ارتودنسی لینگوال که افراد شناخت کمتری از آن دارند ، در قیاس با ارتودنسی های معمول ، به لحاظ کاربردی و زیبایی از مزیت های قابل توجهی برخوردار هستند. دکتر ثریا یوسف نژاد متخصص ارتودنسی در بابل ، بهترین خدمات را در جهت درمان ناهنجاری های فک و دندان به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال ، در برخی جهات با دیگر انواع بریس ها شباهت هایی داشته اما از آنجایی که محل اتصال براکت های آن پشت دندان ها می باشد ، به لحاظ راحتی فرد هنگام صحبت کردن و غذا خوردن و نحوه مراقبت از آن ها تفاوت هایی را نیز شامل می شوند.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

این دسته از ارتودنسی ها کارکرد مشابهی با بریس های سنتی دارند . ساختار آن متشکل است از براکت ها ، سیم ها و گاهی اوقات نوارهای پلاستیکی که دندان ها را جا به جا می سازند. اما برخلاف روند معمول ارتودنسی ، براکت ها پشت دندان ها قرار می گیرند. بدین نحو در ارتودنسی لینگوال تنها زمانی براکت ها قابل رویت خواهند بود که دهان خود را بیش از حد معمول باز کنید.

کاندیدای ایده آل برای ارتودنسی لینگوال

مشخصاً به منظور تشخیص این موضوع لازم است که به ارتودنتیست مراجعه نمایید. ایشان با انجام معاینه های لازم و بررسی ناهنجاری های فک و دندان هایتان ، روند درمانی مناسب را برای شما بر می گزیند. به طور کلی برای کسانی که دندان های نامرتبی دارند و از طرفی نمی خواهند سیم و براکت ها ظاهر آنان را تحت تأثیر قرار دهند، ارتودنسی لینگوال یک گزینه بسیار مطلوب است.

مزایای ارتودنسی لینگوال

  • عدم نمایان بودن براکت و سیم ها هنگام لبخند زدن ، صحبت کردن و حتی غذا خوردن.
  • به سبب آن که به طور کامل و محکم به پشت دندان ها اتصال یافته اند ، از تداوم و ثبات بالایی برخوردار هستند.
  • این دسته از براکت ها جهت برطرف سازی ناهنجاری های پیچیده همچون چرخش و فاصله بین دندان ها و همچنین تنظیم ارتفاع دندان ها بسیار مؤثر هستند.

نحوه اتصال

براکت های مورد استفاده در ارتودنسی لینگوال ، با قالب دهان و دندان هر شخص مطابقت داده می شوند تا بتوانند فشار و تأثیر لازم را بر دندان ها بگذارند و ناهنجاری های آن را اصلاح سازند. از این رو ابتدا ارتودنتسیت از دهان و دندان های بیمار جهت تهیه ارتودنسی منحصر به او ، قالب گیری انجام می دهد. همچنین سیم های اتصال دهنده ساخته شده و به براکت ها متصل می گردند. پروسه ساخت براکت ها کمی زمان بر خواهد بود. همانطور که گفته شد این دسته از بریس ها در پشت دندان ها متصل می شوند ؛ به همین سبب پروسه اتصال آن کمی دشوار به نظر می رسد . چرا که میدان دید و دسترسی ارتودنتیست محدود می باشد.

به منظور قرارگیری مطلوب ارتودنسی لینگوال ، تمام براکت ها به طور هم زمان به دندان ها متصل می شوند. افرادی که تحت پروسه درمانی ارتودنسی لینگوال قرار دارند ، موظف هستند به منظور چک آپ ، به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه نمایند و تحت نظر او باشند.

چقدر طول می کشد تا فرد به ارتودنسی لینگوال عادت کند ؟

همانند ارتودنسی معمولی ، فرد برای آن که به وجود ارتودنسی های پشت دندانی عادت کند ، به کمی زمان نیاز دارد. چرا که این شرایط برای بیمار جدید بوده و او عادت ندارد که به طور دائم شی بر روی دندان هایش قرار بگیرد. در روزهای ابتدایی ممکن است هنگام صحبت کردن کمی اذیت شوید ؛ زیرا برای بیان برخی از حروف و کلمات ، زبان باید به پشت دندان ها بچسبد اما با وجود بریس های لینگوال این امر کمی دشوار شده و به اصطلاح ، فرد نوک زبانی صحبت می کند. البته این امر برای زمان محدودی است. زمانی که زبان به وجود ارتودنسی در پشت دندان ها عادت کند ، نحوه صحبت کردن شما به حالت نرمال باز می گردد. این مدت زمان ممکن است چند روز تا یک الی دو هفته باشد. بعد از آن ، بیمار به وجود براکت ها عادت کرده و حتی امکان دارد متوجه حضور آن ها در دهان خود نشود.

هزینه ارتودنسی لینگوال

هزینه انجام ارتودنسی لینگوال برای بیماران مختلف متغیر است و به فاکتورهایی از جمله شدت و دشواری ناهنجاری های موجود و طول درمان بستگی دارد. بعد از آن که به مطب ارتودنتیست مراجعه نمودید ایشان وضعیت و نحوه قرارگیری دندان ها و فک شما را مورد بررسی قرار می دهد. پس از معاینات انجام شده ، پزشک برنامه درمانی شما را طرح ریزی کرده و با توجه به آن هزینه نهایی را به شما اعلام می کند. گفتنی است که برند ارتودنسی لینگوال نیز در بالا و پایین بودن هزینه دخیل است.

محدودیت های ارتودنسی لینگوال

هر پروسه و فرایند شامل مزایا و معایبی است و ارتودنسی لینگوال نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

  1. از نظر هزینه ، بریس های پشت دندانی در قیاس با ارتودنسی معمولی ، قیمت بالاتری دارند.
  2. به نسبت بریس های معمولی ، ارتودنسی ثابت در روزهای ابتدایی درمان ، درد و ناراحتی بیشتری برای فرد ایجاد می کنند.
  3. پس از نصب بریس ها به پشت دندان امکان دارد به طور موقت تا مدتی نوک زبانی صحبت کنید.
  4. طول درمان با ارتودنسی لینگوال طولانی تر است.
  5. یکی دیگر از مشکلاتی که بیماران با ارتودنسی لینگوال دارند ، تمیز کردن دندان ها می باشد. با وجود بریس های پشت دندانی ، انجام نکات بهداشتی دهان و دندان کمی دشوار می شود. احتمال دارد تکه و ذرات غذا بین براکت ها باقی بمانند. چرا که براکت های ارتودنسی لینگوال در فاصله کمتری از هم و به صورت فشرده تری بر روی دندان ها قرار می گیرند. استفاده از واتر فلاسر به برداشتن ذرات چسبیده غذا کمک می کند.

اهمیت استفاده از ریتینرها بعد از ارتودنسی لینگوال

بعد از اینکه دوره درمانی شما به پایان رسید و ارتودنسی لینگوال از روی دندان هایتان برداشته شد ، لازم است که از ریتینرها استفاده کنید. این نگهدارنده ها از حرکت مجدد دندان ها جلوگیری کرده و به حفظ نتیجه بدست آمده از پروسه ارتودنسی کمک می کنند. اگر بعد از خارج سازی بریس ها از ریتینر استفاده نکنید ، باید این احتمال را در نظر بگیرید که مجدداً ناهنجاری هایی در میان دندان ها پدید می آید.