از اقدامات قبل از ارتودنسی چه می دانید ؟

چنانچه تصمیم به انجام ارتودنسی دارید ، باید نسبت به رعایت اقدامات قبل از ارتودنسی توجه لازم را داشته باشید. از این رو برای آن که آمادگی بیشتری جهت درمان ارتودنسی کسب کنید و همچنین به منظور آن که نتایج بهینه ای از این روش درمانی اتخاذ نمایید ؛ توصیه می کنیم مطالعه مقاله پیش رو را از دست ندهید.

مشاوره قبل از ارتودنسی

مشاوره قبل از ارتودنسی از مهم ترین اقدامات قبل از ارتودنسی محسوب می شود. به طور کلی متقاضیان انجام ارتودنسی ، در راستای کسب نتایج مطلوب از آن ؛ پیش از هر چیز و در وهله اول باید جهت مشاوره به یک متخصص ارتودنسی ( ارتودنتیست ) مراجعه نمایند.

ارتودنتیست در جلسه مشاوره ، بسته به وضعیت بیمار ؛ برنامه درمانی متناسب با وی را طرح ریزی می کند.

نمونه کارهای ارتودنسی دندان ؛ توسط دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

سن مناسب برای درمان ارتودنسی

برای درمان ارتودنسی ، محدودیت سنی وجود ندارد ؛ اما بهتر است که قبل پایان رشد باشد ، تا بدین ترتیب بهترین نتایج را از آن دریافت نمایند.

انتخاب نوع بریس ( براکت ) ارتودنسی

نقش براکت ها ، انتقال نیروی سیم به دندان ها است و باعث حرکت دندان ها و تصحیح ناهنجاری ها می شود.

متداول ترین و رایج ترین بریس های ارتودنسی ( براکت ها ) ، بریس های فلزی می باشند ؛ البته انواع دیگری از بریس ها ؛ اعم از بریس های همرنگ دندان ، بریس های لینگوال و بریس های دیمون نیز وجود دارند که متخصص ارتودنسی ، بر اساس صلاحدید خود و نیاز بیمار ؛ یکی از آن ها را انتخاب می کند.

  • براکت های فلزی : متداول ترین براکت ها به شمار می روند و مقاوم و راحت هستند. این براکت ها از جنس تیتانیوم ، نیکل ، کروم ، کبالت می باشند.
  • براکت های همرنگ دندان : از جنس سرامیک و پلاستیک هستند و از آن جا که کمتر جلب توجه می کنند ، به عنوان براکت های زیبایی شناخته می شوند.

کارکرد این نوع از براکت ها نیز مثل براکت های فلزی است ، فقط دوام شان کمتر بوده و گران تر هستند.

  • براکت های لینگوالی : در سمت زبانی چسبانده شده و مخفی هستند ، این براکت ها کاربرد بسیار کمی دارند ؛ زیرا چسباندن آن ها بسیار مشکل است و با توجه به این که در سمت زبانی هستند ، باعث آزردگی زبان می شوند.
  • بریس های دیمون : جدید ، راحت و بدون اورینگ می باشند و همچنین قیمت گران تری نسبت به سایر براکت ها دارند.

اقدامات قبل از ارتودنسی

داشتن توقعات منطقی و واقع گرایانه از نتیجه ارتودنسی

داشتن توقعات معقولانه و واقع بینانه از ارتودنتیست ، باعث پیشرفت بهتر درمان خواهد شد.

بالطبع افراد پیش از انجام امور درمانی و زیبایی ، در خصوص نتیجه دریافتی دچار نگرانی و اضطراب می شوند.

برای آن که انتظاراتی واقع گرایانه از درمان ارتودنسی داشته باشید ، توصیه می شود که در جلسه مشاوره با پزشک معالج خود صحبت کنید و از ایشان بخواهید درباره روند قرار دادن بریس بر روی دندان ها ، طول پروسه درمان و نتیجه دریافتی ؛ توضیحاتی را برای شما بازگو کنند ؛ تا به این ترتیب با دیدی بازتر ، روند درمان را آغاز نمایید.

تمیز کردن دندان ها قبل از ارتودنسی

از دیگر اقدامات قبل از ارتودنسی باید به تمیز کردن دندان ها پیش از انجام ارتودنسی اشاره داشت. لازم به ذکر است برای آن که براکت ارتودنسی به درستی به دندان ها بچسبد ، باید سطح دندان های بیمار فاقد هر گونه آلودگی و پلاک باشد.

