منظور از ارتودنسی ثابت ، روشی از ارتودنسی می باشد که در آن ، امکان خارج ساختن دستگاه ارتودنسی از دهان ممکن نمی باشد. در این روش بریس ها یا به عبارتی براکت های ارتودنسی ، به صورت ثابت بر روی دندان ها قرار گرفته اند و به وسیله کش های مخصوص ارتودنسی به یکدیگر اتصال یافته اند. لازم به ذکر است که در این روش از ارتودنسی ، براکت ها تا پایان پروسه درمان بر روی دندان بیمار باقی مانده و در جلسات درمانی تعیین شده ، صرفا سیم های ارتودنسی توسط ارتودنتیست ، تعویض می شوند. باید اشاره داشت که انتخاب روش ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) ، بر اساس صلاحدید دندانپزشک ارتودنسی و با توجه به نیاز بیمار تعیین می گردد. دکتر ثریا یوسف نژاد ، از بهترین پزشکان متخصص ارتودنسی بابل می باشند. ایشان طی سال های متمادی طبابت خود بهترین مشاوره ها و خدمات درمانی را در زمینه ارتودنسی به مراجعین محترم خود ارائه نموده اند ؛ لذا از ایشان می توان به عنوان یکی از برجسته ترین و حاذق ترین متخصصین ارتودنسی در بابل یاد کرد.

ارتودنسی ثابت - دکتر یوسف نژاد

شما عزیزانی و همراهان گرامی ، به منظور دریافت بهینه ترین خدمات ارتودنسی می توانید با اطمینان خاطر از حصول نتایج مطلوب ، به مطب دکتر یوسف نژاد مراجعه فرمایید و از خدمات رضایت بخشی بهره مند گردید.

درمان ارتودنسی ثابت توسط دکتر یوسف نژاد بهترین ارتودنتیست بابل

استفاده از ارتودنسی ثابت چه مزایایی دارد ؟

 • فرد می تواند راحت تر و آسان تر دندان های خود را تمیز کند.
 • در صاف و یکدست کردن دندان ها تاثیر بسیاری دارد
 • در صورت استفاده از بریس های ثابت ریسک ابتلا به بیماری های پریودنتال پایین می آید.
 • به طور کلی ظاهری زیباتر برای دندان های فرد ایجاد می کند.

پیش از پروسه ، چه اقداماتی لازم است ؟

از مهم ترین و اصلی ترین اقدامات قبل از این درمان ، مراجعه به بهترین ارتودنتیست بابل می باشد تا بتواند بهترین راهنمایی ها را در این راستا ارائه دهد و پروسه را به نحو احسن به انجام رساند. در جلسه مشاوره خود با دکتر ارتودنسی بابل ، حتما تمام مشکلات مربوط به دهان و دندان هایتان را با ایشان در میان بگذارید تا بتواند در انتخاب روند درمانی مناسب درست ترین تصمیم گیری را انجام دهد. یکی از اقدامات قبل از ارتودنسی ، عکسبرداری رادیوگرافی است. هدف از این کار پی بردن به برخی از مشکلات دندانی همچون پوسیدگی است. زیرا پیش از انجام ارتودنسی ثابت در بابل این موارد باید برطرف شوند. به علاوه بعضی از بیماران نیز باید در ابتدا تحت روند جرم گیری دندان قرار بگیرند.

پروسه درمان

در درمان با ارتودنسی ثابت در بابل با دکتر ثریا یوسف نژاد ، دندان ها و فک بیمار مادامی که در موقعیت مناسب خود قرار گیرند ؛ در حال جابجایی خواهند بود. باید توجه داشت که گاها در مواردی که فضای خالی برای جابجایی دندان ها وجود نداشته باشد ، ممکن است پیش از شروع ارتودنسی فارغ از روش آن ( ثابت یا متحرک ) ؛ متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که نیاز به کشیدن یک یا چند دندان وجود دارد. در صورتی که نیاز به کشیدن دندان ، محرز گردد ؛ پزشک شما در اولین جلسه ارتودنسی مبادرت به کشیدن دندان می نماید و بدین ترتیب خواهید دید که روند جابجایی دندان ها با سرعت بالاتری پیش خواهد رفت. در ارتباط با جای خالی دندان یا دندان های کشیده شده نگران نباشید ؛ چرا که در هر جلسه درمان ارتودنسی ، دندان ها به اندازه تقریبا نیم تا یک میلیمتر حرکت کرده و به تدریج فضای خالی ناشی از کشیدن دندان ها را پر می کنند. ناگفته نماند که ارتودنتیست طی هر جلسه درمانی ارتودنسی با روش ثابت ، بریس ها و کش های ارتودنسی را ارزیابی و تنظیم می نماید.

