به عنوان یکی از اصلی ترین و کهن ترین گرایش های علم دندانپزشکی می توان به علم ارتودنسی اشاره داشت. هدف درمان اردتودنسی ، دستیابی به دندان هایی منظم و متعاقبا لبخندی زیبا می باشد که در حال حاضر به نوعی درخواست عمومی در سر تا سر دنیا بدل شده است. لازم به ذکر است که Orthodontics به درمان عدم هماهنگی و عدم جفت شدن دندان ها بر روی هم اشاره دارد که پزشک متخصص ، صلاحیت انجام آن را داراست. از آن جا که غالبا درمان ها ارتودنسي ، سبب بهبود ظاهر چهره می شوند ، می توان اشاره داشت که این روش ، علاوه بر جنبه درمانی از جنبه زیبایی نیز برخوردار است. اگر ساکن بابل هستید می خواهید ناهنجاری های فک و دندان خود را درمان کنید ، می توانید به بهترین متخصص ارتودنسی بابل ، دکتر ثریا یوسف نژاد مراجعه نمایید.

ارتودنسی در بابل - دکتر ثریا یوسف نژاد

مزایای درمان

ارتودنسی در بابل با دکتر ثریا یوسف نژاد ، از مزایای متعددی برخوردار است که در ذیل به رایج ترین آن ها اشاره شده است :

 • بهبود ظاهر دندان ها و لبخند و در نتیجه ، بهبود ظاهر چهره و کیفیت زندگی و شرایط اجتماعی
 • قرار گرفتن مناسب دندان ها کنار هم ( اکلوژن نرمال )
 • تحقق عملکرد نرمال دهان و جویدن
 • ثبات فیزیولوژیک مناسب دندان ها

در چه مواردی انجام ارتودنسی ضرورت می یابد ؟

بسیاری از افراد ، دارای دندان های نامنظم یا کج بوده یا دندان های شان به درستی به یکدیگر نمی رسند. این مشکلات باعث می شود که تمیز کردن دندان ها و لثه ها دشوارتر شده و احتمال آسیب دیدگی آن ها بیشتر شود. در برخی موارد نیز ، موقعیت ناهنجار دندان ها و فک ها می تواند بر روی شکل ظاهری صورت تاثیر بگذارد. در موارد فوق الذکر ، ارتودنسي در بابل با دکتر ثریا یوسف نژاد ، می تواند با درمان ناهنجاری های دندان ها یا فک ، به بهبود ظاهر دندان ها و در پی آن به زیبایی چهره منتج گردد. همچنین لازم به ذکر است که درمان ارتودنسی در بابل ، می تواند به درمان مشکلات دیگری اعم از شکاف لب یا شکاف کام نیز بپردازد.

چه افرادی نیاز به درمان های ارتودنسی دارند ؟

وظیفه بهترین متخصص ارتودنسی بابل ، اصلاح بی نظمی دندان ها ، قرار دهی دندان ها در موقعیت مناسب و اصلاح ناهنجاری فکین می باشد. اختلال در نظم دندان ها و موقعیت فکین ، می تواند تاثیر سوئی بر زیبایی و عملکرد دهان و دندان گذاشته و متعاقبا زیبایی چهره را نیز تحت الشعاع قرار دهد. به طور کلی افرادی که با هر یک از مشکلات ذیل مواجه هستند ، می توانند برای درمان و اصلاح آن به یک متخصص خوب همچون دکتر یوسف نژاد مراجعه نمایند.

