به عنوان یکی از اصلی ترین و کهن ترین گرایش های علم دندانپزشکی می توان به علم ارتودنسی اشاره داشت. هدف درمان اردتودنسی ، دستیابی به دندان هایی منظم و متعاقبا لبخندی زیبا می باشد که در حال حاضر به نوعی درخواست عمومی در سر تا سر دنیا بدل شده است. لازم به ذکر است که ارتودنسی یا Orthodontics به درمان عدم هماهنگی و عدم جفت شدن دندان ها بر روی هم اشاره دارد که پزشک متخصص ارتودنسی ، صلاحیت انجام آن را داراست. از آن جا که غالبا درمان های ارتودنسی ، سبب بهبود ظاهر چهره می شوند ، می توان اشاره داشت که این روش ، علاوه بر جنبه درمانی از جنبه زیبایی نیز برخوردار است. اگر ساکن بابل هستید می خواهید ناهنجاری های فک و دندان خود را درمان کنید ، می توانید به بهترین متخصص ارتودنسی بابل ، دکتر ثریا یوسف نژاد مراجعه نمایید.

 

ارتودنسی - دکتر ثریا یوسف نژاد

مزایای درمان ارتودنسی

ارتودنسی ، از مزایای متعددی برخوردار است که در ذیل به رایج ترین آن ها اشاره شده است :

 • بهبود ظاهر دندان ها و لبخند و در نتیجه ، بهبود ظاهر چهره و کیفیت زندگی و شرایط اجتماعی
 • قرار گرفتن مناسب دندان ها کنار هم ( اکلوژن نرمال )
 • تحقق عملکرد نرمال دهان و جویدن
 • ثبات فیزیولوژیک مناسب دندان ها

در چه مواردی انجام ارتودنسی ضرورت می یابد ؟

بسیاری از افراد ، دارای دندان های نامنظم یا کج بوده یا دندان های شان به درستی به یکدیگر نمی رسند. این مشکلات باعث می شود که تمیز کردن دندان ها و لثه ها دشوارتر شده و احتمال آسیب دیدگی آن ها بیشتر شود. در برخی موارد نیز ، موقعیت ناهنجار دندان ها و فک ها می تواند بر روی شکل ظاهری صورت تاثیر بگذارد. در موارد فوق الذکر ، ارتودنسی می تواند با درمان ناهنجاری های دندان ها یا فک ، به بهبود ظاهر دندان ها و در پی آن به زیبایی چهره منتج گردد. همچنین لازم به ذکر است که درمان ارتودنسي ، می تواند به درمان مشکلات دیگری اعم از شکاف لب یا شکاف کام نیز بپردازد.

چه افرادی نیاز به درمان های ارتودنسی دارند ؟

وظیفه بهترین متخصص ارتودنسی ، اصلاح بی نظمی دندان ها ، قرار دهی دندان ها در موقعیت مناسب و اصلاح ناهنجاری فکین می باشد. اختلال در نظم دندان ها و موقعیت فکین ، می تواند تاثیر سوئی بر زیبایی و عملکرد دهان و دندان گذاشته و متعاقبا زیبایی چهره را نیز تحت الشعاع قرار دهد. به طور کلی افرادی که با هر یک از مشکلات ذیل مواجه هستند ، می توانند برای درمان و اصلاح آن به یک متخصص ارتودنسی خوب همچون دکتر یوسف نژاد مراجعه نمایند.

 • افرادی که بین دندان های آن ها فاصله وجود دارد.
 • افرادی که فک فوقانی آن ها در مقایسه با فک تحتانی ، جلوتر بوده و دچار ناهنجاری فک کلاس 2 ( I I ) هستند.
 • افرادی که فک تحتانی آن ها نسبت به فک بالایی جلوتر است و با کلاس ناهنجاری فک کلاس 3 ( I I I ) مواجه اند.
 • افرادی که دچار بی نظمی شدید دندان یا کراودینگ هستند.
 • افرادی که هنگام بسته بودن دهان بین دندان های قدامی فک بالا و دندان های قدامی فک پایین شان ، فاصله وجود دارد یا به اصطلاح با اختلال اپن بایت روبرو هستند.
 • افرادی که دچار انحراف فک می باشند.
 • افرادی که علیرغم موقعیت مناسب فکین ، با جلوزدگی دندان های فک فوقانی یا اورجت مواجه اند.
 • افرادی که دندان های آن ها بویژه دندان نیش آن ها ، رویش نامناسب داشته است.
 • افرادی که با وجود هماهنگ بودن فک ها تعدادی از دندان های شان در یکی از فکین ، پشت دندان های فک دیگر قرار گرفته است.

