ارتودنسی لینگوال که افراد شناخت کمتری از آن دارند ، در قیاس با ارتودنسی های معمول ، به لحاظ کاربردی و زیبایی از مزیت های قابل توجهی برخوردار هستند. دکتر ثریا یوسف نژاد متخصص ارتودنسی در بابل ، بهترین خدمات را در جهت درمان ناهنجاری های فک و دندان به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال ، در برخی جهات با دیگر انواع بریس ها شباهت هایی داشته اما از آنجایی که محل اتصال براکت های آن پشت دندان ها می باشد ، به لحاظ راحتی فرد هنگام صحبت کردن و غذا خوردن و نحوه مراقبت از آن ها تفاوت هایی را نیز شامل می شوند.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

این دسته از ارتودنسی ها کارکرد مشابهی با بریس های سنتی دارند . ساختار آن متشکل است از براکت ها ، سیم ها و گاهی اوقات نوارهای پلاستیکی که دندان ها را جا به جا می سازند.

اما برخلاف روند معمول ارتودنسی ، براکت ها پشت دندان ها قرار می گیرند. بدین نحو در ارتودنسی لینگوال تنها زمانی براکت ها قابل رویت خواهند بود که دهان خود را بیش از حد معمول باز کنید.

کاندیدای ایده آل برای ارتودنسی لینگوال

مشخصاً به منظور تشخیص این موضوع لازم است که به ارتودنتیست مراجعه نمایید. ایشان با انجام معاینه های لازم و بررسی ناهنجاری های فک و دندان هایتان ، روند درمانی مناسب را برای شما بر می گزیند.

به طور کلی برای کسانی که دندان های نامرتبی دارند و از طرفی نمی خواهند سیم و براکت ها ظاهر آنان را تحت تأثیر قرار دهند، ارتودنسی لینگوال یک گزینه بسیار مطلوب است.

مزایای ارتودنسی لینگوال

  • عدم نمایان بودن براکت و سیم ها هنگام لبخند زدن ، صحبت کردن و حتی غذا خوردن.
  • به سبب آن که به طور کامل و محکم به پشت دندان ها اتصال یافته اند ، از تداوم و ثبات بالایی برخوردار هستند.
  • این دسته از براکت ها جهت برطرف سازی ناهنجاری های پیچیده همچون چرخش و فاصله بین دندان ها و همچنین تنظیم ارتفاع دندان ها بسیار مؤثر هستند.

نحوه اتصال

براکت های مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال ، با قالب دهان و دندان هر شخص مطابقت داده می شوند تا بتوانند فشار و تأثیر لازم را بر دندان ها بگذارند و ناهنجاری های آن را اصلاح سازند.

از این رو ابتدا ارتودنتسیت از دهان و دندان های بیمار جهت تهیه ارتودنسی منحصر به او ، قالب گیری انجام می دهد. همچنین سیم های اتصال دهنده ساخته شده و به براکت ها متصل می گردند. پروسه ساخت براکت ها کمی زمان بر خواهد بود.

همانطور که گفته شد این دسته از بریس ها در پشت دندان ها متصل می شوند ؛ به همین سبب پروسه اتصال آن کمی دشوار به نظر می رسد . چرا که میدان دید و دسترسی ارتودنتیست محدود می باشد.

به منظور قرارگیری مطلوب ارتودنسی لینگوال ، تمام براکت ها به طور هم زمان به دندان ها متصل می شوند. افرادی که تحت پروسه درمانی ارتودنسی لینگوال قرار دارند ، موظف هستند به منظور چک آپ ، به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه نمایند و تحت نظر او باشند.