 • افرادی که بین دندان های آن ها فاصله وجود دارد.
 • افرادی که فک فوقانی آن ها در مقایسه با فک تحتانی ، جلوتر بوده و دچار ناهنجاری فک کلاس 2 ( I I ) هستند.
 • افرادی که فک تحتانی آن ها نسبت به فک بالایی جلوتر است و با کلاس ناهنجاری فک کلاس 3 ( I I I ) مواجه اند.
 • افرادی که دچار بی نظمی شدید دندان یا کراودینگ هستند.
 • افرادی که هنگام بسته بودن دهان بین دندان های قدامی فک بالا و دندان های قدامی فک پایین شان ، فاصله وجود دارد یا به اصطلاح با اختلال اپن بایت روبرو هستند.
 • افرادی که دچار انحراف فک می باشند.
 • افرادی که علیرغم موقعیت مناسب فکین ، با جلوزدگی دندان های فک فوقانی یا اورجت مواجه اند.
 • افرادی که دندان های آن ها بویژه دندان نیش آن ها ، رویش نامناسب داشته است.
 • افرادی که با وجود هماهنگ بودن فک ها تعدادی از دندان های شان در یکی از فکین ، پشت دندان های فک دیگر قرار گرفته است.

ارتودنسی در بابل - دکتر ثریا یوسف نژاد

سن مناسب برای اولین معاینه ارتودنسی

طبق توصیه انجمن ارتودنتیست های آمریکا بهترین سن برای مراجعه دندانپزشک و ارزیابی و معاینه وضعیت قرارگیری دندان ها ، سن 7 سالگی می باشد تا جایی که تاکید می شود همه کودکان در سن 7 سالگی توسط ارتودنتیست مورد معاینه قرار گیرند. علت تاکید به مراجعه به بهترین دندانپزشک در 7 سالگی ، از این حیث است که انجام اولین معاینه در این سن ، امکان تشخیص مشکلات دندانی – فکی را در مراحل اولیه برای ارتودنتیست فراهم ساخته و همچنین امکان ارزیابی دقیق دندان ها ، طرح ریزی برای زمان مناسب شروع درمان و روش مناسب درمان برای ارتودنتسیت را به سهولت میسر می سازد.

ضمنا با انجام معاینه ارتودنسی در بابل در سن 7 سالگی ، وضعیتی که کودک ممکن است در آینده با آن مواجه شود ، به والدین هشدار داده می شود و همچنین ناگفته نماند در صورتی که نیاز به درمان در سن مشخصی باشد ، پزشک حتما والدین کودک را در جریان قرار خواهد داد. از این رو می توان اذعان داشت که انجام معاینه در سن 7 سالگی توسط یک ارتودنتیست توانمند که به تمامی زوایا ، ابعاد و جوانب رشد و تکامل فک و دندان تسلط کافی دارد ، می تواند در راستای درمان ناهنجاری های دندانی و مشکلات فکی ، نقش موثری ایفاء کند. در این جا باید این نکته را خاطر نشان نمود که چنانچه بیمار ، دچار اختلالات و ناهنجاری های فکی نبوده و صرفا با بی نظمی دندان ها مواجه باشد ، محدودیتی برای آغاز پروسه درمانی وجود نداشته و در هر سنی حتی در سنین بزرگسالی نیز می توان مبادرت به انجام درمان سیم کشی دندان و مرتب کردن دندان ها نمود. البته توجه داشته باشید که انجام این پروسه در سنین حدود 12 تا 14 سالگی ، بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت.

زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی

در خصوص شروع درمان ، باید توجه داشت که زمان مناسب برای این کار ، به نوع ناهنجاری بستگی دارد. در ارتباط با افرادی که با مشکلات اسکلتی روبرو هستند ، به عنوان مثال فک فوقانی آن ها جلوتر از موقعیت مناسب خود قرار گرفته یا بالعکس ، فک تحتانی آن ها عقب تر از موقعیت طبیعی است ، باید پیش از بلوغ اقدام به درمان نمود ؛ چرا که در سنین قبل از بلوغ ، می توان برای درمان این ناهنجاری ها از رشد کودک بهره برد. لذا در چنین مواردی ، سن مناسب برای شروع این درمان در دختر خانم ها از حدود سن ۱۰سالگی و برای پسرها از حدود سن 11 سالگی می باشد. و اما در رابطه با درمان ارتودنسی در بابل در افرادی که تنها دچار بی نظمی دندان ها هستند ، هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد ؛ اما بهتر است بدانیم که سن مناسب برای درمان این موارد ، حوالی سن 12 سالگی می باشد. لازم به ذکر است بر اساس توصیه انجمن دندانپزشکان آمریکا ( ADA ) 7 سال ابتدایی تولد ، بهترین زمان جهت ویزیت توسط دندانپزشک عمومی می باشد.

