تمایل به زیبایی و داشتن چهره ای زیبا از دیرباز تاکنون ، برای بشر امری حائز اهمیت بوده است ؛ البته امروزه به دلیل تغییر فاکتورهای زیبایی شاهد آن هستیم که گرایش افراد به مقوله زیبایی ، نسبت به گذشته شدت یافته است.

تا جایی که افراد همواره به دنبال یافتن راهکاری موثر و کارآمد برای بهبود ظاهر خود می باشند و در این راستا مبادرت به انجام اعمال جراحی زیبایی می نمایند.

همانطور که می دانید منظم بودن دندان ها و قرارگیری آن ها به صورت مرتب بر روی یکدیگر و فقدان هر گونه اختلال و ناهنجاری فکی ، تاثیر  بسزایی بر زیبایی دهان و دندان و متعاقبا چهره دارد.

لازم به ذکر است که امروزه با ورود شاخه ارتودنسی به علم دندانپزشکی ، دستیابی به این مهم ؛ تحقق یافته است.

از این رو در حال حاضر ، افرادی که بنا به هر دلیلی از مشکلات و ناهنجاری های دندان یا فک رنج می برند ؛ می توانند اقدام به انجام ارتودنسی نمایند.

در مقاله پیش رو به شرح توضیحاتی پیرامون ارتودنسی در بزرگسالان پرداخته ایم ؛ جهت کسب اطلاعات کافی در خصوص ارتودنسی می توانید مقاله موجود در سایت را مطالعه بفرمایید.

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

قاعدتا  بزرگسالان ، ادراک بهتری از مقوله زیبایی دارند ؛ لذا افراد بزرگسالی که با هر گونه ناهنجاری فک و اختلال در نظم و ترتیب دندان ها روبرو هستند ، عموما تمایل زیادی به انجام ارتودنسی دارند.

به طوری که روزانه بر شمار بزرگسالانی که در جستجوی راهکاری موثر ، جهت رفع مشکلات دندانی و درمان ناهنجاری های فکی خود هستند ؛ افزوده می شود.

توجه داشته باشید که بی نظمی دندان ها یا ناهنجاری فک ، مشکلی است که از سنین کودکی با افراد همراه است که یا ریشه ژنتیکی و موروثی دارد یا این که طی پروسه رشد و به دنبال اختلال در فرآیند رشد رخ می دهد.

علل گرایش بزرگسالان به ارتودنسی

به طور کلی از عوامل زیر می توان به عنوان عمده ترین و اصلی ترین ، علل گرایش به درمان ارتودنسی در بزرگسالان یاد کرد :

آگاهی نسبت به این مسئله که ماندگاری بیشتر دندان ها در دهان ، می تواند سلامت جسمی و در پی آن افزایش طول عمر را به دنبال داشته باشد.

افزایش سطح آگاهی افراد ، درباره سلامت دهان و دندان و نقش موثر آن بر سطح کیفی زندگی.

ورود دستگاه های ارتودنسی  مثل براکت های همرنگ دندان و کلیر الاینرها ( پلاک های نامرئی که روز به روز در حال تکامل بوده و اکثر مشکلات بی نظمی دندانی در بزرگسالان را اکنون می توان با این پلاک ها در مان کرد ) در حوزه ارتودنسی و در نتیجه کاهش میزان دیده شدن براکت ارتودنسی در دهان ؛ نیز از دیگر دلائل گرایش و علاقمندی بزرگسالان به انجام ارتودنسی می باشد.

درمان ارتودنسی ؛ توسط دکتر یوسف نژاد ارتودنتیست بابل

 

محدودیت های ارتودنسی در بزرگسالان

  • توقف رشد فکی : اگرچه درمان ارتودنسی ، محدودیت سنی ندارد ؛ اما باید اشاره داشت از آن جا که رشد فک و دندان ها در سنین کودکی و نوجوانی در حال رویش می باشد ، قاعدتا درمان ارتودنسی در سنین کودکی و نوجوانی ؛ نسبت به سنین بزرگسالی که رشد فک توقف یافته است ، موفقیت آمیزتر می باشد.
  • کاهش پتانسیل بافت ها : به طور کلی با بالا رفتن سن ، توانایی نسوج و بافت ها و همچنین سلول ها ، جهت مطابقت با محیط به تدریج تقلیل می یابد ؛ در نتیجه باید متذکر شد که پاسخگویی دندان بزرگسالان به درمان های ارتودنسی به مراتب کمتر از کودکان و نوجوانان می باشد.