ارتودنسی ثابت - دکتر ثریا یوسف نژاد

هدف ارتودنسی ثابت در بابل

به طور کلی مقصود از انجام ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) ، اصلاح ناهنجاری های دندان و فک و نیز دستیابی به بهترین جایگاه دندانی می باشد. حال آن که مراقبت از براکت های ارتودنسی ، رعایت بهداشت دهان و دندان و همکاری با ارتودنتیست ؛ از عوامل موثر بر طول پروسه درمان با ارتودنسـی ثابت در بابل با دکتر یوسف نژاد ، به شمار می روند. توجه داشته باشید در صورت بی توجهی به موارد مذکور دوره درمان با سیم کشی دندان ثابت ، طولانی تر شده و حتی در پاره ای موارد شاهد آن خواهیم بود که به دلیل عدم رعایت بهداشت دندان ، فرد دچار پوسیدگی دندان ها و آسیب های شدید دندانی شده است. لازم به ذکر است که بریس های ثابت ؛ جهت درمان ناهنجاری های مختلف دندان و فک ، ارتودنسی فک فوقانی ، ارتودنسی فک تحتانی و ارتودنسی هر دو فک ؛ می تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این جا باید اشاره داشت که استفاده از این نوع ارتودنسی برای هر دو فک ؛ برای بیمار بویژه در روزهای ابتدایی ارتودنسی ، دشواری هایی داشته و احساس ناراحتی و درد در حد متوسط به دنبال خواهد داشت.

نتیجه درمان ارتودنسی ثابت در مازندران

 

آیا در درمان با این نوع ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان وجود دارد ؟

در برخی موارد در فرآیند درمان ارتودنسی ثابت با دکتر ثربا یوسف نژاد ، ارتودنتیست خوب در بابل ، نیاز به کشیدن دندان بیمار احساس می شود. نوع دندانی که نباید کشیده شود ؛ با توجه به نوع اختلال و ناهنجاری موجود ، وسعت آن و سن بیمار ؛ متفاوت می باشد ، اما غالبا دندان های آسیای کوچک فک فوقانی و تحتانی نیاز به کشیده شدن دارند. لازم به ذکر است که در طول پروسه ارتودنسی از نوع ثابت ، دندان های نیش بیمار حتی در صورتی که نهفته بوده یا به طور کامل بیرون زده باشند ؛ به هیچ عنوان نباید کشیده شوند.

البته در خصوص کشیدن دندان نیش ، یک استثناء وجود دارد و تنها در مواردی که موقعیت دندان نیش نهفته به گونه ای باشد که نتوان آن را طی ارتودنسی به حرکت واداشت ؛ می توان نسبت به کشیدن دندان نیش بیمار اقدام نمود. اما به طور کلی عموما دندان های آسیای کوچک در فرآیند ارتودنسی ثابت در بابل ، کشیده شده و در نتیجه ، دندان های نیش فضای کافی یافته و در موقعیتی مناسب قرار می گیرند. ناگفته نماند که گاها با توجه به وضعیت بیمار ، ممکن است پزشک تشخیص دهد که نیاز به کشیدن یکی از دندان های ثنایا ( دندان قدامی ) فک تحتانی بیمار وجود دارد. در خصوص فواصل به وجود آمده پس از کشیدن دندان ها ، نگران باشید ؛ زیرا این فاصله ها با عقب کشیده شدن دندان های قدامی فک فوقانی و تحتانی و رفع ازدحام ( شلوغی ) دندان ها و پایان روند درمان ، پر می شوند.

