ارتودنسی ثابت چیست ؟

منظور از ارتودنسی ثابت ؛ روشی از ارتودنسی می باشد که در آن ، امکان خارج ساختن دستگاه ارتودنسی از دهان ممکن نمی باشد. در این روش ؛ بریس ها یا به عبارتی براکت های ارتودنسی ، به صورت ثابت بر روی دندان ها قرار گرفته اند و به وسیله کش های مخصوص ارتودنسی به یکدیگر اتصال یافته اند.

لازم به ذکر است که در این روش از ارتودنسی ( ارتودنسـی ثابت ) ، براکت ها تا پایان پروسه درمان بر روی دندان بیمار باقی مانده و در جلسات درمانی تعیین شده ، صرفا سیم های ارتودنسی توسط ارتودنتیست ، تعویض می شوند.

باید اشاره داشت که انتخاب روش ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) ، بر اساس صلاحدید متخصص ارتودنسی و با توجه به نیاز بیمار تعیین می گردد.

دکتر ثریا یوسف نژاد ، از بهترین پزشکان متخصص ارتودنسی می باشند ؛ ایشان طی سال های متمادی طبابت خود بهترین مشاوره ها و خدمات درمانی را در زمینه ارتودنسی به مراجعین محترم خود ارائه نموده اند ؛ لذا از ایشان می توان به عنوان یکی از برجسته ترین و حاذق ترین متخصصین ارتودنسی در بابل یاد کرد.

شما عزیزان و همراهان گرامی ، به منظور دریافت بهینه ترین خدمات ارتودنسی می توانید با اطمینان خاطر از حصول نتایج مطلوب ، به مطب دکتر یوسف نژاد مراجعه فرمایید و از خدمات رضایت بخشی بهره مند گردید.

درمان ارتودنسی ثابت ؛ توسط دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

پروسه درمان با ارتودنسـی ثابت

در درمان با ارتودنسـی ثابت ، دندان ها و فک بیمار مادامی که در موقعیت مناسب خود قرار گیرند ؛ در حال جابجایی خواهند بود.

باید توجه داشت که گاها در مواردی که فضای خالی برای جابجایی دندان ها وجود نداشته باشد ، ممکن است پیش از شروع ارتودنسی فارغ از روش آن ( ثابت یا متحرک ) ؛ متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود دارد.

در صورتی که نیاز به کشیدن دندان ، محرز گردد ؛ پزشک شما در اولین جلسه ارتودنسی مبادرت به کشیدن دندان می نماید و بدین ترتیب خواهید دید که روند جابجایی دندان ها با سرعت بالاتری پیش خواهد رفت.

در ارتباط با جای خالی دندان یا دندان های کشیده شده نگران نباشید ؛ چرا که در هر جلسه درمان ارتودنسی ، دندان ها به اندازه تقریبا نیم تا یک میلیمتر حرکت کرده و به تدریج فضای خالی ناشی از کشیدن دندان ها را پر می کنند.

ناگفته نماند که ارتودنتیست طی هر جلسه درمانی ارتودنسی با روش ثابت ، بریس ها و کش های ارتودنسی را ارزیابی و تنظیم می نماید.

ارتودنسی ثابت

هدف ارتودنسـی ثابت

به طور کلی مقصود از انجام ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) ، اصلاح ناهنجاری های دندان و فک و نیز دستیابی به بهترین جایگاه دندانی می باشد.

حال آن که مراقبت از براکت های ارتودنسی ، رعایت بهداشت دهان و دندان و همکاری با ارتودنتیست ؛ از عوامل موثر بر طول پروسه درمان با ارتودنسـی ثابت به شمار می روند.

توجه داشته باشید در صورت بی توجهی به موارد مذکور ؛ دوره درمان با ارتودنسـی ثابت ، طولانی تر شده و حتی در پاره ای موارد شاهد آن خواهیم بود که به دلیل عدم رعایت بهداشت دندان ، فرد دچار پوسیدگی دندان ها و آسیب های شدید دندانی شده است.

لازم به ذکر است که ارتودنسی ثابت ؛ جهت درمان ناهنجاری های مختلف دندان و فک ، ارتودنسی فک فوقانی ، ارتودنسی فک تحتانی و ارتودنسی هر دو فک ؛ می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در این جا باید اشاره داشت که استفاده از ارتودنسی ثابت برای هر دو فک ؛ برای بیمار بویژه در روزهای ابتدایی ارتودنسی ، دشواری هایی داشته و احساس ناراحتی و درد در حد متوسط به دنبال خواهد داشت.

آیا در درمان با ارتودنسی ثابت نیاز به کشیدن دندان وجود دارد ؟

در برخی موارد در فرآیند درمان ارتودنسی ثابت ، نیاز به کشیدن دندان بیمار احساس می شود.