 از این رو بدین منظور در عمده موارد قبل از ارتودنسی ، نیاز به جرم گیری دندان ها ضرورت خواهد یافت.

سوالات رایج قبل از ارتودنسی

پیش از انجام ارتودنسی ، افراد عموما با سوالات متعددی مواجه می شوند که در ادامه به برخی از پرتکرارترین آن ها اشاره داشته ایم.

اقدامات قبل از ارتودنسی

آیا قبل از ارتودنسی باید حفره های دندانی ، پر شوند ؟

به طور کلی درمان ارتودنسی ، مستلزم پر کردن حفره های دندانی ( پوسیدگی ) نمی باشد ؛ اما بهتر است که قبل از ارتودنسی این مشکل را مرتفع نموده و حفره های دندانی خود را پر کنید.

زیرا ممکن است خالی بودن حفره های دندان ، در طول درمان اتودنسی ؛ ایجاد درد ، تورم و ناراحتی نماید.

لازم به ذکر است که در صورت داشتن حفره ( پوسیدگی ) در دندان ، متخصص ارتودنسی در ارتباط با پروسه درمان به شما مشاوره لازم را خواهند داد.

در طول دوران ارتودنسی چه بخوریم ؟

برخی از مواد خوراکی برای بریس ها یا به عبارتی براکت ها مناسب نمی باشند ، چرا که می توانند سیم های ارتودنسی را خم کرده یا براکت ها را باز کنند و مشکلاتی را برای بیمار حادث نمایند.

از این رو باید از یک هفته قبل از ارتودنسی و در طول فرآیند درمان از مصرف مواد غذایی ذیل بپرهیزید :

  • آجیل
  • آبنبات های سفت و میوه هایی نظیر هویج و سیب
  • و مواردی از این قبیل

اقدامات قبل از ارتودنسی

آیا سفید کردن دندان ها قبل و حین انجام ارتودنسی ، مجاز است ؟

عموما پزشکان ارتودنتیست ؛ توصیه می کنند که بعد از ارتودنسی ، مبادرت به سفید کردن دندان ها نمایید ؛ چرا که اگر در حین درمان انجام شود، در برخی موارد ناهماهنگی رنگ دندان ها و اگر قبل از درمان ارتودنسی انجام گیرد ، به خاطر عدم توانایی در تمیز کردن کامل دندان ها با داشتن براکت ، بدرنگی دندان برخواهد گشت ؛ لذا بهتر است بعد از اتمام ارتودنسی ، نسبت به سفید کردن دندان ها اقدام شود.

علت ناهماهنگی رنگ دندان ها پس از برداشتن براکت از روی دندان ها ، این است که براکت ها در طول پروسه ارتودنسی از مینای دندان شما در مقابل نوشیدنی ها و خوراکی هایی که مصرف می کنید ، محافظت به عمل می آورند ؛ در نتیجه رنگ دندان در بخش هایی که براکت بر روی آن قرار داشته است ، سفیدتر از بخش های دیگر دندان خواهد بود.

بریس ها تا چه مدتی باید بر روی دندان ها بمانند ؟

ارتودنتیست در جلسه مشاوره ، مدت زمانی که باید بریس ها بر روی دندان ها نگاه داشته شوند را به صورت تخمینی برآورد می کند.

طبیعتا هر چه نامرتب بودن دندان ها بیشتر باشد ، براکت ها برای بازه زمانی طولانی تری باید بر روی دندان ها بمانند.

مدت زمان لازم برای نگهداشتن براکت بر روی دندان در کودکان و نوجوانان ، معمولا حدود 2 سال تخمین زده می شود ؛ البته در مواردی که نیاز به اعمال اصلاحات وسیع وجود داشته باشد ممکن است نیاز باشد که بریس ها تا 3 سال بر روی دندان ها نگاه داشته شوند.

بزرگسالانی که پیشتر و در دوران نوجوانی خود ، ارتودنسی انجام داده اند و قصد دارند مجددا جهت اصلاح وضعیت دندان هایی که تا حدودی از موقعیت اصلی خود تجاوز نموده اند ، ارتودنسی انجام دهند ؛ پروسه درمان در آن ها غالبا به طور میانگین بین 6 ماه تا یکسال متغیر خواهد بود.