ارتوسرجری (orthognathic) پروسه درمانی است که طی آن ناهنجاری های استخوان های فک اصلاح شده و فک و دندان ها در محل صحیح خود قرار می گیرند تا عملکرد مؤثرتری داشته باشند. اعمال این اصلاحات در زیباتر شدن ظاهر فرد نیز اثر گذار است. این روند ، زمانی اتخاذ می گردد که درمان ناهنجاری های فکی و ایرادات دندان های فرد تنها با ارتودنسی انجام نمی پذیرد. به عبارتی ارتوسرجری تلفیقی از دو روند درمانی ارتودنسی و جراحی می باشد.

بدین نحو که اکثر بیماران پیش از قرار گیری تحت عمل جراحی و همچنین در دوره ریکاوری پس از آن ، برای مدتی باید از ارتودنسی استفاده کنند تا طول درمان آنان تکمیل گردد. بهتر است ارتوسرجری پس از سن بلوغ فرد صورت پذیرد که این سن معمولاً برای خانم ها 14 تا 16 سال و برای آقایان 17 تا 21 سال می باشد.

ارتوسرجری در چه مواردی کاربرد دارد؟

  • بهبود عمل بلع و جویدن
  • اصلاح مشکلات ایجاد شده در نحوه صحبت کردن فرد
  • کاهش احتمال ساییدگی و شکستگی دندان ها
  • برطرف سازی هرگونه ناهنجاری فکی مانند اپن بایت
  • رفع عدم تقارن صورت در ناحیه فک و زیبایی صورت

درمان ارتوسرجری

در بسیاری از موارد ، ارتودنتیست 12 الی 18 ماه پیش از جراحی ، بریس های ارتودنسی را به دندان های فرد متصل می کند. ارتودنسی به جهت مرتب سازی حدودی دندان ها و آماده سازی فک برای جراحی انجام می شود.

در این شرایط متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت با هم همکاری داشته و یک برنامه درمانی مناسب را برای فرد در پیش می گیرند. انجام عکسبرداری های لازم ، قالب گیری دندان های فرد و معاینه فک از جمله مراحل آماده سازی برای جراحی است. برای هر شخص مراجعه کننده ، با توجه به نحوه قرار گیری دندان هایش ، اصلاحاتی همچون فرم دهی دندان ها یا استفاده از تاج دندان انجام می پذیرد. سی تی اسکن 3 بعدی از فک و دندان ها نیز صورت می گیرد.

پروسه جراحی در درمان ارتوسرجری ، پس از بررسی و معاینه نتیجه ارتودنسی بر فک و دندان ، توسط ارتودنتیست و تایید ایشان ، آغاز می شود.

مراقبت های بعد از درمان ارتوسرجری

پس از اتمام جراحی ، جراح از شما می خواهد که مراقبت های لازم را انجام دهید. توصیه های پزشکی معمولاً در راستای نحوه تغذیه ، بهداشت دهان ، عدم مصرف دخانیات و میزان فعالیت های پس از جراحی می باشند.
بهبودی اولیه معمولاً 6 هفته به طول می انجامد اما برای دستیابی به سلامت کامل باید یک بازه زمانی 3 ماهه را سپری کنید.
با گذشت 6 الی ۱۲ هفته از جراحی ، متخصص ارتودنسی ، روند مرتب سازی دندانهایتان با استفاده از بریس ها را تکمیل می کند. تمام پروسه ارتوسرجری ممکن است بیش از یکسال زمان برد . پس از خارج سازی ارتودنسی از دهان ، به منظور نگه داشتن دندان ها در محل جدیدشان ، از ریتینرها کمک گرفته می شود.