ارتودنسی فک بالا و پایین ، توسط دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

در چه مواردی برای اصلاح ناهنجاری فک ، نیاز به جراحی فک ضرورت می یابد ؟

توجه داشته باشید که چنانچه ناهنجاری های فک و دندان ، ناشی از اختلالات استخوان فک باشد و این مسئله تا قبل از بلوغ تشخیص داده نشود ، ممکن است کودک در آینده نیاز به انجام جراحی فک داشته باشد. از این رو تشخیص به موقع ناهنجاری های فکی ، یعنی حدودا از سن 6 الی 10 سالگی ، می تواند از نیاز به جراحی فک و صورت در بزرگسالی پیشگیری به عمل آورد. در آخر باید اشاره داشت که به طور کلی برای درمان غالبا محدودیت سنی وجود ندارد و مادامی که دندان ها سالم هستند ، می توان درمان ارتودنسی در بابل را به دکتر ثریا یوسف نژاد انجام داد ؛ اگرچه هر قدر سن پایین تر باشد ، کسب نتایج بهینه امکان پذیرتر و ثبات درمان در آینده نیز بیشتر خواهد بود.

اهمیت رعایت بهداشت در حین درمان

طبق توصیه بهترین متخصص ارتودنسی بابل در زمینه سیم کشی دندان ، افرادی که تحت این درمان قرار می گیرند به مراتب بیش از سایرین باید نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان های خود بویژه در طول فرآیند درمان ، توجه داشته باشند ؛ چرا که دندان ها در این دوران ، بیش از دیگر شرایط ، در معرض پوسیدگی و آسیب قرار دارند. از این رو چنانچه تمایل دارید که پروسه درمان خود را به بهترین نحو و با موفقیت سپری نموده و به دندان هایی منظم و لبخندی زیبا دست یابید ، از تمیز کردن دندان ها و مسواک زدن طی این دوران غافل نشوید.

مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت به چه نحو است ؟

پیش از آن که به پاسخ سوال فوق بپردازیم ، لازم است به این نکته اشاره نماییم که برای دستیابی به نتایج مطلوب از درمان ارتودنسی در بابل ، علاوه بر مراجعه به بهترین ارتودنتیست در شهر بابل باید جهت مراقبت از دندان های خود حین سیم کشی دندان ها از دستورالعمل های زیر تبعیت نموده و بهداشت را در طول فرآیند درمانی به خویی رعایت کنید.

 • در روند درمان ارتودنسی ثابت ، باید بعد از وعده های غذایی و حداقل 3 بار در روز مسواک بزنید.
 • به دلیل حساسیت بالای دندان ها باید از مسواک های نرم استفاده شود.
 • مسواک را با زاویه ای مناسب ( 45 درجه ) نسبت به لثه تان نگاه داشته و همزمان با دندان ها ، براکت ها را نیز تمیز کنید. ( برای هر دندان باید حدودا 10 ثانیه وقت اختصاص داده شود )
 • توجه داشته باشید که بر روی هر دندان باید یک حرکت مدور ( چرخشی ) با مسواک بزنید.
 • جهت تمیز کردن سیم ها و براکت ها ، باید فشار مختصری به مسواک آورید تا موهای مسواک در فضای مابین سیم ها و براکت ها قرار گیرد.
 • سپس باید به آرامی مسواک را حرکت داده و فضای پشت سیم ها و براکت ها را هم تمیز کنید.

