آندربایت (Underbite) از جمله ناهنجاری های فک محسوب می شود. در این ناهنجاری ، فک تحتانی جلوتر از فک فوقانی قرار می گیرد ؛ از این رو دندان ها در فک بالا عقب تر از از دندان ها در فک پایین جای خواهند گرفت. آندربایت در گروه ناهنجاری فک کلاس 3 قرار دارد.

سطح و شدت این عارضه برای تمامی افراد یکسان نیست. در موارد معمولی و خفیف، از روی ظاهر فرد نمی توان ناهنجاری آندربایت را تشخیص داد ؛ اما در موارد حاد ، فک پایینی کاملاً برجسته و بیرون زده به نظر می رسد.

آندربایت

مشکلات ناشی از آندربایت

مشخصاً این ناهنجاری می تواند برای دندان ها و فک مشکل ساز ظاهر شود. در موارد حاد ، بزرگی فک پایین ممکن است در نحوه صحبت کردن فرد اختلال ایجاد کند.

همچنین آندربایت سبب ساییدگی دندان های جلویی را به همراه دارد و احتمال ترک خوردن یا شکسته شدن آن ها را نیز افزایش می دهد. به دلیل قرارنگرفتن فک در محل مناسب ، عمل جویدن غذا برای فرد کمی دشوار خواهد بود.

علت آندربایت

ناهنجاری آندربایت به دلایل متعددی وقوع می یابد. یکی از علت ها عوامل ارثی و ژنتیکی است. فرم و اندازه دندان ها و روند رشد آنان تا حد زیادی از والدین به فرد منتقل می شود.

تروما یا صدمات فیزیکی به فک ، ممکن است سبب شکستگی آن شوند. در این راستا روندهای درمانی وجود دارند که استخوان فک را در محل خود قرار داده و به حالت اولیه باز می گردانند ؛ اما امکان دارد پروسه درمانی همیشه مؤثر واقع نشود. از این رو ، در صورت عدم بهبودی مطلوب فک پس از شکستگی ، آندربایت نمود پیدا می کند.

عادت های غلط کودکی همچون استفاده از پستانک و شیشه شیر ، یکی دیگر از فاکتورهایی است که می تواند در تغییر حالت فک تأثیر گذار واقع شود.

رشد تومور و توده سبب جا به جایی استخوان فک شده و در نهایت به آندربایت منجر می شود.

درمان

خوشبختانه در بسیاری از موارد ، آندربایت با انجام پروسه ارتودنسی درمان پذیر است. البته در صورت شدید بودن ناهنجاری مذکور، انجام جراحی ، جهت رفع مشکل الزامیست.

هرچه در سنین پایین تر و کودکی برای درمان بزرگی فک پایین اقدام نمایید ، به نتیجه مطلوب تری دست می یابید. استخوان فک در طول دوره رشد خود نیز همچنان قابل تغییر است. بنابراین ، آندربایت برای بزرگسالان نیز قابل درمان بوده اما اغلب علاج آن انجام عمل جراحی است. البته شدت این ناهنجاری در انتخاب روند درمانی نیز مؤثر است.

در موارد خفیف تر ، ارتودنسی می تواند به یکدست کردن دندان ها و قرارگیری فک در محل صحیح کمک کند. ارتودنتیست پیش از انجام ارتودنسی ، وضعیت فک و دندان های شما را بررسی می نماید و سپس برای انجام پروسه درمان اقدام می کند.

تأثیر آندربایت بر سلامتی

جلو آمدگی فک پایین به شیوه های مختلف می تواند سلامتی فرد را تحت الشعاع قرار دهد. این ناهنجاری علاوه بر تأثیر روانی ، نحوه خوابیدن شخص را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. از جمله مشکلاتی که به سبب آندربایت نمود پیدا می کنند عبارتند از :

  • اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی (TMD)
  • بدبویی دهان
  • تنفس از طریق دهان
  • وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب)