها را تصحیح نماید.
  3. تصحیح کراس بایت خلفی : با انجام ارتودنسی ، اقدام به تصحیح کراس بایت خلفی نماید.

البته لازم به ذکر است که روش درمان انحراف فك ؛ بسته به پارامترهایی از قبیل سن بیمار ، نوع انحراف فك و وسعت آن تعیین می گردد.