نکاتی درباره مسواک های ارتودنسی

 • توصیه می گردد در طول پروسه درمان ، از خمیردندان های حاوی فلوراید استفاده گردد ؛ چرا که فلوراید ، محیط دهان را از انواع میکروب و باکتری زدوده و ریسک ایجاد حفره در دندان و پوسیدگی دندان را تقلیل می دهد.
 • در طول فرآیند درمان با بریس های ثابت ، برای بیماران مسواک مخصوصی تجویز می شود تا افراد به کمک آن لثه های خود را نیز تمیز کنند ؛ چرا که در این روند درمانی ، لثه ها حساس شده و در معرض باکتری قرار خواهند داشت.
 • استفاده از مسواک بین دندانی ، جهت تمیز کردن فضای مابین سیم ها و دندان ها و همچنین تمیز کردن فضای بین دندان ها نیز از مواردی است که استفاده از آن در روند درمان ارتودنسی در بابل با دکتر یوسف نژاد ، ضروری می باشد.

ارتودنسی در بابل - دکتر یوسف نژاد

مراحل ارتودنسی در بابل

پیش از شروع درمان ، پزشک در جلسه مشاوره ، به معاینه و ارزیابی کلینیکی بیمار می پردازد و بر اساس مشکل و ناهنجاری موجود ، طرح درمان را مشخص کرده و بیمار را از پروسه درمان ، مدت زمان درمان و هزینه آن مطلع می سازد. در ذیل مراحل این درمان را به صورت خلاصه توضیح داده ایم.

 1. گام اول : مرحله اول ارتودنسي شرکت در جلسه مشاوره جهت معاینه و آنالیز دقیق وضعیت دندان ها و فکین بیمار می باشد.
 2. گام دوم : در این مرحله ارتودنتیست هر گونه فرآیندی که انجام آن پیش از درمان ، ضرورت دارد را با استفاده از بررسی دقیق مدارک مورد نیاز مثل رادیو گرافی پانورامیک ، لترال سف و فتوگرافی مشخص کرده و برای بیمار شرح می دهد.
 3. گام سوم : در مرحله سوم بهترین ارتودنتیست بابل مبادرت به اتصال دستگاه های ارتودنسي دندان نموده و تنظیمات اولیه را بر روی آن انجام می دهد.
 4. گام چهارم : قدم بعدی تعیین جلسات متناوب دوره ای و منظم برای ویزیت بیمار جهت تنظیم دستگاه می باشد.
 5. گام پنجم : در این مرحله ، فرآیند درمان خاتمه یافته و باید دستگاه های ارتودنسی دندان برداشته شوند.
 6. گام ششم : در مرحله ششم ریتینرها ( نگهدارنده ها ) بر روی دندان بیمار کار گذاشته می شوند تا نتیجه درمان را فیکس و تثبیت کنند. استفاده دقیق از ریتینر ، طبق دستور ارتودنتیست بسیار ضروری بوده و موجب حفظ نتیجه درمان خواهد شد. برای کسب اطلاعات جامع تر درباره ریتینر ، می توانید مقاله ای که در این باب تهیه شده و در سایت موجود است را مطالعه فرمایید.

ارتباط ارتودنسی با چانه زیبا

چنانچه عکس های مربوط به بیماران تحت درمان سیم کشی دندان ، خصوصا افرادی که دچار ناهنجاری های فکی اعم از جلوزدگی چانه یا عقب رفتگی چانه هستند را دیده باشید ، به احتمال خیلی زیاد متوجه بهبود فرم چانه بعد از پایان پروسه درمان شده اید. ناگفته نماند که در برخی موارد دفرمیتی ظاهر چانه ، تنها به دلیل ناهنجاری فک یا چانه نبوده و در پی به هم ریختگی دندان ها ایجاد می شود. به طور کلی باید اشاره داشت که درمان ارتودنسی در بابل ، با اصلاح و درمان ناهنجاری های فکی و مرتب کردن و نظم بخشیدن به دندان ها و همچنین ایجاد زاویه مناسب و توازن میان بینی و چانه تاثیر قابل توجهی بر زیباتر شدن فرم چانه و لب ها و متعاقبا زیبایی صورت خواهد داشت. هرچند این روند درمانی ، نمی تواند کلیه عناصر صورت را تغییر دهد ؛ اما از آن جا که منجر به بهبود تناسب و هارمونی میان اجزای صورت که هماهنگ نیستند ، شده و اختلالات ظاهری چانه را تا حد قابل ملاحظه ای بهبود می بخشد ، می تواند به زیبایی چانه کمک قابل توجهی کند.