نوع دندانی که نباید کشیده شود ؛ با توجه به نوع اختلال و ناهنجاری موجود ، وسعت آن و سن بیمار ؛ متفاوت می باشد ، اما غالبا دندان های آسیای کوچک فک فوقانی و تحتانی نیاز به کشیده شدن دارند.

لازم به ذکر است که در طول پروسه ارتودنسی ثابت ، دندان های نیش بیمار حتی در صورتی که نهفته بوده یا به طور کامل بیرون زده باشند ؛ به هیچ عنوان نباید کشیده شوند.

البته در خصوص کشیدن دندان نیش ، یک استثناء وجود دارد و تنها در مواردی که موقعیت دندان نیش نهفته به گونه ای باشد که نتوان آن را طی ارتودنسی به حرکت واداشت ؛ می توان نسبت به کشیدن دندان نیش بیمار اقدام نمود.

اما به طور کلی عموما دندان های آسیای کوچک در فرآیند ارتودنسی ثابت ، کشیده شده و در نتیجه ، دندان های نیش فضای کافی یافته و در موقعیتی مناسب قرار می گیرند.

ناگفته نماند که گاها با توجه به وضعیت بیمار ، ممکن است پزشک تشخیص دهد که نیاز به کشیدن یکی از دندان های ثنایا ( دندان قدامی ) فک تحتانی بیمار وجود دارد.

در خصوص فواصل به وجود آمده پس از کشیدن دندان ها ، نگران باشید ؛ زیرا این فاصله ها با عقب کشیده شدن دندان های قدامی فک فوقانی و تحتانی و رفع ازدحام ( شلوغی ) دندان ها و پایان روند درمان ، پر می شوند.

طول درمان با ارتودنسـی ثابت چقدر است ؟

طول درمان ارتودنسـی ثابت ، بسته به نوع و وسعت ناهنجاری و اختلالات دندان ها و فکین ؛ در هر فردی متغیر خواهد بود ، البته می توان گفت به طور میانگین طول درمان با ارتودنسی ثابت حدودا 1 تا 2 سال به طول خواهد انجامید.

شایان ذکر است که سن بیمار ؛ بر طول درمان با ارتودنسی ثابت ، اثرگذار است ؛ تا جایی که در کودکان شاهد آن خواهیم بود که جابجایی دندان ها با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

ارتودنسی ثابت

نتیجه ارتودنسـی ثابت

افراد به منظور حصول نتایج قابل قبول از ارتودنسی ثابت ، باید از مصرف مواد خوراکی سفت بپرهیزند ؛ زیرا مصرف این قبیل مواد غذایی و خوراکی علاوه بر این که احتمال کنده شدن براکت ها را تشدید می کنند ، فرآیند درمان را نیز طولانی خواهند کرد.

رعایت بهداشت دهان و دندان ، از دیگر موارد کلیدی و موثر در راستای دستیابی به نتایج رضایت بخش از ارتودنسی ثابت می باشد ؛ از این رو اکیدا توصیه می شود برای جلوگیری از زرد شدن یا پوسیدگی دندان ها حتما به این مسئله توجه داشته باشید.

بهترین زمان برای ارتودنسی ثابت چه سنی است ؟

امکان حرکت دادن دندان ها ، در صورت سلامت لثه ها و نسوج نگهدارنده دندان ها ؛ در هر سنی قابل انجام است.

اما با این وجود بهتر است نسبت به درمان های ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) در سن مناسب اقدام شود.

زیرا در بزرگسالی ، پتانسیل جابجایی و حرکت دندان ها نسبت به سنین کودکی ؛ به مراتب کاهش یافته و در نتیجه بهتر است پیش از بلوغ ، جهت درمان ارتودنسی به ارتودنتیست مراجعه شود.

بهترین متخصص ارتودنسی ثابت

انجام موفقیت آمیز ارتودنسی ثابت و کسب نتایج مطلوب از آن ، مستلزم مراجعه به یک ارتودنتیست ماهر و مجرب می باشد ؛ چرا که ارتودنسی ثابت از پیچیدگی بالایی برخوردار بوده و نیازمند دقت و ظرافت ویژه ای می باشد.

بنابراین با توجه به این که ارتودنسی ثابت ؛ در ناهنجاری های پیچیده ، مورد استفاده قرار می گیرد ؛ حتما باید توسط یک متخصص ارتودنسی کارآزموده و با تجربه انجام پذیرد.

دکتر ثریا یوسف نژاد متخصص ارتودنسی بابل از حاذق ترین و برجسته ترین ارتودنتیست های شهر بابل می باشند.

ایشان با اتکا بر تبحر و توانمندی بالایی که طی سال های طبابت شان اتخاذ نموده اند ، فرآیند ارتودنسی را به بهینه ترین نحو ممکن به انجام رسانده و نتایج ایده آلی برای مراجعین خود به ارمغان می آورند.