 

 

طول درمان با ارتودنسی ثابت چقدر است ؟

طول درمان ارتودنسی با بریس های ثابت ، بسته به نوع و وسعت ناهنجاری و اختلالات دندان ها و فکین ؛ در هر فردی متغیر خواهد بود ، البته می توان گفت به طور میانگین طول درمان با ارتودنسی از نوع ثابت حدودا 1 تا 2 سال به طول خواهد انجامید. شایان ذکر است که سن بیمار ؛ بر طول درمان با ارتودنسی ثابت در بابل ، اثرگذار است ؛ تا جایی که در کودکان شاهد آن خواهیم بود که جابجایی دندان ها با سرعت بیشتری اتفاق می افتد.

بهترین زمان برای ارتودنسی چه سنی است ؟

امکان حرکت دادن دندان ها ، در صورت سلامت لثه ها و نسوج نگهدارنده دندان ها ؛ در هر سنی قابل انجام است. اما با این وجود بهتر است نسبت به درمان های ارتودنسی ( ثابت یا متحرک ) در سن مناسب اقدام شود. زیرا در بزرگسالی ، پتانسیل جابجایی و حرکت دندان ها نسبت به سنین کودکی ؛ به مراتب کاهش یافته و در نتیجه بهتر است پیش از بلوغ ، جهت درمان ارتودنسی به بهترین ارتودنتیست بابل مراجعه شود.

از چند سالگی می توان ارتودنسی ثابت انجام داد ؟

شروع درمان ارتودنسی ثابت در بابل ، هیچ نوع محدودیت سنی ندارد و شما بعد از 8 سالگی در صورتی که کاندید خوبی برای ارتودنسی کردن دندان ها باشید ، می توانید برای این درمان اقدام نمایید.

 

تفاوت ارتودنسی متحرک و ثابت

معمولاً ارتودنسی هایی که ثابت هستند برای بیمارانی که از ناهنجاری و نامرتب بودن شدید دندان هایشان رنج می برند ، انتخاب مناسبی است. هر چند بهتر است انتخاب دستگاه مناسب را بر عهده بهترین متخصص ارتودنسی بابل ، بگذارید. همچنین بریس های ثابت برخلاف بریس های متحرک تا پایان طول درمان به طور دائم بر روی دندان ها متصل باقی می مانند. اما در صورت استفاده از ارتودنسی متحرک ، فرد می تواند در زمان صرف غذا و مسواک زدن آن را از دهان خارج کرده و دوباره درون دهان قرار دهد.

انواع ارتودنسی ثابت

بریس فلزی ثابت : نوع فلزی این ارتودنسی ها از ساختاری استیل که رنگ ثابتی دارد ، ساخته شده است. جنس براکت های این نوع از دستگاه ارتودنسی ، از سرامیک خاصی بوده و هنگام اتصال ، هر براکت سرامیکی بر روی یکی از دندان ها قرار می گیرد. سپس کلیه براکت ها به وسیله سیم ارتودنسی به همدیگر اتصال یافته و با وارد کردن فشار مناسب ، به جا به جایی دندان ها و قرارگیری آن ها در محل صحیح کمک می کند.

ارتودنسی لینگوال : اتصال ارتودنسی لینگوال در پشت دندان ها انجام می شود ؛ به همین خاطر به آن ها بریس های پشت دندانی هم می گویند. این نوع از ارتودنسی برای کسانی مناسب است که تمایل ندارند براکت های ارتودنسی شان در معرض دید قرار بگیرند.

 

ارتودنسی ثابت - دکتر یوسف نژاد

نتیجه ارتودنسی ثابت

افراد به منظور حصول نتایج قابل قبول از این پروسه درمانی ، باید از مصرف مواد خوراکی سفت بپرهیزند ؛ زیرا مصرف این قبیل مواد غذایی و خوراکی علاوه بر این که احتمال کنده شدن براکت ها را تشدید می کنند ، فرآیند درمان را نیز طولانی خواهند کرد. رعایت بهداشت دهان و دندان ، از دیگر موارد کلیدی و موثر در راستای دستیابی به نتایج رضایت بخش از ارتودنسی می باشد ؛ از این رو اکیدا توصیه می شود برای جلوگیری از زرد شدن یا پوسیدگی دندان ها حتما به این مسئله توجه داشته باشید.