محدودیت کارآیی دستگاه های فانکشنال و خارج دهانی عمدتا در بزرگسالان وجود دارد.

  • طولانی شدن پروسه درمان : با توجه به این که با افزایش سن ، پتانسیل بافت ها و سرعت حرکت دندان ها کاهش پیدا می کند ؛ طول درمان ارتودنسی نیز در سنین بزرگسالی افزایش می یابد.
  • افزایش ریسک رویارویی با مشکلات دندانی و لثه ای : در سنین بالا ، احتمال پوسیدگی دندان ها و بروز بیماری های لثه بیشتر شده و بنابراین ریسک از دست دادن دندان ها در بزرگسالی ؛ تشدید می شود.

لذا ممکن است طی درمان ارتودنسی در بزرگسالان ، با چندین جای خالی دندان روبرو شویم ؛ که این مسئله در درمان ارتودنسی ، ایجاد مشکل کرده و میزان پاسخگویی به درمان را کمتر می کند.

تفاوت ارتودنسی در بزگسالان با کودکان

با توجه به این که رشد دندان و فک در کودکان ، تا قبل از پایان روند بلوغ ؛ ادامه داشته و فعال است ؛ در کودکان با سهولت بیشتری می توان دندان ها را به موقعیت مناسب هدایت کرده و لبخندی ایده آل به آن ها هدیه کرد.

اما در سنین بزرگسالی ، رشد فک کاملا توسعه یافته و امکان جابجایی آن وجود ندارد ؛ این مسئله دالّ بر این است که نمی توان همان تغییراتی که در ساختار فک یک کودک با ابزار ارتودنسی قابل اجرا است را در فرد بزرگسال نیز ایجاد نمود.

همچنین لازم به ذکر است که طول درمان ارتودنسی در بزرگسالان ، طولانی تر از کودکان می باشد.

براکت های ارتودنسی در بزرگسالان

برای انجام ارتودنسی در بزرگسالان ، متدهای مختلفی وجود دارد که در زیر به آن ها خواهیم پرداخت.

براکت های سنتی

این براکت ها از جنس فلز بودند که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند ، البته امروزه نیز از آن ها استفاده می شود.

این براکت ها ؛ برای صاف کردن دندان های خیلی کج و نیز درمان انحرافات فکی شدید ، گزینه مناسبی به شمار می روند.

نحوه قرارگیری این نوع از براکت ها بدین صورت است که باید بر روی دندان ، چسبانده شده و سیم هایی از داخل آن ها رد شود.

این سیم ها ؛ سبب ایجاد کشش یا فشار بر دندان ها و به حرکت درآوردن آن ها به سمت موقعیت صحیح ، می شوند.

لازم به ذکر است براکت های فلزی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند ، هیچ تشابه ظاهری با براکت های قدیمی ندارند و اندازه آن ها تا حد قابل قبولی کوچک تر شده است و دیگر مثل گذشته ، تمام سطح دندان را پوشش نمی دهند.

ضمنا رنگ سیم براکت های فلزی امروزی ، را می توان جوری انتخاب کرد که تا حد ممکن نامرئی بوده و کمتر به چشم بیاید.

براکت های سرامیکی

بزرگسالانی که تمایل به انجام درمان ارتودنسی و در عین حال با حداقل دیده شدن براکت ها هستند ، می توانند براکت های سرامیکی را انتخاب کنند.

این نوع از براکت ها ، از لحاظ سایز و شکل ظاهری ؛ کمی بزرگتر از براکت های فلزی هستند ، اما از آن جا که شفاف و همرنگ دندان هستند ، جایگرین براکت های فلزی شده اند.

پلاک های بیرنگ یا روش Invisalign

راه دیگر درمان ارتودنسی بدون دیده شدن ، روش استفاده از پلاک های بیرنگ یا روش Invisalign می باشد ؛ که به راحتی می تواند بسیاری از مشکلات بی نظمی دندانی در بزرگسالانی که دوست دارند بدون دیده شدن براکت ، دندان های شان را مرتب کنند را حل کرده و روز به روز در حال پیشرفت می باشد.