درمان بهم ریختگی دندان با ارتودنسی توسط بهترین ارتودنتیست بابل ، دکتر ثریا یوسف نژاد

دستیابی به چانه ای زیبا با ارتودنسی در بابل

گاها برخی افراد به دلیل بی اطلاعی از فاکتورهای زیبایی شناسی و عدم آگاهی کافی درباره استانداردهای زیبایی ، در راستای رفع ناهنجاری های فک و دندان مبادرت به انجام تزریقات زیبایی از قبیل تزریق ژل و فیلر به چانه می نمایند. در صورتی که دفرمیتی شکل ظاهری چانه در بسیاری از این موارد ، با سیم کشی دندان ها قابل درمان است. از این رو افراد باید پیش از هر گونه اقدامی ، در وهله اول به یک ارتودنتسیت حاذق و با تجربه مراجعه نمایند تا بهترین و مناسب ترین روش درمانی برای آن ها بکار گرفته شود. لازم به ذکر است که درمان با استفاده از بریس ها و دستیابی به چانه ای زیبا در این دسته از بیماران ، در صورتی پاسخگو خواهد بود که در زمان مناسب به پزشک مراجعه نموده و تحت درمان قرار گرفته باشند . متاسفانه در بسیاری موارد ، شاهد آن هستیم که به دلیل مراجعه دیرهنگام به ارتودنتیست افراد علاوه بر ارتودنسی در بابل نیاز به جراحی فک یا چانه نیز یافته اند.

اصلاح عقب رفتگی چانه با ژل بهتر است یا با ارتودنسی ؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره شد ، در چنین مواردی انجام سیم کشی بهتر از تزریقات زیبایی می باشد ؛ زیرا با این درمان ، کل فک تحتانی در جهت جلو حرکت کرده و پیرو آن چانه نیز جلو کشیده می شود و این نتایج کاملا ماندگار است. این در حالی است که در تزریق ژل و فیلر به چانه ، موقعیت چانه تغییر نکرده و نتایجی که حاصل می شود موقتی می باشد.

چه کاری می توان برای کوتاه تر کردن طول درمان ارتودنسی انجام داد؟

اولین کاری که انجام می شود این است که براکت آسیبی نبیند. هر چه دفعات آسیب ‌به براکت و یا هر وسیله ارتودنسی دیگری زیادتر شود در طول درمان وقفه های بیشتری ایجاد شده و درمان طولانی تر می شود. همچنین اشخاصی که از ارتودنسی غیر ثابت استفاده می کنند باید به تعداد ساعات گفته شده ، آن را در دهان خود بگذارند زیرا پیشرفت درمان در غیر این صورت طبق برنامه نبوده و درمان طولانی تر می شود. امروزه استفاده از وسایل خوب (براکت و غیره) ، نظم بیمار و بهداشت مناسب ، باعث کاهش طول درمان خواهد شد. گاهی اوقات منظم شدن دندان ها زودتر از حد انتظار به دست می آید و گاهی دیرتر. اما نمی شود نیروی لازم برای مرتب کردن   دندان را برای زودتر تمام شدن درمان آن ، بیش از حد استاندارد افزایش داد زیرا این امر باعث تحلیل ریشه می شود. در صورتی که می خواهید طول درمان ارتودنسی کوتاه تر باشد ، با متخصص ارتودنسی خود مشاوره داشته باشید.

 آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟

پروسه قرار گیری براکت در دهان ، دردی ایجاد نمی کند اما چند روز ابتدایی در اثر فشار وارده به دندان‌ ها ، متقاضی درد ناچیزی را در دندان‌ ها تجربه می ‌کند. بیمار در هر مراجعه به جهت تنظیم براکت و سفت شدن سیم آن ها ، ممکن است کمی ناراحتی در دهان خود احساس کند. برای رفع این درد  بهتر است ، مسکن های معمولی مصرف شود ، همچنین با شستشوی دهان از طریق محلول آب نمک کمک شایانی به کاهش آن می شود.