 

ارتودنسی - دکتر ثریا یوسف نژاد

سن مناسب برای اولین معاینه ارتودنسی

طبق توصیه انجمن ارتودنتیست های آمریکا بهترین سن برای مراجعه به متخصص ارتودنسی و ارزیابی و معاینه وضعیت قرارگیری دندان ها ، سن 7 سالگی می باشد تا جایی که تاکید می شود همه کودکان در سن 7 سالگی توسط ارتودنتیست مورد معاینه قرار گیرند. علت تاکید به مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی در 7 سالگی ، از این حیث است که انجام اولین معاینه در این سن ، امکان تشخیص مشکلات دندانی – فکی را در مراحل اولیه برای ارتودنتیست فراهم ساخته و همچنین امکان ارزیابی دقیق دندان ها ، طرح ریزی برای زمان مناسب شروع درمان و روش مناسب درمان برای ارتودنتسیت را به سهولت میسر می سازد.

ضمنا با انجام معاینه ارتودنسی در سن 7 سالگی ، وضعیتی که کودک ممکن است در آینده با آن مواجه شود ، به والدین هشدار داده می شود و همچنین ناگفته نماند در صورتی که نیاز به درمان در سن مشخصی باشد ، پزشک حتما والدین کودک را در جریان قرار خواهد داد. از این رو می توان اذعان داشت که انجام معاینه در سن 7 سالگی توسط یک ارتودنتیست توانمند که به تمامی زوایا ، ابعاد و جوانب رشد و تکامل فک و دندان تسلط کافی دارد ، می تواند در راستای درمان ناهنجاری های دندانی و مشکلات فکی ، نقش موثری ایفاء کند. در این جا باید این نکته را خاطر نشان نمود که چنانچه بیمار ، دچار اختلالات و ناهنجاری های فکی نبوده و صرفا با بی نظمی دندان ها مواجه باشد ، محدودیتی برای آغاز پروسه درمانی وجود نداشته و در هر سنی حتی در سنین بزرگسالی نیز می توان مبادرت به انجام درمان ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها نمود. البته توجه داشته باشید که انجام ارتودنسی در سنین حدود 12 تا 14 سالگی ، بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی

در خصوص شروع درمان ارتودنسی ، باید توجه داشت که زمان مناسب برای این کار ، به نوع ناهنجاری بستگی دارد. در ارتباط با افرادی که با مشکلات اسکلتی روبرو هستند ، به عنوان مثال فک فوقانی آن ها جلوتر از موقعیت مناسب خود قرار گرفته یا بالعکس ، فک تحتانی آن ها عقب تر از موقعیت طبیعی است ، باید پیش از بلوغ اقدام به درمان ارتودنسی نمود ؛ چرا که در سنین قبل از بلوغ ، می توان برای درمان این ناهنجاری ها از رشد کودک بهره برد. لذا در چنین مواردی ، سن مناسب برای شروع این درمان در دختر خانم ها از حدود سن ۱۰سالگی و برای پسرها از حدود سن 11 سالگی می باشد. و اما در رابطه با درمان ارتودنسی در افرادی که تنها دچار بی نظمی دندان ها هستند ، هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد ؛ اما بهتر است بدانیم که سن مناسب برای درمان این موارد ، حوالی سن 12 سالگی می باشد. لازم به ذکر است بر اساس توصیه انجمن دندانپزشکان آمریکا ( ADA ) 7 سال ابتدایی تولد ، بهترین زمان جهت ویزیت توسط دندانپزشک عمومی می باشد.

ارتودنسی فک بالا و پایین ، توسط دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

 

در چه مواردی برای اصلاح ناهنجاری فک ، نیاز به جراحی فک ضرورت می یابد ؟

توجه داشته باشید که چنانچه ناهنجاری های فک و دندان ، ناشی از اختلالات استخوان فک باشد و این مسئله تا قبل از بلوغ تشخیص داده نشود ، ممکن است کودک در آینده نیاز به انجام جراحی فک داشته باشد. از این رو تشخیص به موقع ناهنجاری های فکی ، یعنی حدودا از سن 6 الی 10 سالگی ، می تواند از نیاز به جراحی فک و صورت در بزرگسالی پیشگیری به عمل آورد. در آخر باید اشاره داشت که به طور کلی برای درمان ارتودنسی غالبا محدودیت سنی وجود ندارد و مادامی که دندان ها سالم هستند ، می توان درمان ارتودنسی را انجام داد ؛ اگرچه هر قدر سن پایین تر باشد ، کسب نتایج بهینه امکان پذیرتر و ثبات درمان در آینده نیز بیشتر خواهد بود.