بهترین متخصص ارتودنسی ثابت در بابل

انجام موفقیت آمیز ارتودنسی ثابت در بابل و کسب نتایج مطلوب از آن ، مستلزم مراجعه به یک ارتودنتیست ماهر و مجرب می باشد ؛ چرا که بریس های ثابت از پیچیدگی بالایی برخوردار بوده و نیازمند دقت و ظرافت ویژه ای می باشد. بنابراین با توجه به این که این نوع ارتودنسی در ناهنجاری های پیچیده ، مورد استفاده قرار می گیرد ؛ حتما باید توسط یک ارتودنتیست خوب ، کارآزموده و با تجربه انجام پذیرد. دکتر ثریا یوسف نژاد ، بهترین دکتر ارتودنسی در بابل از حاذق ترین و برجسته ترین ارتودنتیست ها می باشند. ایشان با اتکا بر تبحر و توانمندی بالایی که طی سال های طبابت شان اتخاذ نموده اند ، فرآیند ارتودنسی را به بهینه ترین نحو ممکن به انجام رسانده و نتایج ایده آلی برای مراجعین خود به ارمغان می آورند.

نکات مهم در رابطه با ارتودنسی ثابت دندان

درمان با ارتودنسی ثابت در بابل ، ممکن است بین 12 ماه تا 3 سال ادامه داشته باشد ، این موضوع به نوع ناهنجاری بیماران بستگی دارد. بیماران باید در دوره درمانی خود به نکات مهمی توجه داشته باشند که در ادامه به آن ها اشاره شده است :

 1. ممکن است در روزهای اولیه بعد از درمان صحبت کردن و غذا خوردن برای شما دشوار باشد. باید بدانید که مسئله طبیعی بوده و به مرور که به براکت های ارتودنسی عادت کنید ، این مشکل برطرف خواهد شد.
 2. توصیه می شود از غذاهای نرم بعد از نصب براکت استفاده نمایید.
 3. باید از خوردن مواد غذایی رنگی مثل سبزی ، سس ، قهوه ، نوشابه ، چای و غیره خودداری شود.
 4. از شکستن تخمه ، پسته و بادام خودداری نمایید.
 5. توصیه می شود از خوردن غذاهای سفت و چسبنده نظیر آدامس ، آب نبات ، ته دیگ پرهیز نمایید ؛ چرا که ممکن است موجب کج شدن و یا شکستگی سیم های ارتودنسی شود.
 6. لازم است برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها بعد از هر بار مصرف مواد غذایی دندان های خود را به خوبی مسواک بزنید تا هیچ ماده غذایی در بین دندان ها و سیم های ثابت ارتودنسی باقی نماند. مسواک زدن همچنین از تغییر رنگ دندان ها و بو گرفتن دهان جلوگیری می کند.
 7. باید در هنگام انجام فعالیت های شدید و ورزش کردن مراقبت سیم های ارتودنسی خود باشید تا ضربه و یا صدمه ای به آن ها وارد نشود. در صورت امکان پیشنهاد می شود از محافظ استفاده نمایید.
 8. اگر براکت های شما شل شدن و یا افتاد ، لازم است در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه نمایید.

ارتودنسی ثابت_دکتر ثریا یوسف نژاد

چه ناهنجاری هایی با ارتودنسی ثابت درمان می شود؟

همان طور که می دانیم ارتودنسی برای درمان نامنظمی و به هم ریختگی دندان‌های فک بالا و پایین انجام می‌ شود. در بسیاری  موارد ناهنجاری‌ های دندان و فک ، وراثتی می باشند. دلایل محیطی نیز همچون ورود ضربه ، تروما و عادات غلطی مانند تنفس دهانی ، مکیدن انگشت شست ، از بین رفتن زودهنگام دندان‌های شیری وجود دارند که به دلیل تغذیه نامناسب و بهداشت ضعیف افراد ‌می‌ توانند باعث وضعیت نامنظم دندان‌ ها شوند. از این رو ارتودنسی ثابت دندان ها ، از جمله تکنیک های درمان ناهنجاری‌ های خفیف و شدید دندان ها می باشد.