در صورتی که براکت از دندان جدا شد چه کار کنیم؟

اگر متوجه جدا شدن نگین براکت از دندانتان شدید ، قبل از هر چیز خونسردی تان را حفظ کنید ، سپس بررسی کنید که آیا سیم ارتودنسی به نگین براکت متصل می باشد یا خیر. در صورت اتصال ، می ‌توانید با کمی موم ارتودنسی ، موقتا تا زمان مراجعه به دکتر ، نگین براکت را به دندان بچسبانید. در صورت جدا شدن سیم ارتودنسی از نگین براکت ، آن را نگه دارید و در زمان مراجعه به دکتر ، آن را با خود به همراه ببرید.

عوارض ارتودنسی دندان

یکی از موضوعاتی که باعث می شود افراد از انجام یک پروسه درمانی منصرف شوند یا مرتباً آن را به تعویق بیندازند ، عوارض ناشی از انجام آن می باشد. از همین رو ممکن است این سوال برای کسانی که قصد دارند دندان خود را سیم کشی کنند و نامرتبی های آن را درمان کنند به وجود آید که عوارض ارتودنسی دندان چه چیز های است ؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم که این پروسه درمانی و زیبایی نیز همانند سایر روش های درمانی دندانپزشکی دارای عوارض جانبی می باشد اما به دلیل مزایای چشمگیری که دارد عمدتا به چشم نمی آیند. همچنین لازم به ذکر است که این موارد تنها در زمانی به وجود می آیند که بیمار نکات مراقبتی که دندانپزشک به او گفته است را نادیده بگیرد و بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند. به یاد داشته باشید با رعایت نکات مراقبت های بعد از ارتودنسی می توانید از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری کنید و به روند درمانی خود کمک نمایید. از جمله شایع ترین عوارض این پروسه درمانی و زیبایی که در اثر بی احتیاطی و سهل انگاری بیمار یا دندانپزشک ممکن است رخ دهد می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 • بریس های فلزی ممکن است موجب به وجود آمدن زخم و خراش در دهان شوند ، در صورتی که شما به درستی از آن ها مراقبت کنید آسیبی به شما وارد نمی کنند.
 • زمانی که برای نخستین بار بر روی دندان های شما براکت و بریس قرار می گیرد ، احتمالا درد خفیفی را احساس کنید. لازم است بدانید این احساس به مرور زمان و با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک از بین می روند.
 • همانطور که می دانید یکی از دلایل پوسیدگی دندان گیر کردن مواد غذایی میان دندان ها می باشد که بیمار باید برای جلوگیری از رخ داد آن مرتبا بعد از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزند. گیر کردن مواد غذایی در بین بریس ها و براکت ها بسیار شایع بوده و همین مسئله باعث رشد باکتری های دهانی و در نهایت پوسیدگی دندان ها و تحلیل لثه می شود. در صورتی که شما نکات مراقبتی و بهداشتی را رعایت کنید و با استفاده از روش های گفته شده توسط دندانپزشک انتخابی دهان و دندان خود را تمیز کنید می توانید از بروز این مشکل جلوگیری نمایید.
 • در طول دوره ارتودنسی در بابل به دلیل چسبیدن براکت به مینای دندان ممکن است مینای دندان تحلیل رفته و آسیب ببیند.
 • افزایش طول درمان نیز یکی دیگر از عوارض ناشی از سیم کشی دندان و اصلاح نامرتبی های آن می باشد. در اغلب موارد این درمان بین 18 تا 24 ماه به طول می انجامد. اما این زمان ممکن است نسبت به نوع درمان تغییر نماید و گاهاً طولانی تر شود. وجود بیماری های زمینه ای در فرد و عدم همکاری او در طولانی تر شدن این زمان موثر می باشد.

با توجه به موارد فوق در می یابیم اگر بیمار به خوبی نکات مراقبتی گفته شده توسط دندانپزشک را رعایت کند و همچنین بهترین و مجرب ترین دندانپزشک زیبایی و ترمیمی را برای انجام درمان انتخاب کند می تواند از بروز تمامی عوارض گفته شده جلوگیری نماید.