اهمیت رعایت بهداشت در حین ارتودنسی

طبق توصیه بهترین متخصص ارتودنسی بابل ، افرادی که تحت این درمان قرار می گیرند به مراتب بیش از سایرین باید نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان های خود بویژه در طول فرآیند درمان ، توجه داشته باشند ؛ چرا که دندان ها در این دوران ، بیش از دیگر شرایط ، در معرض پوسیدگی و آسیب قرار دارند. از این رو چنانچه تمایل دارید که پروسه درمان خود را به بهترین نحو و با موفقیت سپری نموده و به دندان هایی منظم و لبخندی زیبا دست یابید ، از تمیز کردن دندان ها و مسواک زدن طی این دوران غافل نشوید.

مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت به چه نحو است ؟

پیش از آن که به پاسخ سوال فوق بپردازیم ، لازم است به این نکته اشاره نماییم که برای دستیابی به نتایج مطلوب از درمان ارتودنسی ، علاوه بر مراجعه به بهترین ارتودنتیست در شهر بابل باید جهت مراقبت از دندان های خود حین ارتودنسی از دستورالعمل های زیر تبعیت نموده و بهداشت را در طول فرآیند درمانی به خویی رعایت کنید.

 • در روند درمان ارتودنسی ثابت ، باید بعد از وعده های غذایی و حداقل 3 بار در روز مسواک بزنید.
 • به دلیل حساسیت بالای دندان ها باید از مسواک های نرم استفاده شود.
 • مسواک را با زاویه ای مناسب ( 45 درجه ) نسبت به لثه تان نگاه داشته و همزمان با دندان ها ، براکت ها را نیز تمیز کنید. ( برای هر دندان باید حدودا 10 ثانیه وقت اختصاص داده شود )
 • توجه داشته باشید که بر روی هر دندان باید یک حرکت مدور ( چرخشی ) با مسواک بزنید.
 • جهت تمیز کردن سیم ها و براکت ها ، باید فشار مختصری به مسواک آورید تا موهای مسواک در فضای مابین سیم ها و براکت ها قرار گیرد.
 • سپس باید به آرامی مسواک را حرکت داده و فضای پشت سیم ها و براکت ها را هم تمیز کنید.

 

نکاتی درباره مسواک های ارتودنسی

 • توصیه می گردد در طول پروسه درمان ارتودنسی ، از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده گردد ؛ چرا که فلوراید ، محیط دهان را از انواع میکروب و باکتری زدوده و ریسک ایجاد حفره در دندان و پوسیدگی دندان را تقلیل می دهد.
 • در طول فرآیند درمان با بریس های ثابت ، برای بیماران مسواک مخصوصی تجویز می شود تا افراد به کمک آن لثه های خود را نیز تمیز کنند ؛ چرا که در این روند درمانی ، لثه ها حساس شده و در معرض باکتری قرار خواهند داشت.
 • استفاده از مسواک بین دندانی ، جهت تمیز کردن فضای مابین سیم ها و دندان ها و همچنین تمیز کردن فضای بین دندان ها نیز از مواردی است که استفاده از آن در روند درمان ارتودنسی ، ضروری می باشد.

مراحل ارتودنسی

پیش از شروع درمان ارتودنسی ، بهترین ارتودنتیست بابل در جلسه مشاوره ، به معاینه و ارزیابی کلینیکی بیمار می پردازد و بر اساس مشکل و ناهنجاری موجود ، طرح درمان را مشخص کرده و بیمار را از پروسه درمان ، مدت زمان درمان و هزینه آن مطلع می سازد. در ذیل مراحل ارتودنسی را به صورت خلاصه توضیح داده ایم.