هزینه ارتودنسی ثابت در بابل سال 1403

هزینه ارتودنسی ثابت در سال 1403 یا سال های پیشین نسبت به شدت و نوع ناهنجاری های دندان ها متفاوت می باشد. عوامل دیگری نیز  در هزینه ارتودنسی ثابت در بابل دخیل هستند که عبارتند طول درمان و  نول ارتودنسی که انتخاب میکنید، ارتودنسی با براکت فلزی، دیمون، ارتودنسی با براکت شفاف ، سیم روکش دار، ارتودنسی با پلاک نامرئی و غیره. شاید هزینه سیم کشی ثابت دندان در نگاه اول بالا به نظر بیاید ، اما در قبال مزایای بسیار زیادی که دارد ، اصلاً هزینه بالایی به حساب نمی آید. ارتودنسی دندان در درازمدت به صرفه‌ جویی در هزینه ها کمک شایانی می کند.

آیا ارتودنسی ثابت درد دارد؟

بیمار در اوایل درمان ارتودنسی امکان دارد دردی ناچیز را تجربه کند که بسیار طبیعی است و طی زمان کاسته می شود. البته داوطلب می ‌تواند در اوایل دوره درمان با مصرف مسکن در روزهای ابتدایی ، این مشکل را حل کند. در کل باید بگوییم که در هر بار مراجعه به مطب متخصص ارتودنسی ، هنگام سفت کردن سیم‌های ارتودنسی ، فرد با کمی درد مواجه می شود که طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

پاسخ به سوالات متداول در رابطه با ارتودنسی ثابت

آیا بیمار می تواند نوع دستگاه ارتودنسی ثابت را انتخاب نماید ؟

در واقع بر اساس ناهنجاری های موجود در دهان و دندان ها ، نوع دستگاه ارتودنسی مشخص می شود. از این رو بهتر است چگونگی روند درمان و انتخاب روش ارتودنسی به عهده پزشک متخصص گذاشته شود.

آیا می توان قبل از ارتودنسی کردن دندان ها ، ایمپلنت انجام داد ؟

خیر ، لازم است ابتدا وضعیت دندان ها مرتب شوند و بعد از پایان درمان در صورت نیاز اقدام به کاشت دندان و یا ایمپلنت دندان نمود. به این ترتیب نتیجه خوب و موفقیت آمیزی از درمان حاصل می شود.

آیا ارتودنسی ثابت موجب صدمه و آسیب به دندان ها می شود ؟

لازم است این نکته را بدانید که که درمان ارتودنسی چه به صورت ثابت و چه به صورت متحرک ، به خودی خود آسیبی به دندان ها وارد نمی کند. تنها در شرایطی که بیمار در حین درمان ؛ بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکند ، ممکن است دندان ها دچار جرم گرفتگی و یا پوسیدگی شوند. توصیه می شود در صورت بروز پلاک دندانی و جرم گرفتن دندان ها ، حتما در زمان مناسب به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از پوسیده شدن دندان ها جلوگیری شود.

دوره درمان با ارتودنسی ثابت چقدر است ؟

به صورت کلی باید گفت این دوره از 1 الی 3 سال با توجه به ناهنجاری های موجود در دهان و دندان ها متفاوت است و باید گفت دوره درمان ارتودنسی ثابت در بابل با دکتر ثریا یوسف نژاد ، نسبت به سایر روش های درمانی کوتاه تر می باشد. لازم است بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی ، به مدت 6 ماه از نگهدارنده ها استفاده شود. بعد از گذشت 6 ماه می توانید تنها شب ها از نگهدارنده ها استفاده کنید.

کدام روش ارتودنسی ثابت ارزان تر است ؟

براکت های فلزی از بهترین و رایج ترین روش های درمان ارتودنسی بوده که از هزینه خوبی نسبت به سایر روش ها برخوردار است ؛ بنابراین اگر هزینه برای شما مهم است و محدودیت مالی دارید ، پیشنهاد می شود درمان با براکت های فلزی انجام شود.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]