 1. گام اول : مرحله اول ارتودنسی شرکت در جلسه مشاوره جهت معاینه و آنالیز دقیق وضعیت دندان ها و فکین بیمار می باشد.
 2. گام دوم : در این مرحله ارتودنتیست هر گونه فرآیندی که انجام آن پیش از ارتودنسی ، ضرورت دارد را با استفاده از بررسی دقیق مدارک مورد نیاز مثل رادیو گرافی پانورامیک ، لترال سف و فتوگرافی مشخص کرده و برای بیمار شرح می دهد.
 3. گام سوم : در مرحله سوم بهترین ارتودنتیست بابل مبادرت به اتصال دستگاه های ارتودنسی دندان نموده و تنظیمات اولیه را بر روی آن انجام می دهد.
 4. گام چهارم : قدم بعدی تعیین جلسات متناوب دوره ای و منظم برای ویزیت بیمار جهت تنظیم دستگاه ارتودنسی می باشد.
 5. گام پنجم : در این مرحله ، فرآیند درمان خاتمه یافته و باید دستگاه های ارتودنسی دندان برداشته شوند.
 6. گام ششم : در مرحله ششم ریتینرها ( نگهدارنده ها ) بر روی دندان بیمار کار گذاشته می شوند تا نتیجه درمان ارتودنسی را فیکس و تثبیت کنند. استفاده دقیق از ریتینر ، طبق دستور ارتودنتیست بسیار ضروری بوده و موجب حفظ نتیجه درمان خواهد شد. برای کسب اطلاعات جامع تر درباره ریتینر ، می توانید مقاله ای که در این باب تهیه شده و در سایت موجود است را مطالعه فرمایید.

ارتباط ارتودنسی با چانه زیبا

چنانچه عکس های مربوط به بیماران تحت درمان ارتودنسی ، خصوصا افرادی که دچار ناهنجاری های فکی اعم از جلوزدگی چانه یا عقب رفتگی چانه هستند را دیده باشید ، به احتمال خیلی زیاد متوجه بهبود فرم چانه بعد از پایان پروسه درمان شده اید. ناگفته نماند که در برخی موارد دفرمیتی ظاهر چانه ، تنها به دلیل ناهنجاری فک یا چانه نبوده و در پی به هم ریختگی دندان ها ایجاد می شود. به طور کلی باید اشاره داشت که درمان ارتودنسی ، با اصلاح و درمان ناهنجاری های فکی و مرتب کردن و نظم بخشیدن به دندان ها و همچنین ایجاد زاویه مناسب و توازن میان بینی و چانه تاثیر قابل توجهی بر زیباتر شدن فرم چانه و لب ها و متعاقبا زیبایی صورت خواهد داشت. هرچند این روند درمانی ، نمی تواند کلیه عناصر صورت را تغییر دهد ؛ اما از آن جا که منجر به بهبود تناسب و هارمونی میان اجزای صورت که هماهنگ نیستند ، شده و اختلالات ظاهری چانه را تا حد قابل ملاحظه ای بهبود می بخشد ، می تواند به زیبایی چانه کمک قابل توجهی کند.

درمان بهم ریختگی دندان با ارتودنسی توسط بهترین ارتودنتیست بابل ، دکتر ثریا یوسف نژاد

 

 

دستیابی به چانه ای زیبا با ارتودنسی

گاها برخی افراد به دلیل بی اطلاعی از فاکتورهای زیبایی شناسی و عدم آگاهی کافی درباره استانداردهای زیبایی ، در راستای رفع ناهنجاری های فک و دندان مبادرت به انجام تزریقات زیبایی از قبیل تزریق ژل و فیلر به چانه می نمایند. در صورتی که دفرمیتی شکل ظاهری چانه در بسیاری از این موارد ، با ارتودنسی قابل درمان است. از این رو افراد باید پیش از هر گونه اقدامی ، در وهله اول به یک ارتودنتسیت حاذق و با تجربه مراجعه نمایند تا بهترین و مناسب ترین روش درمانی برای آن ها بکار گرفته شود. لازم به ذکر است که درمان با استفاده از بریس ها و دستیابی به چانه ای زیبا در این دسته از بیماران ، در صورتی پاسخگو خواهد بود که در زمان مناسب به بهترین متخصص ارتودنسی در بابل مراجعه نموده و تحت درمان قرار گرفته باشند . متاسفانه در بسیاری موارد ، شاهد آن هستیم که به دلیل مراجعه دیرهنگام به ارتودنتیست افراد علاوه بر ارتودنسی نیاز به جراحی فک یا چانه نیز یافته اند.

اصلاح عقب رفتگی چانه با ژل بهتر است یا با ارتودنسی ؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد ، در چنین مواردی انجام ارتودنسی بهتر از تزریقات زیبایی می باشد ؛ زیرا با درمان ارتودنسی ، کل فک تحتانی در جهت جلو حرکت کرده و پیرو آن چانه نیز جلو کشیده می شود و این نتایج کاملا ماندگار است. این در حالی است که در تزریق ژل و فیلر به چانه ، موقعیت چانه تغییر نکرده و نتایجی که حاصل می شود موقتی می باشد.